Navigovať do miesta
Prírodné jódové kúpele Číž a.s.
98043 Číž
Turistický región
Kúpele Číž
Pobyty hradené zdravotnou poisťovňou

Kúpele Číž

Obľúbené
Poloha Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Rimavská Sobota, Číž
Zavolajte nám - 02 21 02 57 57
Počet zobrazení: 475365×
Pobyty hradené zdravotnou poisťovňou
Navigovať do miesta
Prírodné jódové kúpele Číž a.s.
98043 Číž
Turistický región
Kúpele Číž
Pobyty hradené zdravotnou poisťovňou

Popis kúpeľov

Kúpele Číž ležia v okrese Rimavská Sobota, v regióne Gemer, neďaleko maďarských hraníc. Sú jedinečné svojho druhu a známe vďaka prírodnej liečivej studenej jódo-brómovej vode a to nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Liečebný komplex kúpeľov Číž je vsadený do celoročne udržiavaného lesoparku, ktorý láka na prechádzky a oddych po liečebných či relaxačných procedúrach. Klíma kúpeľov je charakteristická slnečným, suchým a nedráždivým podnebím, vhodným aj na helioterapiu. Číž má v priemere až 240 slnečných dní do roka a oceňujú to nielen pacienti, ale aj dovolenkári, ktorí  tu trávia chvíle letného dovolenkového, a čoraz častejšie, aj víkendového oddychu a relaxu. Súčasťou areálu kúpeľov je vodný svet.

Možnosti športovania a zábavy vo voľnom čase ponúka telocvičňa, fitness, mingolfové ihrisko, tenisový kurt, golfový simulátor, bowlingová dráha, biliard a stolný futbal. Zároveň je Číž aj dobrým výhodiskovým bodom pre podnikanie výletov po okolí, napr. do neďalekých známych maďarských kúpeľov Eger, či Miškolc. V blízkom okolí doporučujeme návštevu hradu Krásna Hôrka, kaštieľa Betliar alebo  jaskýň Ochtinská aragonitová alebo Domica. Kúpele Číž sú ideálnym prostredím, ktoré poskytuje príjemný oddych a pokojnú atmosféru, ktoré prispievajú k telesnej a duševnej relaxácii.

Dôvody prečo si vybrať tieto kúpele

 • pokoj a oddych v príjemnom prostredí
 • vhodný pre rodiny s deťmi
 • hipoterapia
 • vonkajší bazénový komplex
 • v okolí možnosť rôznych aktivít
 • fakultatívne výlety

Náš názor

Kúpele pre nenáročných klientov. Pozostávajú z jednej hlavnej budovy KH Rimava , kde sa podávajú strava a procedúry pre ďalšie dva liečebné domy Mária (vzdialenosť od KH Rimava cca 300 m) a Slaná /vzdialenosť od KH Rimava cca 250 m. V letných mesiacoch je otvorený vonkajší bazénový komplex.

Zameranie kúpeľov

V kúpeľoch sa liečia choroby obehového, pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby z poruchy látkovej výmeny, kožné ochorenia, choroby z povolania, gynekologické ochorenia.

Prírodné liečivé zdroje

Liečivá prírodná minerálna voda s teplotou 14°C (pH 7,3) je silne mineralizovaná jódovo-brómová, sodno-chlórová hypotonická so zvýšeným obsahom líthia a brómu. Na liečebné účely sa využívajú tri pramene. Prameň Hygiea s vysokým obsahom jódu (26,9 mg), brómu a líthia sa využíva na pitné kúry a ďalšie dva, Neptun a Themis, s podobným chemickým zložením, hlavne na prípravu liečivých kúpeľov. Minerálne kúpele a pitné kúry sa kombinujú s ďalšími liečebnými procedúrami – vodoliečba, elektroliečba, kineziterapia, hipoterapia, parafínové a rašelinové zábaly, masáže, rehabilitácia a iné.

Wellness

VODNÝ SVET - v letných mesiacoch (od 9.00 do 19.00 hod.)

 •  plavecký bazén
 •  neplavecký bazén
 •  masážny bazén s vodnými tryskami
 •  trojdráhová šmykľavka
 •  detský bazén s rôznymi vodnými atrakciami

Služby

 • káblový internet na izbách 
 • vnútorný rehabilitačný bazén počas otváracích hodín s teplotou vody 34°C
 • záverečná lekárska prehliadka a správa - platí pri pobyte na viac ako 10 dní 
 • bezplatný dovoz z autobusovej zastávky do kúpeľov (potrebné nahlásiť dopredu)
 • trezor na recepcii (v kúpeľnom hoteli Rimava)
 • zapožičanie žehliacej dosky a žehličky

Pre deti

 • Hipoterapia
 • deti do 3 rokov bez nároku na služby zadarmo 
 • vodný svet (pre deti do 3 rokov zadarmo)
 • samostatné jazdy na koni s inštruktorom v areáli alebo v teréne (za poplatok)
 • detský kútik 

História

Kúpele Číž majú viac ako storočnú históriu a prvá kúpeľná sezóna sa datuje od roku 1889, aj keď archeologické náleziská ukazujú, že oblasť bola osídlená už v staršej dobe kamennej. Prvá písomná zmienka o obci sa našla v Spišskom archíve a je z roku 1245. Pod dnešným názvom je obec spomínaná od roku 1274. Slané liečivé jódo-bromové pramene boli objavené v roku 1860, keď čížsky občan Harnócz Andráš pri kopaní studne na svojom pozemku narazil na slanú vodu, a prvými „pacientami“ boli miestni občania. V roku 1888 Rimamuránská spoločnosť začala stavať kúpele a jednotliví účastníci si postavili svoje liečebné domy pre pacientov, ktorých lôžková kapacita bola 200 lôžok. Jód a bróm sa vyskytujú v minerálnych vodách veľmi zriedkavo a preto patria kúpele Číž nielen medzi európske, ale dokonca aj svetové kúpeľné unikáty. O tom, že čížská liečivá voda patrí naozaj medzi ojedinelé svetové unikáty svedčia aj viaceré medzinárodné certifikáty a uznania. Z nich najvzácnejší je certifikát z výstavy v Bruseli v roku 1879 a strieborná medaila z roku 1904 zo svetovej výstavy v St. Luis v USA.


UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Poloha kúpeľov

Na juhu stredného Slovenska v nadmorskej výške 174 m.n.m., 25 km od mesta Rimavská Sobota (neďaleko maďarských hraníc).

Internet

Internetové pripojenie pomocou kábla zadarmo.

Parkovanie

V areáli kúpeľov zadarmo.

Zvieratá

V kúpeľoch nie je povolené ubytovanie so zvieraťom.

Check in/ Check out

Check in: pri pobyte, ktorý začína obedom 12.00 hod. Obed sa podáva do 14.00 hod. Pri pobyte, ktorý začína večerou 14.00 hod. Check out je do 10.00 hod. Pri pobyte, ktorý končí obedom je Check out do 14.00 hod.

Najčastejšie otázky o kúpeloch Kúpele Číž

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3