Lyžiarske strediská v Tatrách
LYŽOVANIE
Vysoké Tatry
Hoci najviac turistov prichádza do Tatier počas leta, veľa ľudí obľubuje aj tatranskú lyžovačku. Vyššia nadmorská výška umožňuje podmienky pre lyžovanie v niektorých strediskách ešte aj v máji. Na území Tatier je vybudovaných viacej lyžiarskych stredísk. Najväčší význam majú:
Hrebienok (1310 m)
Stredisko je spojené so Starým Smokovcom lanovou dráhou. Vybudovali sa tu tri zjazdové trate: Hrebienok 1 - čo je vlastne „Horná lúka“ s prevýšením cca 200 m a s ťažkou náročnosťou, Hrebienok 2 – „Dolná Lúka“ je ideálna pre začiatočníkov, Hrebienok -Starý Smokovec – stredne ťažká zjazdovka s 3200 m traťou. Okrem zjazdoviek hlavne detskí turisti obľubujú bobovú a sánkarskú dráhu z Hrebienka do Starého Smokovca.
Štrbské Pleso (1350 m)
Je tu vybudovaný športový komplex FIS, kde sa v 1970 roku konali majstrovstvá sveta v severských disciplínách a každý rok sa tu usporiadavajú niektoré zo svetových zimných podujatí. Areál disponuje šiestimi lyžiarskymi vlekmi a sedačkami s celkovou prepravnou kapacitou 3750 osôb za hodinu. Lyžiari môžu využívať tri zjazdovky strednej náročnosti: Interski, Esíčko, Solisko. 80% ich plochy je pokrytých umelým zasnežovaním. V okolí sú kvalitné bežkárske trate a technické vybavenie dopĺňajú dva skokanské mostíky s kritickými bodmi 120 m a 90 m. Taktiež je tu príležitosť naučiť sa lyžovať pod vedením skúsených inštruktorov z lyžiarskej školy. V stredisku je priamo možnosť ubytovania v športovom hoteli FIS, ktorý je vybavený napr. 25 m bazénom, saunou, fitnes centrom, či úschovňou a požičovňou lyží. Celý lyžiarsky areál leží vo výškach od 1350 m do 1860 m(vrchná stanica sedačkovej lanovky na Solisko). Kvôli kvalitným službám je cena vlekov odlišná od ostatných stredísk a maximum dosahuje počas vianočných sviatkov.
Ždiar – Bachledová dolina (860 m)
Stredisko sa nachádza mimo územia mesta Vysoké Tatry, no je vhodné pre nenáročných lyžiarov a pre školské zájazdy. Zjazdovky sú tri s klasifikáciou ľahká a stredne ťažká. V areáli premáva jedna sedačková lanovka(kapacita 1350 os/hod) a dva vleky.
Ždiar- Strednica (900 m)
Jeho zjazdovky ležia na úpätí Belianskych Tatier, a pretože nemajú veľký sklon, sezóna sa môže začať pri 30–tich centimetrov snehu. Neposkytuje lyžiarske podmienky pre náročných a skúsených lyžiarov, no svojou náročnosťou vyhovuje rodinám s malými deťmi a pre začínajúcich lyžiarov. S kapacitou 5530 os/hod je najväčším strediskom vo Vysokých Tatrách.
Tatranská Lomnica- Jamy (850 m)
Nachádza sa tu síce iba jedna zjazdovka s kapacitou 720 os/hod, ale je pomerne členitá a umelo zasnežovaná, čo z nej robí kvalitnú zjazdovku so stredne ťažkou obtiažnosťou. V prevádzke je tiež nočné lyžovanie a k výbave patria aj dva juniorské skokanské mostíky.
Skalnaté Pleso (1750 m)
Najvyššie položené a zároveň najlepšie stredisko zjazdového lyžovania v Tatrách leží vo výškach od 1750 m do 2200 m. Má kvalitné lyžiarske trasy a z nich sú dve hodnotené ako ťažké. Extrémna je hlavne zjazdovka Francúzska mudla. Zo Skalnatého Plesa vedie do Tatranskej Lomnice stredne ťažká zjazdovka s dĺžkou 4800 m. Keďže stredisko nemá vybudovaný zasnežovací systém, sezóna sa začína trochu neskoršie, ale zato trvá až do polovičky mája. Menší problém tu občas nastáva z padaním lavín z Lomnického sedla, čo sa rieši stavaním protilavínovým bariér a odstrelom lavín.
Lyžovanie
V tatranskej oblasti sú situované ešte ďalšie zjazdovky napr. na Podbanskom, v Tatranskej Lesnej alebo v Smokovci, kde je známa najmä Jakubková lúka s dĺžkou trate 853 m. Tieto centrá sú postavené pre začiatočníkov a menej náročných lyžiarov. Pre turistov, ktorí by si radi osvojili tento krásny šport sú k dispozícií lyžiarske školy ako napríklad Crystal Ski (Štrbské Pleso), T-Ski (Starý Smokovec) alebo JMG-Ski (Štrbské Pleso). Medzi ich služby patrí i požičovňa lyží a lyžiarskeho výstroja. Cez leto zase organizujú množstvo iných športových aktivít ako rafting, jazda na koni, horská cyklistika a iné.