15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku Margaréta Koklesová 23. 06. 2023 Pobyty
Obsah článku:

Dovolenka na Slovensku môže mať kopec podôb. Objavovanie histórie, prekonávanie hôr, návštevy mesta alebo kúpeľov, či zbieranie zážitkov so zvieratkami. Malebná krajina, ktorá je na každom kroku iná, vám dokáže ponúknuť dovolenku, vďaka ktorej sa do tohto nášho doma znovu zamilujete. 

Banská Štiavnica

Zažívala boom návštevníkov najmä počas covid pandémie. Dnes si už mesto našťastie môžete užiť so všetkým, čo ponúka – a bez uličiek preplnených turistami. V lete sa okúpať na niektorom z tajchov – Klinger, Počúvadlo, Beliansky tajch, Veľká Vodárenská. Cyklisti môžu využiť niektorú z trás pod projektom Bajkom k tajchom. Turisti zase vyjsť na Sitno alebo Paradajz. Ale najkrajšie bude len tak sa  motať historickým centrom. Zablúdiť do reštaurácie, v ktorej to najlepšie vonia. A ak si program budete chcieť spestriť, odporúčame zážitkovú streľbu (pre širokú verejnosť) na najlepšej krytej strelnici v strednej Európe. 

Pri návšteve Štiavnice si ale určite pozrite aj jej najznámejšie prvky – Kalváriu, Starý zámok, Nový zámok, Trojičné námestie. Ak vyjde čas, navštíviť môžete aj kaštieľ vo sv. Antole (pár kilometrov od Štiavnice) alebo unikátnu sokoliarsku školu na Štiavnických baniach (tiež pár kilometrov od Štiavnice). 

Kalvária v Banskej Štiavnici
Kalvária v Banskej Štiavnici.,,

Krytá strelnica v Banskej Štiavnici
Zážitková streľba s inštruktorom na strelnici v Banskej Štiavnici

Bojnice

Preslávené najmä vďaka najkrajšiemu slovenskému zámku a veľkej ZOO. Bojnice ale majú napríklad aj kúpele, o ktorých sa hovorí, že sú zhruba rovnako staré ako samotný zámok. V poslednej dobe sa medzi veľké lákadlá pridala aj 30 metrov vysoká vyhliadková veža Čajka, z ktorej je krásny výhľad na okolie. Alebo Múzeum praveku v Prepoštskej jaskyni. Vedeli ste, že Bojnice sa považujú za najvzácnejšiu lokalitu neandertálskeho pračloveka na Slovensku? V jaskyni našli kosti mamuta, nosorožca aj jaskynného leva. Zaujímavá bude nočná návšteva s fakľami. 

Zámok Bojnice

Bojnický zámok s vežičkami.Vežičky na Bojnickom zámku.

Priamy pohľad na Bojnický zámok za slnečného letného dňa.
Zdroj fotky: Pudelek, Wikipedia 
Jazierko s vežičkou v strede pri Bojníckom zámku.

R
eštaurácia Bašta pri prameni v Bojniciach

Reštaurácia Bašta pri prameni v Bojniciach.
Reštaurácia Bašta pri prameni v Bojniciach.Reštaurácia Bašta pri prameni v Bojniciach s pohľadom na jazierko a 2 veže.Detské ihrisko pri novej vyhliadke Čajka v oblakoch

Detské ihrisko hore pri novej vyhliadke Čajka v oblakoch.
 

Starý Smokovec

Starý Smokovec je ideálny na dovolenku vo Vysokých Tatrách. Patrí k najstarším tatranským osadám, je východiskom viacerých turistických trás a centrom mnohých atrakcií. Zo Smokovca budete mať všade blízko. Na Hrebienok to môžete dať buď pešo (príjemná prechádzka) alebo lanovkou. Je turistickým strediskom výstupov napríklad na Slavkovský štít, do Veľkej a Malej Studenej doliny, k Bílikovej chate, Zamkovského chata, k Rainerovej chate alebo k Vodopádom studeného potoka. Počas upršaných dní sa zabavíte v Tricklandii. Nenáročná prechádzka vedie aj na Peknú vyhliadku, z ktorej je krásne vidieť Starý Smokovec a okolie z vtáčej perspektívy.
Zamkovského chara za letného dňa s turistami pred chatou.

Zdroj fotky: zamka.sk

Modra

Preslávilo ju víno a Ľudovít Štúr. Počas dovolenky stihnete spoznať jedno aj druhé. Pri prechádzke mestom si ale všimnite množstvo pekných uličiek a kostolov. A určite ochutnajte miestne víno. A potom hor sa po stopách Štúra. Vstupné do Múzea Ľudovíta Štúra je symbolické. Dozviete sa množstvo informácií zo Štúrovho života. Pozrieť si môžete aj osobné predmety – a to nielen jeho, ale aj Jána Kalinčiaka, či Jozefa Miloslava Hurbana. Expozícia je spestrená pomocou moderných technológií – napríklad si môžete vypočuť Štúrov príhovor. Nevynechajte ani návštevu Pamätnej izby, ktorá mapuje najmä jeho posledné roky, ktoré prežil v Modre. 
Priamy pohľad na žltú budovu múzea Ľudovíta Štúra

Zdroj fotky: muzeum.sk

Muránska Planina

Lokalitu preslávili najmä syslíky. A právom, pretože ich kŕmenie bude naozaj zážitkom. Muráň toho ale ponúka oveľa viac. Začať môžete pohľadom na Chmarošský viadukt, ktorý patrí medzi najkrajšie technické pamiatky na Slovensku. Niekomu pripomína most z Harryho Pottera. Ak ste teda fanúšikom čarodejníckeho sveta, bude mať pre vás destinácia ďalšiu pridanú hodnotu. Hneď potom môžete vyraziť rovno za syslíkmi. Na Muráni sa im žije dobre, takže ich okolo vás bude behať poriadne veľa. Najradšej majú slnečné dni, počas dažďa budú zalezené. Syslíky môžete aj kŕmiť, najviac im chutia jabĺčka, mrkva, ovos alebo slnečnica. Tie odvážnejšie si kúsky potravy zoberú aj priamo z ruky. Keď sa zo syslíkov dosýta vytešíte, môžete pokračovať v objavovaní. Národný park Muránska planina ponúka najmä široké možnosti turistiky. Vyraziť ale môžete aj na hrad Muráň (štart pri obecnom úrade v obci Muráň). Ide o tretí najvyššie položený hrad na Slovensku. Pozrite si aj salaš a vyhliadkovú vežu Zbojská. Koncom júla sa pri obci Muráň zvykne konať aj jedno z najstarších a najväčších ródeí v Európe. A aby sme nezabudli, dovolenku nemôžete skončiť bez ochutnania slávnych muránskych buchiet. 

Šesť zvedavých syslíkov na Muráni papá dobrotky od turistov.

Zdroj fotky: NP Muránska Planina

Slovenský raj

Jeden z deviatich slovenských národných parkov. Tvoria ho jedinečné riečne kaňony, podzemné jaskyne a tiesňavy s rozprávkovými vodopádmi. Na svoje si prídu najmä milovníci turistiky a prírodných krás. Medzi najznámejšie patria:

  • Prielom Hornádu (jeden z najkrajších kaňonov na Slovensku). Čakajú vás mostíky, lávky a reťaze, je preto potrebné mať dobrú obuv.
  • Havrania skala (jeden z najvyšších vrchov Slovenského raja).
  • Suchá Belá (trasa začína v obci Podlesok – pozor, je jednosmerná). Uvidíte rokliny, tiesňavy a vodopády, a budete sa kochať nad tým, akú nádheru dokáže vytvoriť príroda.
  • Medzi ďalšie pekné výlety patria: Palcmanská Maša (krátka nenáročná prechádzka), Dobšinská ľadová jaskyňa, Tomášovský výhľad (povinná zastávka pre každého návštevníka Slovenského raja) a Stratený kaňon (menej náročná túra, začína v obci Stratená). 

Typický drevený mostík cez roklinu v Slovenskom raji

Kremnica a Skalka

Banícke mesto má krásne historické centrum a najmä prírodu v okolí. S väčšími deťmi môžete liezť na Skalku. Centrum môžete spoznávať obyčajnými prechádzkami, odporúčame si ale objednať sprievodcu. Ide o zaujímavý kremnický projekt, vďaka ktorému sa dostanete na miesta ako gotické pivnice, tajomný františkánsky kláštor alebo do dobovej cukrárne (krumpliareň), v ktorej podávajú miestnu tradičnú špecialitu – Atkáryho Kremnický krumpeľ. Čerešničkou na torte bude návšteva Banského múzea – Štôlne Andrej. Nájdete ju iba pár metrov od centra mesta. Nasadíte si prilbu, do ruky zoberiete lampáš a dostanete sa priamo do kremnického podzemia. Po prehliadke si určite pozrite aj blízky náučný chodník Po stopách banskej činnosti. 

Tradičný kremnický krumpeľ na tanieri s pohárom alkoholu.

Zdroj fotky: visitkremnica.com

Jasná

Lokalita Jasná je poprepletaná lanovkami a turistickými trasami. Je len na vás, či si to na tie najkrajšie miesta vyšliapete alebo sa pohodlne vyveziete. Medzi najznámejšie a najjednoduchšie trasy patrí prechádzka k Vrbickému plesu. Zvládnu ju aj malé deti, pleso sa dá pekne obísť. V lete si v jeho okolí môžete nazbierať aj čučoriedky. Ďalšie trasy vás zavedú na Chopok a Ďumbier (najvyšší vrch Nízkych Tatier). Milovníci zvieratiek môžu navštíviť ZOO Kontakt. Detskí dovolenkári majú zase kúsok od Jasnej, v Liptovskom Jáne, jedinečný park miniatúr. Medzi najkrajšie prírodné úkazy oblasti patria Demänovská jaskyňa slobody (najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku) a Demänovská ľadová jaskyňa. 
Maličké Vrbické pleso obklopené lesom a horami.

 

Piešťany

Najznámejšie kúpeľné mesto je aj ideálnym miestom na relaxačnú dovolenku. Prejsť sa môžete na Kúpeľný ostrov a Kolonádový most (najdlhší krytý most na Slovensku – 148 metrov), ktorého súčasťou je aj socha Kühmayera. To je tá známa socha pána lámajúceho barlu, dodnes považovaná za symbol mesta. Centrum Piešťan ponúka množstvo reštaurácií a kaviarní, určite vyskúšajte tradičné piešťanské oplátky – predávajú ich na každom roku. Mesto si môžete pozrieť aj vláčikom, Piešťanským expresom. Stojí na jedenástich zastávkach a vy si jednoducho pozriete najkrajšie body mesta. A ak vás takéto rýchlejšie spoznávanie Piešťan osloví, môžete si užiť aj vyhliadkové plavby od Kolonádového mosta. A v neposlednom rade si nezabudnite pribaliť bicykle. Celé mesto je lemované cyklotrasou. Pekný okruh ide okolo jazera Sĺňava (je dlhý cca 12 kilometrov). 
Zakvitnutý park so sochami v kúpeľnom meste Piešťany

Donovaly

Nízke Tatry (a špeciálne Donovaly) sú rajom najmä pre rodiny s deťmi. A to od tých úplne najmenších. Okrem prechádzok po okolí, cyklo cestičiek (je ich tu viac ako 40) a túr tu vzniklo hneď niekoľko projektov, ktoré vás zabavia na celé dni. Napríklad mestečko Donovalkovo, ktoré je vytvorené presne pre deti – malé domčeky, reštaurácia alebo obchod. Vláčik. Detské dopravné ihrisko – kde môžu drobci získať detský vodičský preukaz. Alebo Habakuky – úžasná dedinka, ktorá bola inšpirovaná rozprávkami Pavla Dobšinského. Niekoľkokrát denne sa tu konajú divadelné predstavenia (vydržia ich pozerať aj malé deti). A pre tých, čo majú veľa energia sú ideálnymi miestami FunArena Donovaly a Myšiačikov detský park, oboje s atrakciami ako lanový park, vodné atrakcie, kolotoče. 
Centrum atrakcie Habakuky s turistami a detskými návštevníkmi.

Zdroj fotky: Habakuky.eu

Donovalkovo - hlavné mesto detí
Donovalkovo - hlavné mesto detí.

Donovalkovo - hlavné mesto detí

Donovalkovo - hlavné mesto detí.

Štrbské pleso

Štrbské pleso má perfektnú polohu na cyklovýlety aj turistiku. Môžete si ale užiť aj pleso samotné – prechádzky okolo neho, či člnkovanie. Pešo sa dostanete aj na Jazierka Lásky alebo na Nové Štrbské pleso, z ktorého je krásny výhľad na Tatry. Ak sa ale rozhodnete chodiť viac, zo Štrbského plesa vedú turistické cestičky na Popradské pleso, Chatu pod Soliskom, Kôprovský štít, Sliezky dom alebo vodopád Skok. Ak budete mať šťastie, uvidíte aj kamzíky. Trasu si viete navoliť podľa možností a kondície. Tie kratšie budú vhodné aj pre deti. Nechoďte ale na doraz a nepodceňte výbavu (pevná obuv, pršiplášť, čelovka, dostatok vody). Hory sú nádherné, ale treba ich navštevovať s rešpektom. Nezabudnite si k časom uvedeným na tabuliach pripočítať aspoň pol hodinku navyše. Na výhľad, prípadne neočakávané zdržanie. 
Štrbské pleso, na ňom dva člny a okolité hory pri západe Slnka

Zdroj fotky: Jozef Mačutek

Štrbské pleso s červenými ľodkami.
Štrbské pleso s pohľadom zhora.

Štúrovo

Štúrovo preslávilo najmä miestne kúpalisko, ktoré je dostatočne veľké a rozmanité na to, stráviť tam v pohode aj celý týždeň. Keďže sa ale budete nachádzať naozaj iba pár krokov od Maďarska, bola by škoda to nevyužiť. Do Ostrihomu sa dostanete aj pešo po moste, zaberie vám to cca 30 minút. Pozrite si najmä Baziliku v Ostrihome a jej blízke okolie. Za poplatok sa dostanete do krypty, klenotnice a aj hore do kupoly, z ktorej je nádherný výhľad. Dovolenku v Štúrove môžete doplniť aj plavbou po Dunaji alebo okoštovaním fantastických šomloi halušiek. 
Pohľad zhora na obrovský tobogán a atrakcie na kúpalisku v Štúrove

Mesto Štúrovo Pohľad na Štúrovo a most.

Bazilika v Esztergome

Bazilika v Esztergome s pohľadom na na kupolu.

Vnútro Baziliky v Esztergome

Vnútro baziliky v Esztergome.

Zdroj fotky: Domalenka

Terchová

Rozprávková obec, ku ktorej sa viaže príbeh Juraja Jánošíka, je dokonalým miestom pre relax, ale aj turistiku. Začať môžete sochou Jánošíka – asi najznámejší turistický bod oblasti. Zaujímavý je aj terchovský betlehem – nájdete ho v Kostole sv. Cyrila a Metoda (mimochodom, ide o najväčší slovenský kostol, ktorý je týmto vierozvestcom zasvätený). A keď budete priamo v Terchovej, nevynechajte Múzeum Juraja Jánošíka – bola by škoda, neoboznámiť sa s jeho príbehom (a všetkými zaujímavosťami, ktoré sa k nemu viažu). V obci nájdete aj náučný chodník, ktorý vás dovedie priamo k rozhľadni Terchovské srdce. Popri chodníku je osadených niekoľko informačných tabúľ, ktoré prezradia viac napríklad aj o miestnej faune. A ak Terchovú navštívite aj s deťmi, najväčším zážitkom bude zobrať ich na Terchovský vláčik – je zložený iba z dvoch vozňov a je ideálny na to, pozrieť si pohodlne nádherné panorámy Malej Fatry. Zastávky sú na znamenia, cestovanie vám spríjemní vtipný sprievodca. Terchová je ale aj vstupom do Národného parku Malá Fatra. Turistických trás je nespočet – jedna dovolenka by bola na pochodenie málo. Obľúbené sú výstupy na Veľký a Malý Rozsutec, Chleb alebo k Šútovskému vodopádu. Nádherná je aj Vrátna dolina, či Jánošíkové diery.
Drevená rozhľadna nad Terchovou a okolitá príroda

Zdroj fotky: Terchova.sk

Orava

Pravda sa spieva v ľudovej pesničke. Na Orave dobre, na Orave zdravo. Orava je krásny región, do ktorého sa budete radi vracať. Základom je (samozrejme) Oravský hrad. Ak sa rozhodnete poňať dovolenku viac turisticky, môžete sa prejsť na Vyhliadkovú vežu (Zakamenné) alebo lesným náučným chodníkom (Oravská Lesná). Veľkým zážitkom bude plavba loďou po Oravskej priehrade a na Slanický ostrov, či splavovanie rieky Orava na pltiach. Nielen najmenší budú nadšení z vyhliadkovej jazdy Oravskou lesnou železnicou. Pre trochu vzdelania môžete skočiť do Múzea oravskej dediny alebo do Múzea šľachtických kočiarov a saní (Oravský Podzámok). 
Ikonický Oravský hrad a jeho blízke okolie za letného dňa

Zdroj fotky: Wojsyl, Wikipedia

Bachledova dolina

Ideálny mix prírody, atrakcií a relaxu. A veľmi blízko to máte aj do Poľska! Tou najznámejšou atrakciou je určite Chodník v korunách stromov. Dostať sa k nemu môžete pešo z Bachledovej doliny, Malej Frankovej alebo Jezerska. Pohodlnejší (alebo menší) môžu využiť kabínkovú lanovku z Bachledovej doliny. Krásnu prírodu uvidíte aj pri návšteve Belianskej jaskyne. Patrí medzi najnavštevovanejšie na Slovensku. Nachádza sa v nej Hudobná sieň, ktorá je vďaka výbornej akustike často využívaná na hudobné koncerty. Nezabudnite si ale obliecť teplejšie oblečenie. Cyklisti si užijú Bike park, ktorý ponúka päť trás rôznej náročnosti. Deti sa potešia jazde Vláčikom maguráčikom. Turisti by sa mohli prejsť na Chatu Plesnivec (jediná obývateľná chata v Belianskych Tatrách) a Monkovu dolinu s prechodom cez Široké sedlo.

Chodník v korunách stromov

Pohľad zdola na konštrukciu chodníka v korunách stromov v Bachledke

Konštrukciu chodníka v korunách stromov v Bachledke
Konštrukciu chodníka v korunách stromov v Bachledke z bočného pohľadu.Konštrukciu chodníka v korunách stromov v Bachledke zo spodu.

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Pobyty

Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Pobyty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...
Ktorú rieku sa odvážite splaviť?

Ktorú rieku sa odvážite splaviť?

Táňa Žifčáková 01. 03. 2022 Pobyty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry Láka vás to na splav? Bez ohľadu na vaše predchádzajúce vodácke skúsenosti, slovenské rieky vám majú čo ponúknuť. Stačí len trochu odhodlania. Čaro splavu spočíva v tom, že krásu, ktorú vám pohľad z vodnej...