Kam na výlet v Košiciach

Kam na výlet v Košiciach Margaréta Koklesová 30. 04. 2023
Obsah článku:

Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku. Ponúkajú veľa historických a kultúrnych pamiatok, mnohé uvidíte aj pri obyčajnej prechádzke mestom. Na spoznanie tejto unikátnej metropoly východného Slovenska vám bude stačiť víkend.

Spievajúca fontána

Typický symbol Košíc. Spievajúcu fontánu so zvonkohrou nájdete v parku - hneď pri Štátnom divadle a Dóme sv. Alžbety. Ide teda o ideálne miesto, kde si môžete ísť počas spoznávania mesta Košice trošku oddýchnuť. Je najstaršou spievajúcou fontánou v Československu (postavená bola v roku 1986) , vo svojom repertoári má viac ako sto pesničiek. Návšteva vo vás zanechá naozaj jedinečný dojem. Hneď vedľa sa nachádza aj košická zvonkohra. Pozostáva z 22 zvonov, ktoré symbolizujú 22 mestských častí, ktoré Košice majú. Zvonkohra prvýkrát zaznela v roku 1997.

Štátne divadlo

Na budovu Štátneho divadla narazíte cestou od spievajúcej fontány. Na Hlavnej ulici stojí už od 18. storočia. Vnútri je nádherne vyzdobené maľbami a ornamentikou. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je považovaná za architektonický skvost uznávaný odborníkmi z celej Európy. Najlepšie je na návštevu divadla myslieť už pri plánovaní výletu – pozrieť si plán predstavení a ísť si pozrieť to, ktoré vás zaujme najviac. Zoznam nájdete na tejto stránke.

Spievajúca fontána v Košiciach
Zdroj fotky: Wikipedia

Dóm Svätej Alžbety

Jedna z dominánt mesta, ktorú určite nevynechajte. Dóm sv. Alžbety je najväčším chrámom a najvýznamnejším dielom gotického staviteľstva na Slovensku. Pozrite si hlavný oltár (jeho súčasťou je najväčší európsky súbor 48 gotických tabuľových malieb) a odporúčame využiť aj možnosť prehliadky – dozviete sa množstvo zaujímavých informácií a dostanete sa aj na Severnú vežu (známa aj ako Žigmundova veža), z ktorej je dychberúci výhľad. Turistom voľne prístupná je aj Rákocziho krypta so štyrmi sarkofágmi. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Priamy pohľad na Dóm sv. Alžbety v Košičiach

Zdroj fotky: Ingo Mehling, Wikipedia

Kaplnka Svätého Michala

Nájdete ju hneď pri Dóme Sv. Alžbety. Jej okolie je tvorené pekným parkom, určite ale nazrite aj dovnútra. Ide o pôvodne cintorínsku kaplnku, ktorá bola postavená v 14. storočí. Je druhou najstaršou pamiatkou v Košiciach. Zasvätená je patrónovi zosnulých, svätému Michalovi archanjelovi. Po návšteve kaplnky si oddýchnite napríklad v niektorej z kaviarní v blízkom okolí. Pitie kávy / papanie koláča s výhľadom na kaplnku aj Dóm Sv. Alžbety bude pekným zážitkom.
Klenba v kaplnke sv. Michala v Košiciach

Zdroj fotky: Marta Malenka, Wikipedia

Urbanova veža

Tretia významná pamiatka, nachádzajúca sa v tesnej blízkosti, je Urbanova veža. Nachádza sa iba pár krokov od Dómu sv. Alžbety a je považovaná za jej zvonicu. Košičania zasvätili hlavný zvon mesta svätému Urbanovi – patrónovi vinohradníkov, keďže mesto voľakedy dosiahlo veľký hospodársky rozmach práve vďaka obchodu s vínom.
Urbanova veža v centre mesta Košice

Zdroj fotky: André Savetier, Wikipedia

Jakabov palác

Ďalšia prekrásna historická budova. Tentokrát v neogotickom slohu. Jakabov palác (známy aj ako Dzivákov palác) bol postavený v rokoch 1899 -  1903 architektom Arpádom Jakabom, po ktorom má aj meno. Nachádza sa na Mlynskej ulici a bude vám pripadať, že je ako z rozprávkovej knižky. Bol postavený na pamiatku kráľovi Matejovi Korvínovi, zaujímavosťou je, že pri jeho stavbe boli použité kamenné časti, ktoré sa vyradili z Dómu sv. Alžbety. Budova dnes nie je verejnosti prístupná, určite si ju ale pozrite aspoň zvonka.
Priamy pohľad na rozprávkový Jakabov palác v Košiciach

Zdroj fotky: Wikipedia

Ulička remesiel

Slávna Ulička remesiel (Hrnčiarska ulička) je úplne iná ako všetky ostatné. Prenesie vás z rušného moderného mesta priamo do stredoveku. A to urobí váš výlet naozaj jedinečným. Ulička je pokrytá dobovou dlažbou a s malými domčekmi je najmalebnejšou uličkou v meste. Ulička je svetom starých remesiel, bohatá na možnosti netradičného strávenia času a priučenia sa remeslu alebo životu našich predkov. Zastaviť sa môžete u pekára, bylinkára, v kováčskej, hrnčiarskej alebo rezbárskej dielni. A samozrejme, návštevu zakončite v tradičnej krčmičke alebo reštaurácii.
Originálna ulička s dobovými obchodíkmi v centre Košíc

Zdroj fotky: Ladislav Luppa, Wikipedia

Miklušova väznica a katov byt

Hovorí sa, že väznica dostala pomenovanie po krutom katovi Miklušovi. Ako väznica slúžila od 17. storočia až do roku 1911. Ide asi o najatraktívnejšiu expozíciu Východoslovenského múzea v Košiciach. Pozrieť si môžete priestory hladomorne a mučiarne, kde sú umiestnené aj voskové figuríny – kata, jeho pomocníka a väzňa. Jedinečná väzenské atmosféra je doplnená cechovými pamiatkami, ktoré sú nainštalované v celách. Rovnako zaujímavá je aj expozícia, ktorá bola inštalovaná v tzv. Katovom byte, ktorý bol priamo prepojený s väznicou. V ňom si môžete pozrieť popravné meče košických katov a získať pomocou vizualizácie predstavu o dobových životných podmienkach košických katov. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Miklušova väznica a katov byt v Košiciach

Zdroj fotky: Wikipedia

Drevený kostolík z Kožuchoviec

Nájdete ho v areáli Východoslovenského múzea v Košiciach. Kostolík bol postavený v roku 1741, do Košíc bol prevezený v roku 1927. Ide o cerkvu pôvodom z dedinky Kožuchovce. Má typickú trojdielnu zrubovú konštrukciu, kde každá časť slúžila inému účelu – priestor pre ženy, priestor pre mužov a svätyňa, v ktorej sa vykonávali obrady. Kostolík bol zasvätený sv. Mikulášovi biskupovi, v roku 1963 bol zapísaný do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok. Vo vnútri je bohato zdobený, najväčšiu pozornosť by ste mali venovať veľkej ľudovej maľbe z roku 1785. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Drevený kostolík z Kožuchoviec v Košiciach

Zdroj fotky: vsmuzeum.sk

Košická ZOO

Celkovou rozlohou (teda nie výstavnou plochou) 288 hektárov je najväčšou zoologickou záhradou na Slovensku. Nachádza sa v mestskej časti Kavečany, v súčasnosti v nej žije viac ako 240 druhov zvierat,  nájdete tu aj najväčší areál medveďa hnedého v ZOO v rámci strednej Európy. ZOO sa špecializuje najmä na euroázijskú faunu, v roku 2002 sa jej podaril jedinečný chovateľský úspech – narodili sa tu medvedie pätorčatá – zapísané to bolo aj do svetovej Guinnesovej knihy rekordov. Dva z medveďov žijú v ZOO dodnes. Do ZOO môžete ísť na výlet celoročne, pohodlne sa sem dostanete hromadnou dopravou (konečná zastávka ZOO) aj autom. Okrem štandardnej prehliadky voliér a výbehov môžete zažiť aj niektorý zo špeciálnych programov, napríklad Noc v ZOO, Offroad, Deň ošetrovateľom ZOO. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Aguti zlatý žijúci v ZOO Košice

Zdroj fotky: ZOO Košice

Botanická záhrada Univerzity P. J. Šafárika

Svojou rozlohou najväčšia na Slovensku. Rozprestiera sa na ploche cca 22 hektárov. Nájdete ju v mestskej časti Košice – Sever. Od roku 2002 má štatút chráneného areálu. Vyskytuje sa tu 4 000 druhov rastlín, z čoho 1 200 druhov sú kaktusy. Medzi najzaujímavejšie kúsky botanickej záhrady patria hmyzožravé rastliny a tropické druhy rastlín. Štruktúra botanickej záhrady pozostáva zo štyroch oddelení – oddelenie tropickej a subtropickej vegetácie, oddelenie dekoratívnej flóry, oddelenie autochtónnej flóry a dokumentácie, oddelenie arboréta. V priestoroch záhrady nájdete aj včelársky náučný chodník, ktorý je zložený z 13-tich informačných tabúľ. Dozviete sa z nich o medonosných rastlinách, živote včiel a ich dôležitosti pre ľudstvo. Pre najmenších nechýbajú detské preliezky a mini ZOO. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Zbierka kaktusov a sukulentov v Botanickej záhrade v Košiciach

Zdroj fotky: upjs.sk

Múzeum letectva v Košiciach

Múzeum letectva vzniklo v areáli Letiska Košice. Jedným z dôvodov bola bohatá história letectva, ktorá sa spája s mestom Košice. Múzeum nájdete priamo v hangároch, pôsobí tu od roku  2002. Zamerané je najmä na vývoj leteckej techniky od druhej svetovej vojny. Nainštalovaná expozícia pozostáva z vyše 30-tich historických strojov a 18-tich originálnych lietadiel. Pozrieť si môžete motorové aj bezmotorové historické dopravné prostriedky (expozícia cestnej dopravy). Najzaujímavejšou časťou ale bude Galéria prezidentských lietadiel a zbierka vojenských lietadiel (napríklad MIG-15, MIG-21, stíhač bombardér SU-22). Múzeum patrí pod Slovenské technické múzeum Košice. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Žlté lietadlo ako historický exponát košického technického múzea

Zdroj fotky: stm-ke.sk

Slovenské technické múzeum v Košiciach

Jediné múzeum technického typu s celoslovenskou pôsobnosťou. Venuje sa oblastiam ako baníctvo, hutníctvo, hodinárstvo, polygrafia, elektrotechnika, kartografia, doprava, fotografia a mnohé ďalšie. Ako návštevníci si môžete pozrieť niekoľko stálych expozícií: Hutníctvo a metalurgia, Sieň elektrických výbojov, Vývoj geodetickej techniky a kartografie, Energetické oddelenie Aurela Stodolu (súbor dynamických modelov parných strojov a spaľovacích motorov), Pravdivo o nepravých zuboch (dávne snahy ľudí o zhotovenie zubných náhrad). Slovenské technické múzeum má 6 pobočiek a niekoľko vysunutých expozícií – napríklad Múzeum letectva, História baníctva na Spiši, Hámor v Medzeve, Múzeum dopravy v Bratislave atď. Vybrať si teda môžete niektorú z originálnych expozícií presne podľa svojich záujmov. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Expozícia metalurgie v slovenskom technickom múzeu košice

Zdroj fotky: stm-ke.sk

Jasovská jaskyňa

Prvá sprístupnená jaskyňa na území Slovenska. Hovorí sa, že bola objavená mníchom premoštrátskeho rádu v Jasove. Nachádza sa cca 30 kilometrov od Košíc, na okraji obce Jasov. Je teda super miestom kam ísť na výlet a spoznať aj okolie Košíc. Jedinečná je skalnými tvarmi a výskytom netopierov (žije ich tu až 19 druhov). S jaskyňou sa spája niekoľko archeologických nálezov, napríklad kosti jaskynnej hyeny alebo jaskynného medveďa. Pre návštevníkov je sprístupnených 550 metrov, prehliadka trvá menej ako hodinu. Zaujímavosťou je, že od roku 1995 sa tu vykonávajú ozdravovacie speleoklimatické pobyty pre alergikov a astmatikov. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Priamy pohľad na jasovskú jaskyňu neďaleko Košíc
Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Najnovšie blogy

Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

Margaréta Koklesová 27. 06. 2024 Slovensko ponúka veľa možností ako si užiť dlhé slnečné dni. Tráviť ich môžete pri vode, v horách i mestách. Vyskúšať adrenalínové aktivity (ako napríklad splavovanie), termálne kúpaliská alebo tradičné...
Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

Peter Sorger 19. 06. 2024 Kúpele Manželia Paula a Peter Sorgerovci sú majitelia portálu domalenka.sk (predtým sorger.sk, vznikol v roku 2010), ktorý je dnes jedným z najväčších portálov s predajom pobytov na Slovensku. V cestovnom ruchu sa pohybujú už od...