Malá studená dolina

Malá studená dolina je vysokohorská ľadovcová dolina v tvare písmena U, ktorú ešte niekedy v dobách ľadových formoval ľadovec. Je to typická tatranská terasovitá dolina so širokým dnom a strmými skalnými stenami. Jej názov „malá“ nezodpovedá jej veľkosti, ale odvodil sa od jej susednej doliny , ktorá je väčšia. Považuje sa za jednu z najväčších trógov. V Malej studenej doline sa nachádzajú dve horské chaty. Jednou z nich je Zamkovského chata postavená v roku 1943 v nadmorskej výške 1475 metrov, ktorá poskytuje 28 lôžok v siedmych izbách. Tou druhou je najvyššie postavená chata, Téryho chata, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 2015 metrov. Tá bola slávnostne otvorená v roku 1899 a momentálne je v ponuke 24 lôžok v troch izbách. Pri túre v doline nachádzame vegetáciu zvyčajne alpínskeho typu a z drevín je to borovica, či už ako kosodrevina alebo borovica limba. Niet divu, že táto krásna tatranská dolina cez ktorú si celý čas razí cestu Malý studený potok patrí medzi najnavštevovanejšie doliny vo Vysokých Tatrách. Veď vďaka svojej nádhernej prírode je považovaná za najkrajšiu dolinu na južnej strane Tatier.

Dĺžka

- 4 km

Plesá

- Vyšné Spišské pleso – Nachádza sa v nadmorskej výške 2022 metrov ako najvyššie pleso zo všetkých Piatich Spišských plies.
- Veľké Spišské pleso – Ako najväčšie peso zo všetkých Piatich Spišských plies má rozlohu 2,87 ha.
- Malé Spišské pleso
- Prostredné Spišské pleso
- Nižné Spišské pleso
- Modré pleso
- Baranie pliesko

Vodopády

- Obrovský vodopád – Tento vodopád, vytvorený Malým studeným potokom nájdeme v Malej studenej doline len kúsok od Zamkovského chaty. Je vysoký až 20 metrov a steká v skalnej rokline.

V prípade, že máte fotografie z Malej studenej doliny, môžte nám ich zaslať na info (zavináč) sorger.sk a my ich uverejníme s Vašim menom.

Autor textu: Lucia Lučivjanská

Malá studená dolina Ľadový štít

Malá studená dolina Ľadový štít

Malá studená dolina Prostredný hrot (Gerlachovský štít v pozadí)

Malá studená dolina Prostredný hrot (Gerlachovský štít v pozadí)

Malá studená dolina Prostredný hrot

Malá studená dolina Prostredný hrot

Autor fotografií Ing. Peter Pavlinský , Lipany