Navigovať do miesta
Kúpele Brusno
a.s.
Liečebný dom Poľana
Kúpeľná 1/2
976 62 Brusno
Slovenská republika
Turistický región
Stredné Slovensko, Horehronie, Veľká Fatra, Banskobystrický kraj, Kremnické vrchy
Pobyty hradené zdravotnou poisťovňou

Kúpele Brusno

Obľúbené
Poloha Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Brusno
Zavolajte nám - 02 21 02 57 57
Počet zobrazení: 504865×
Akciové pobyty
Pobyty hradené zdravotnou poisťovňou
Navigovať do miesta
Kúpele Brusno
a.s.
Liečebný dom Poľana
Kúpeľná 1/2
976 62 Brusno
Slovenská republika
Turistický región
Stredné Slovensko, Horehronie, Veľká Fatra, Banskobystrický kraj, Kremnické vrchy
Pobyty hradené zdravotnou poisťovňou

Popis kúpeľov

Kúpele Brusno ležia v tichom, zalesnenom a ničím nerušenom údolí nádhernej čistej prírody Horehronia v nadmorskej výške 424 m.n.m. Kúpeľné mesto sa nachádza v oblasti s miernou, teplou a pomerne vlhkou podhorskou klímou. Kúpele prešli v roku 2007 veľkou rekonštrukciou a v súčasnosti ponúkajú kvalitné služby na vysokej úrovni za skutočne prijateľné ceny. Základom kúpeľnej liečby sú dávkované pitné kúry minerálnou vodou, doplnené bazénovými a vaňovými kúpeľmi v temperovanej minerálnej vode, fyzikálnou terapiou a liečebným telocvikom. Účinok pitných kúr pôsobí najvýraznejšie pri chorobách tráviaceho ústrojenstva. Súčasťou liečebných a relaxačných pobytov v kúpeľoch sú aktívny oddych, relaxácia, rekondičné cvičenia i šport. V areáli kúpeľov sa rozprestiera prekrásny kúpeľný park s možnosťou prechádzok v každom ročnom období. Turistické chodníky sprístupňujú hrebene Nízkych Tatier a masív Poľan, a cez Brusno vedie aj niekoľko označených cykloturistických trás. Okrem značkovaných trás sa tu nachádzajú turistické chodníky do vyhliadkových lokalít Skala, Dubinka a Kopok. Príjemným spestrením pobytu môže byť návšteva jaskyne Bystrá, prípadne hradu Slovenská Lupča. Aj zima v kúpeľoch ponúka rozmanité možnosti zimných športov v neďalekých lyžiarskych strediskách Nízkych Tatier. Kúpele Brusno poskytujú profesionálne služby a kvalifikovaní tím pracovníkov zabezpečí návštevníkom kúpeľov naozaj príjemne strávený pobyt.


Dôvody prečo si vybrať tieto kúpele

 • príjemné lesné prostredie Nízkych Tatier
 • zrekonštruované kúpele
 • prijateľné ceny
 • bohatý kultúrny a športový program (tanečné večierky, koncerty a vystúpenia, výlety, tenisové a volejbalové kurty, horské bicykle)


Náš názor

Liečebný dom Poľana prekvapí kompletným vybavením izieb a bohatou ponukou poskytovaných služieb. Po celkovej rekonštrukcii a modernizácii sú všetky izby vybavené komfortným moderným nábytkom. Pri liečbe využívajú kúpele prírodné liečivé pramene minerálnych vôd. Kúpele ponúkajú klientom za poplatok aj možnosť odvozu zo stanice do kúpeľov.

Zameranie kúpeľov

V kúpeľoch sa liečia choroby obehového, tráviaceho, neurologického, pohybového ústrojenstva, choroby z povolania a choroby z látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou. Minerálne vody sa používajú najmä na pitné kúry a minerálne kúpele. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení tráviaceho ústrojenstva a účinok minerálnych kúpeľov je najmä pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového a kožného aparátu.

Prírodné liečivé zdroje

K liečebným účinkom sa využívajú pramene prírodných liečivých minerálnych vôd klasifikovaných ako „prírodná minerálna voda, vysoko mineralizovaná, kyselka, hydrogén-uhličitanovo-síranovo, vápenato-horečnatá so zvýšeným obsahom hydrogénuhličitanov a síranov, so zvýšeným obsahom vápnika, horčíka a fluoridového iónu, slabo kyslá, studená. Využívajú sa štyri minerálne pramene, Ondrej, Ludvik, Paula a Ďumbie. Všetky pramene majú prakticky rovnaké chemické zloženi a využívajú sa na pitnú kúru a prameň Ondrej súčasne aj k príprave minerálnych uhličitých kúpeľov. Prameň „Ondrej“ je tiež plnený v plniarni Kúpeľov Brusno vo viacerých objemoch vo fľašiach a expedovaný do maloobchodnej siete pod obchodným názvom „Brusnianka“.

Wellness

Kúpele prechádzajú v súčasnosti rekonštrukciou a rozširovaním, výsledkom čoho je aj otvorenie nového kúpeľného komplexu, Caracalla Spa, vybudovaného v podobe rímskych kúpeľov. Bazénový a saunový svet na rozlohe približne 3 300 m2 slúži klientom kúpeľov ako aj širokej verejnosti od septembra 2023 a je priamo prepojený s Kúpeľným hotelom Poľana****.  

Súčasťou bazénového sveta je
 • sedací bazén s masážnymi tryskami
 • zážitkový bazén s chrličmi vody, perličkami a vodným hríbom
 • 25 m bazén pre kondičné plávanie s hĺbkou 150 cm
 • divoká rieka s hojdacím zálivom
 • detský bazén s atrakciami a interiérove ihrisko

Nechýba priestor na relaxáciu a upokojenie so širokou ponukou masáží a telových rituálov a vzdušné a svetlé odpočinkové zóny vďaka veľkým oknám aj presklenému stropu.

V saunovom svete sa nachádza

 • 8 unikátnych tematických sáun
 • Turecký Hammam, tepidárium so zelenou stenou
 • Kneippov chodník, ochladzovací bazén
 • oddychový bazén s obrazom historických kúpeľov
 • whirlpool

Služby

 • požičiavanie žehličiek (bezplatne)
 • pranie (za poplatok)
 • predajňa darčekových predmetov
 • trezory na izbách
 • pripojenie na internet, free WiFi pripojenie
 • transfer klientov (za poplatok)
 • kongresová sála a salónik (za poplatok)
 • požičiavanie spoločenských hier
 • požičiavanie bicyklov (za poplatok)
 • knižnica
 • tanečné večierky
 • koncerty a vystúpenia
 • prednášky

Pre deti

 • Deti do 3 rokov zdarma bez nároku na lôžko a služby. K dispozícii detská postieľka.

História

Prvá písomná zmienka o kúpeľoch, prameňoch v údolí rieky Brusnianky, pochádza z roku 1818, no predpokladá sa, že pramene boli využívané drevorubačmi, uhliarmi a baníkmi už dávno pred tým, keďže popri nich chodili do práce každý deň.

V roku 1829 sa v kúpeľoch postavili prvé kúpeľné budovy, ktoré však nemali veľký význam, pretože patrili rôznym vlastníkom a každý z nich sa zameriaval na svoje vlastné obchodné záujmy. Až v roku 1834 začala výstavba prvého kúpeľného domu, dokončeného v roku 1837. Prvá sezóna v kúpeľoch sa začala v roku 1838 a trvala až do roku 1859, kedy kúpeľný dom zhorel.

 • na jeho základoch bol v roku 1861 postavený nový kúpeľný dom Vepor, ktorý tu stoji dodnes a je najstarším objektom v kúpeľoch
 • neskôr v druhej polovici 19. storočia pribudol ďalší kúpeľný pavilón Ludvik, dnes nazývaný Ďumbier, a okrem ubytovania poskytoval aj reštauráciu a spoločenskú sálu
 • postavený bol aj ďalší drevený zrubový obytný pavilón Cornelia, dnes sa nazýva Paula.

Historické objekty kúpeľov, ktoré stoja v areáli kúpeľov dodnes, a sú zapísané na zozname kultúrnych pamiatok Slovenska, sa podarilo čiastočne zakonzervovať s tým, že sa budú postupne obnovovať.

Počas druhej svetovej vojny boli kúpele v zlom technickom stave.

 • V roku 1947 sa stal vlastníkom kúpeľov podnik Stredoslovenské železiarne. Kúpele tak dostali novú náplň činnosti a postupne sa začali rekonštruovať.
 • V roku 1950 sa novým vlastníkom kúpeľov stala štátna zdravotná správa, ktorá položila základ pre kúpeľnú liečbu na vysokej medicínskej úrovni.

Najväčšie architektonické zmeny zaznamenali kúpele po roku 1974, kedy sa začalo s výstavbou pavilónu Poľana, ktorý bol otvorený v roku 1985.

 V súčasnosti kúpeľníctvo v Brusne zabezpečuje

 • kúpeľný pavilón Poľana


 • a novozrekonštruovaná Brusnianka


V areáli kúpeľov sa nachádza viacero liečebných prameňov, ktoré sa využívajú na liečbu obehového a tráviaceho a od roku 2024 aj pohybového ústojenstva.


UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Poloha kúpeľov

Severovýchodne (cca 28 km) od mesta Banská Bystrica a 24 km od mesta Brezno. V údolí Slovenského Rudohoria na úpätí severných svahov Vepra a v ústí doliny Peklo.

Internet

WiFi v celom zariadení zadarmo.

Parkovanie

Parkovanie (nestrážené) priamo pri liečebnom dome zadarmo.

Zvieratá

V kúpeľoch nie je možné ubytovanie so zvieraťom.

Podávanie stravy

Podávanie stravy: raňajky 7:00 - 9:00 hod., počas víkendu 8:00 - 10:00 hod., obedy 12:00 - 14:00 hod. a večere 17:30 - 19:30 hod.

Liečebný pobyt zameraný na problémy v súvislosti s post-covidovým ochorením Liečebné procedúry denne, vstup do rehabilitačného bazéna ... parného kúpeľa ... od 80,- /noc/osoba Dĺžka pobytu: od 7 nocí Možnosti stravovania: plná penzia zobraziť Relaxačný pobyt a pohoda v kúpeľoch Zľava do 15 % v termíne 18.2. - 28.3.2024 2 procedúry denne, voľný vstup do bazéna, fínskej a parnej sauny ... od 73,- Zľava 7 %od 68,- /noc/osoba Dĺžka pobytu: od 2 nocí Možnosti stravovania: plná penzia zobraziť Víkendový pobyt v kúpeľoch s procedúrami, vstupom do bazéna a sáun 4 liečebné procedúry, program k príslušnému víkendu ... od 86,- /noc/osoba Dĺžka pobytu: od 2 nocí Možnosti stravovania: plná penzia zobraziť Wellness pobyt s denným vstupom do bazenového sveta Caracalla Spa, rímskych kúpeľov Ubytovanie, stravovanie, vstup do Caracalla Spa wellness ... od 75,- /noc/osoba Dĺžka pobytu: od 2 nocí Možnosti stravovania: polpenzia, plná penzia zobraziť Veľkonočný relaxačný pobyt v rímskych kúpeľoch Liečebné procedúry, vstup do rímskych kúpeľov Caracalla Spa ... od 109,75 Zľava 15 %od 93,29 /noc/osoba Dĺžka pobytu: od 4 nocí Možnosti stravovania: plná penzia zobraziť Rekondičný pobyt pre seniorov v prostredí Slovenského rudohoria 2 liečebné procedúry denne, plná penzia, vstup do bazéna, lekárska konzultácia ... od 68,- /noc/osoba Dĺžka pobytu: od 3 nocí Možnosti stravovania: plná penzia zobraziť Liečebný pobyt zameraný na prevenciu a liečbu podľa zdravotného stavu Liečebné procedúry denne, vstup do bazéna a sauny ... od 79,- /noc/osoba Dĺžka pobytu: od 6 nocí Možnosti stravovania: plná penzia zobraziť Časovo obmedzená novinka so vstupom do bazenového a saunového sveta v Caracalla Spa Vstup do rímskych kúpeľov Caracalla Spa ... od 89,- /noc/osoba Dĺžka pobytu: od 2 nocí Možnosti stravovania: plná penzia zobraziť

Najčastejšie otázky o kúpeloch Kúpele Brusno

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3