Flóra Tatier
Vo Vysokých Tatrách vzhľadom na nadmorskú výšku rozlišujeme niekoľko vegetačných stupňov:
- Horský stupeň (montánny) 800 až 1550 m – prevažuje tu smrek. Z kvetov sa tu vyskytujú šafrany, prvosienky, ľalie zlatohlavé, iskerníky.
- Stupeň podhôľny (subalpínsky) 1550 až 1800 m – je vlastne stupňom kosodreviny. Môžeme tu nájsť limby, brezy, jarabiny a vŕby.
- Hôľny stupeň (alpínsky) 1800 až 2300 m – vznikli tu alpínske lúky s množstvom vysokohorských kvetov a tráv. Rastú tu aj lišajníky.
- Stupeň subniválny (stupeň pod čiarou večného snehu) 2300 m a viac - vyskytujú sa tu nesúvislé porasty lišajníkov alebo cievnatých rastlín medzi skalnými rebrami, v žľaboch a v skalných stenách. Ešte aj pod vrcholom Gerlachu môžeme nájsť 20 druhov cievnatých rastlín.
K typickým predstaviteľom tatranskej flóry patria: plesnivec alpínsky, poniklec biely, poniklec slovenský, horec bodkovaný, horec Cluisov, zvonček alpínsky a iné.
Vo Vysokých Tatrách sú na poznávanie flóry najkrajšie miesta vo Veľkej Studenej doline, Velickej doline a to v časti zvanej Kvetnica. Charakteristické rastlinstvo majú aj severné doliny ako Bielovodská, Javorová dolina a jej odnož Zadné Meďodoly.