Bielovodská dolina

Dĺžka

- 10 km

Plesá

- Vyšné Bielovodské Žabie pleso – Je 4. najväčšie pleso na Slovensku. Má rozlohu 9,56 ha. Je 538 metrov dlhé a 260 metrov široké. Toto pleso nemá žiadny prítok, avšak odteká z neho žabí potok , ktorý sa neskôr vlieva do Bielej vody. Nachádza sa v nadmorskej výške 1699,1 metrov a dosahuje hĺbku až 24,3 metrov.
- Nižné Bielovodské Žabie pleso – Má rozlohu 4,65 ha, šírku 185 m, dĺžku 360m a hĺbku 20,2 m. Leží v nadmorskej výške 1674,6 metrov. Vlieva sa doň žabí potok a odteká z jeho najsevernejšej časti.
- Ťažké pleso
- Zelené Kačacie pleso
- Kačacie pleso
- Litvorové pleso
- Zmrzlé pleso
- Zamrznuté pleso
- Rovienkové pleso
- Hrubé pleso

Vodopády

- Hviezdoslavov vodopád – Tento 15 metrov vysoký vodopád sa nachádza v hornej časti Bielovodskej doliny. Vyteká zo Zeleného Kačacieho plesa.
- Ťažký vodopád – Je 12 metrov vysoký a vyteká z Ťažkého plesa.

Bielovodská dolina je považovaná za jednu z najkrajších dolín Vysokých Tatier. Je to jediná dolina alpského typu na slovenskej strane. Dolná časť doliny je lesnatá, horná časť sa rozvetvuje do rôznych údolí a žľabov s viacerými plesami a vodopádmi , ktoré pri pohľade z dolnej časti vytvárajú nádherný panoramatický obraz skalného amfiteátru. Z východu ju lemuje rázsocha javorinskej Širokej a zo západu hranica s Poľskom. Dolina je atraktívna nielen pre turistov ale aj pre horolezcov. Toto tiché tatranské údolie nám ponúka čarokrásne výhľady na majestátne tatranské vrcholy. Je modelovaná ľadovcovou činnosťou a nájdete tu i najväčšie tatranské plesá, ktorých je okolo 17. Dolinou preteká dravá horská rieka Biela voda, ktorá vzniká sútokom Zeleného potoka a Litvorového potoka. So svojou dĺžkou vyše 10 kilometrov patrí Bielovodská dolina medzi najdlhšie a najrozsiahlejšie doliny v Tatrách. V závere doliny môžeme prejsť cez sedlo Poľský hrebeň do Velickej doliny alebo cez sedlo Prielom do Veľkej Studenej doliny.

V prípade, že máte fotografie z Bilovodskej doliny, môžte nám ich zaslať na info (zavináč) sorger.sk a my ich uverejníme s Vašim menom.