Turistický región
Stredné Slovensko, Horehronie, Chopok, Chopok Juh, Banskobystrický kraj, Slovenské rudohorie, Veporské vrchy, Muránska planina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Rozhľadňa Zbojská

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Brezno, Pohronská Polhora
Obľúbené

Drevená rozhľadňa postavená na mieste bývalej pastierskej koliby v nadmorskej výške 763 m.n.m. na vrchu Remetisko v časti Národného parku Muránska planina. Rozhľadňa vysoká 13 m pripomínajúca mlyn z Jakubiskovej Perinbaby je dominantou sedla ZbojskáSedlo Zbojská sa nachádza približne 18 km od Brezna a 12 km od Tisovca, neďaleko hlavnej cesty.

V spodnej časti sa rozhľadne sa nachádza malá kaplnka Sv. Juraja s osobitným vchodom. Na prízemí nájdeme vypreparované lesné zvieratá, na prvom poschodí pamätné kroniky, ktoré stráži drevená socha pustovníka, druhé poschodie sa nesie v duchu ovčiarstva, tretie je venované zbojníctvu. Najvyššie poschodie tvorí potom vyhliadková plošina so zvonom, z ktorej sú nádherné pohľady na sedlo Zbojská, Čertovu dolinu, vrch Kučalach i Fabovu hoľu. Neďaleko od rozhľadne je aj Salaš Zbojská, ktorý ponúka tradičnú slovenskú kuchyňu.

Vyhliadka bola vybudovaná Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky a okrem nádherného výhľadu, ktorý ponúka, slúži na pozorovanie chránených živočíšnych druhov. Okolo rozhľadne vedie aj jednosmerný náučný chodník kopírujúci zbojnícke chodníčky Jakuba Surovca. Chodník má dĺžku 5 km a prevýšenie 268 m a označený je zeleno-bielou značkou. Východzí bod je pri informačnom centre na Zbojníckom dvore a pokračuje súbežne s červeno vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko. Pokiaľ budete mať záujem navštíviť len rozhľadňu, tak kúsok od nej sa nachádza verejné parkovisko a to pri Salaši Zbojská.


Najčastejšie otázky o atrakcii Rozhľadňa Zbojská

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3