Liečivé termálne pramene Trenčianske Teplice
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Trenčín, Trenčianske Teplice
Prírodné liečivé termálne pramene v kúpeľoch Trenčianske Teplice. Blahodárne pôsobia najmä na pohybový aparát a to vďaka optimálnej balneologickej teplote a obsahu minerálnych látok a sírovodíka, sulfánu. Kúpele využívajú 6 termálnych liečivých prameňov s teplotou vody 38,4 – 40°C na vnútornú balneoterapiu (pitné procedúry) a vonkajšiu balneoterapiu v termálnych bazénoch a to ohrievaním alebo ochladzovaním, bez akéjkoľvek ďalšej úpravy.
Legenda hovorí, že liečivé pramene objavil chromý pastier. Pri hľadaní zatúlanej ovečky narazil na malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach. Po niekoľkých kúpeľoch v jazierku sa pastier zázračne uzdravil. Predpokladá sa však, že pramene zrejme poznali už aj lovecké národy Kvádov a rímske légie v 2. storočí. Prvý písomný zápis o prameňoch pochádza z roku 1247. Veľkú zásluhu na rozvoji kúpeľov za Rakúsko-Uhorska mala rodina llésházyovcov a potom viedenský finančník Snina, ktorý kúpele zmodernizoval a jeho dcéra Ifigénia, ktorá v roku 1888 dala pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku kúpeľov, Hammam v orientálnom maurskom slohu. Podľa nej dostal pomenovanie jediný voľne prístupný vonkajší pitný prameň v kúpeľoch, ktorý sa nachádza na vydláždenej ploche námestia oproti kaštieľu. Voda z tohto prameňa je mierne mineralizovaná vápenato-horečnato sírna so zvýšeným obsahom fluórus s mierne sírnym zápachom. Piť sa dá až po vychladnutí, keďže jej teplota je 39°C. Pomáha pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, cukrovke, poruchách metabolizmu, pri črevných problémoch, pri problémoch stukovania pečene, dne, infekcii močových ciest, ostreporóze a pri poruchách tvorbe žlče.
Kúpeľné mesto Trenčianské Teplice patrí vďaka tejto sírnej termálnej prírodnej vode a tiež polohe v nádhernej doline Strážovských vrchoch medzi najnavštevovanejšie slovenské kúpele.