Turistický región
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Považský Inovec
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Liečivé termálne pramene Trenčianske Teplice

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Trenčín, Trenčianske Teplice
Obľúbené

Prírodné liečivé termálne pramene v kúpeľoch Trenčianske Teplice. Blahodárne pôsobia najmä na pohybový aparát a to vďaka optimálnej balneologickej teplote a obsahu minerálnych látok a sírovodíka, sulfánu. Kúpele využívajú 6 termálnych liečivých prameňov s teplotou vody 38,4 – 40°C na vnútornú balneoterapiu (pitné procedúry) a vonkajšiu balneoterapiu v termálnych bazénoch a to ohrievaním alebo ochladzovaním, bez akéjkoľvek ďalšej úpravy.

Legenda hovorí, že liečivé pramene objavil chromý pastier. Pri hľadaní zatúlanej ovečky narazil na malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach. Po niekoľkých kúpeľoch v jazierku sa pastier zázračne uzdravil. Predpokladá sa však, že pramene zrejme poznali už aj lovecké národy Kvádov a rímske légie v 2. storočí. Prvý písomný zápis o prameňoch pochádza z roku 1247. Veľkú zásluhu na rozvoji kúpeľov za Rakúsko-Uhorska mala rodina llésházyovcov a potom viedenský finančník Snina, ktorý kúpele zmodernizoval a jeho dcéra Ifigénia, ktorá v roku 1888 dala pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku kúpeľov, Hammam v orientálnom maurskom slohu. Podľa nej dostal pomenovanie jediný voľne prístupný vonkajší pitný prameň v kúpeľoch, ktorý sa nachádza na vydláždenej ploche námestia oproti kaštieľu. Voda z tohto prameňa je mierne mineralizovaná vápenato-horečnato sírna so zvýšeným obsahom fluórus s mierne sírnym zápachom. Piť sa dá až po vychladnutí, keďže jej teplota je 39°C. Pomáha pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, cukrovke, poruchách metabolizmu, pri črevných problémoch, pri problémoch stukovania pečene, dne, infekcii močových ciest, ostreporóze a pri poruchách tvorbe žlče.

Kúpeľné mesto Trenčianské Teplice patrí vďaka tejto sírnej termálnej prírodnej vode a tiež polohe v nádhernej doline Strážovských vrchoch medzi najnavštevovanejšie slovenské kúpele.


Najčastejšie otázky o atrakcii Liečivé termálne pramene Trenčianske Teplice

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3