Batizovská dolina

Dĺžka:

- 6,4 km

Plesá:

- Batizovské pleso ( 1884,2 m.n.m ), z ktorého odteká Batizovský potok a nad hranicou kosodreviny vytvára Batizovské vodopády
- Malé Batizovské pliesko
- Batizovské oká
- Pliesko pod kostolíkom
- Čierne pleso

Batizovská dolina sa nachádza vo Vysokých Tatrách v okrese Poprad na Slovensku. Táto krásna tatranská dolina je ohraničená masívom Končistej ( 2537,5 m.n.m ) a masívom Gerlachovského štítu ( 2654,4 m.n.m ). V hornej časti je dolina rozdelená na dve časti hrebeňom, ktorý je zakončený skalnou vežou zvanou Kostolík ( 2261,5 m.n.m ). Záver doliny vytvára Batizovský štít. (2448,1 m.n.m ) Západná časť doliny je tvorená obrovským skalným bludiskom bod svahmi Končistej. Východná časť je miernejšia a postupne sa zdvíha. Prostredná a najkratšia časť doliny sa tiahne od Batizovského plesa po Batizovské spády. Tie sa skláňajú nad Batizovské diery, ktoré boli v minulosti centrom pozornosti zlatokopov, preto sa môžeme občas stretnúť aj so starým názvom Zlaté diery. V dolnej časti je dolina zalesnená. Vedie ňou najčastejšia zostupová cesta z Gerlachovského štítu (Batizovská próba). Dolina dostala pomenovanie podľa obce Batizovce, do ktorej katastru v minulosti patrila.

Batizovské pleso

Batizovské pleso má rozlohu 3,48 hektárov a hĺbku 12 metrov. Nachádza sa v nadmorskej výške 1884,2 metrov. Z plesa vyteká Batizovský potok, ktorý sa vlieva na severozápade a odteká na juhovýchode.

Batizovské vodopády

Je to séria ľadovcových kaskádových vodopádov na Batizovskom potoku. Nachádzajú sa vo výške 1870 m.n.m asi 50 metrov južne od Batizovského plesa. Nad vodopádmi prechádza Tatranská magistrála od Popradského plesa ( 1494,3 m.n.m ) do Velickej doliny, z ktorej odbočuje žltá turistická značka do Vyšných Hágov. Nevedie k nim žiadna turistická vyznačená trasa.

V prípade, že máte fotografie z Batizovskej doliny, môžte nám ich zaslať na info (zavináč) sorger.sk a my ich uverejníme s Vašim menom.

Autor textu: Lucia Lučivjanská