Turistický región
Orava, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Kubínska Hoľa, Oravská Magura
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Oravský hrad

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Dolný Kubín, Oravský Podzámok
Obľúbené

Oravský hrad je jednou z najmalebnejších a najzaujímavejších hradných stavieb na Slovensku. Jeho poloha a podoba v úzkom údolí Oravy na strmom skalnatom brale nad riekou Oravou sa každému zapíšu nezmazateľne do pamäti. Hrad sa skladá z 3 zreteľných častí: horného, stredného a dolného hradu. Najvyššia časť citadela je na strmom vápencovom skalnatom brale 112 m nad hladinou rieky Oravy. Strednú časť tvoria stredoveké stavby Korvínovho paláca a paláca Jána z Dubovej.

V roku 1556 sa hrad dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. Svoju dnešnú podobu dostal Oravský hrad v roku 1611. Po roku 1800  sa dostavali na hrade ďalšie budovy, najmä Pálffyho palác. Dolný hrad tvorí predovšetkým Thurzov palác, hradný kostol, v ktorom sú pochovaný niektorí príslušníci thurzovskej rodiny a kde jsa nachádza aj pekný epitaf Imricha Thurzu, staršia, tzv. archívna veža a terasa s glorietou. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1267, kde sa spomína ako kráľovský majetok. Udalosti nepokojného 17. st. neobišli ani Oravu. Šľachtické povstania, najmä Tökölyho, zasiahli aj tento kraj, ktorý roku 1672 obsadila skupina povstalcov vedená zemplínskym zemanom Gašparom Pikom. Proti obsadenému hradu poslal cisár generála Sporka s vojskom, ktoré ho dobyli, keď ho časť posádky zradila.

Na podnet odborných pracovníkov vznikli na hrade v roku 1868 muzeálne zbierky, v ktorých mali prevahu predmety so vzťahom k lesnému bohatstvu Oravy a jeho ťažbe. Do roku 1918 sa vykonali na  hrade aj niektoré opravné práce. Najväčšia stavebná oprava a reštaurovanie sa začala až po roku 1953, keď Oravský hrad prešiel medzi objekty štátneho kultúrneho majetku. Do roku 1968, keď Oravské múzeum v jeho obnovených priestoroch oslávilo sté výročie založenia svojich zbierok, vykonala sa väčšina opravných prác. Expozície Oravského múzea ukazujú život a kultúru oravského ľudu a vzhľadom na hodnotu a špecifickosť hradnej architektúry i pôsobivosť hradu, je ten vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Dnes tvorí hradný areál pozoruhodný komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Návštevníkov zaujme prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. Veľmi obľúbené sú nočné prehliadky Oravského hradu počas hlavnej turistickej sezóny, spestrené divadelnými predstaveniami a strašidelnými výjavmi.Najčastejšie otázky o atrakcii Oravský hrad

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3