Návštevný poriadok Tatier

NÁVŠTEVNÝ PORIADOK TATRANSKÉHO NÁRODNÉHO PARKU

Tatranský národný park

Najdôležitejším krokom v ochrane Tatier bolo založenie Tatranského národného parku (TANAP) 18. Decembra 1948. TANAP tvoria Západné Tatry spolu s Vysokými a Belianskymi Tatrami. Celková rozloha je 741 km2 vlastného územia a 366 km2 tvorí ochranné pásmo. Sídlo Správy TANAP-u je v Tatranskej Lomnici. Tu sa nachádza aj Múzeum Tatranského národného parku. V Tatranskej Javorine a na Štrbskom Plese sú informačné centrá TANAP-u.

Z hľadiska ochrany prírody a krajiny v TANAP-e sú návštevníci povinní dodržiavať tieto pokyny:

1) Na vlastnom území národného parku sa môžu návštevníci voľne pohybovať len po verejných komunikáciách a turistických značkovaných chodníkoch.
2) Táborenie a parkovanie je možné iba na určených a označených miestach. Nie je dovolené prenocovanie vo voľnej prírode, ani na cestách a parkoviskách.
3) Nie je dovolené trhanie a poškodzovanie rastlín, krov a stromov.
4) Je zakázané chytať, usmrcovať a zbierať všetky vývinové štádiá živočíchov a narúšať ich biotopy. Do tatranských dolín je zakázané vodiť psov.
5) Je zakázané znečisťovať prostredie odpadkami, rušiť pokoj a ticho. Je zakázané kúpanie v plesách a potokoch.
6) Pokyny príslušných pracovníkov (stráž ochrany prírody, lesná stráž, horská služba) sú pre návštevníkov záväzné.
7) Horolezectvo, skialpinizmus, paragliding je možné vykonávať len vo vymedzených lokalitách.
8) Bicykle je možné využívať na verejných komunikáciách a vyznačených cyklotrasách.
Platí sezónny uzáver dolín od 1. novembra do 15. júna. Povolený je len výstup k celoročne otvoreným chatám.

Je smutné, že každoročne je potrebné po nezodpovedných turistoch vyzbierať niekoľko stoviek kg odpadu v rámci akcie Čisté hory. 1.ročníka v jeseni 1979 sa zúčastnilo 760 dobrovoľníkov a vyzbieralo sa až 1860 kg odpadu. V poslednom čase sa vyvíja nepriaznivo situácia s populáciu kamzíka, na ktorej znižovaní sa z časti podieľa aj turistický ruch.