Kam na výlet v Košiciach
Margaréta Koklesová 30. 04. 2023 Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku. Ponúkajú veľa historických a kultúrnych pamiatok, mnohé uvidíte aj pri obyčajnej prechádzke mestom. Na spoznanie tejto unikátnej metropoly východného Slovenska vám bude stačiť víkend.
Spievajúca fontána
Typický symbol Košíc. Spievajúcu fontánu so zvonkohrou nájdete v parku - hneď pri Štátnom divadle a Dóme sv. Alžbety. Ide teda o ideálne miesto, kde si môžete ísť počas spoznávania mesta Košice trošku oddýchnuť. Je najstaršou spievajúcou fontánou v Československu (postavená bola v roku 1986) , vo svojom repertoári má viac ako sto pesničiek. Návšteva vo vás zanechá naozaj jedinečný dojem. Hneď vedľa sa nachádza aj košická zvonkohra. Pozostáva z 22 zvonov, ktoré symbolizujú 22 mestských častí, ktoré Košice majú. Zvonkohra prvýkrát zaznela v roku 1997.
Štátne divadlo
Na budovu Štátneho divadla narazíte cestou od spievajúcej fontány. Na Hlavnej ulici stojí už od 18. storočia. Vnútri je nádherne vyzdobené maľbami a ornamentikou. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je považovaná za architektonický skvost uznávaný odborníkmi z celej Európy. Najlepšie je na návštevu divadla myslieť už pri plánovaní výletu – pozrieť si plán predstavení a ísť si pozrieť to, ktoré vás zaujme najviac. Zoznam nájdete na tejto stránke.
Zdroj fotky: Wikipedia
Dóm Svätej Alžbety
Jedna z dominánt mesta, ktorú určite nevynechajte. Dóm sv. Alžbety je najväčším chrámom a najvýznamnejším dielom gotického staviteľstva na Slovensku. Pozrite si hlavný oltár (jeho súčasťou je najväčší európsky súbor 48 gotických tabuľových malieb) a odporúčame využiť aj možnosť prehliadky – dozviete sa množstvo zaujímavých informácií a dostanete sa aj na Severnú vežu (známa aj ako Žigmundova veža), z ktorej je dychberúci výhľad. Turistom voľne prístupná je aj Rákocziho krypta so štyrmi sarkofágmi. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Zdroj fotky: Ingo Mehling, Wikipedia
Kaplnka Svätého Michala
Nájdete ju hneď pri Dóme Sv. Alžbety. Jej okolie je tvorené pekným parkom, určite ale nazrite aj dovnútra. Ide o pôvodne cintorínsku kaplnku, ktorá bola postavená v 14. storočí. Je druhou najstaršou pamiatkou v Košiciach. Zasvätená je patrónovi zosnulých, svätému Michalovi archanjelovi. Po návšteve kaplnky si oddýchnite napríklad v niektorej z kaviarní v blízkom okolí. Pitie kávy / papanie koláča s výhľadom na kaplnku aj Dóm Sv. Alžbety bude pekným zážitkom.
Zdroj fotky: Marta Malenka, Wikipedia
Urbanova veža
Tretia významná pamiatka, nachádzajúca sa v tesnej blízkosti, je Urbanova veža. Nachádza sa iba pár krokov od Dómu sv. Alžbety a je považovaná za jej zvonicu. Košičania zasvätili hlavný zvon mesta svätému Urbanovi – patrónovi vinohradníkov, keďže mesto voľakedy dosiahlo veľký hospodársky rozmach práve vďaka obchodu s vínom.
Zdroj fotky: André Savetier, Wikipedia
Jakabov palác
Ďalšia prekrásna historická budova. Tentokrát v neogotickom slohu. Jakabov palác (známy aj ako Dzivákov palác) bol postavený v rokoch 1899 - 1903 architektom Arpádom Jakabom, po ktorom má aj meno. Nachádza sa na Mlynskej ulici a bude vám pripadať, že je ako z rozprávkovej knižky. Bol postavený na pamiatku kráľovi Matejovi Korvínovi, zaujímavosťou je, že pri jeho stavbe boli použité kamenné časti, ktoré sa vyradili z Dómu sv. Alžbety. Budova dnes nie je verejnosti prístupná, určite si ju ale pozrite aspoň zvonka.
Zdroj fotky: Wikipedia
Ulička remesiel
Slávna Ulička remesiel (Hrnčiarska ulička) je úplne iná ako všetky ostatné. Prenesie vás z rušného moderného mesta priamo do stredoveku. A to urobí váš výlet naozaj jedinečným. Ulička je pokrytá dobovou dlažbou a s malými domčekmi je najmalebnejšou uličkou v meste. Ulička je svetom starých remesiel, bohatá na možnosti netradičného strávenia času a priučenia sa remeslu alebo životu našich predkov. Zastaviť sa môžete u pekára, bylinkára, v kováčskej, hrnčiarskej alebo rezbárskej dielni. A samozrejme, návštevu zakončite v tradičnej krčmičke alebo reštaurácii.
Zdroj fotky: Ladislav Luppa, Wikipedia
Miklušova väznica a katov byt
Hovorí sa, že väznica dostala pomenovanie po krutom katovi Miklušovi. Ako väznica slúžila od 17. storočia až do roku 1911. Ide asi o najatraktívnejšiu expozíciu Východoslovenského múzea v Košiciach. Pozrieť si môžete priestory hladomorne a mučiarne, kde sú umiestnené aj voskové figuríny – kata, jeho pomocníka a väzňa. Jedinečná väzenské atmosféra je doplnená cechovými pamiatkami, ktoré sú nainštalované v celách. Rovnako zaujímavá je aj expozícia, ktorá bola inštalovaná v tzv. Katovom byte, ktorý bol priamo prepojený s väznicou. V ňom si môžete pozrieť popravné meče košických katov a získať pomocou vizualizácie predstavu o dobových životných podmienkach košických katov. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Zdroj fotky: Wikipedia
Drevený kostolík z Kožuchoviec
Nájdete ho v areáli Východoslovenského múzea v Košiciach. Kostolík bol postavený v roku 1741, do Košíc bol prevezený v roku 1927. Ide o cerkvu pôvodom z dedinky Kožuchovce. Má typickú trojdielnu zrubovú konštrukciu, kde každá časť slúžila inému účelu – priestor pre ženy, priestor pre mužov a svätyňa, v ktorej sa vykonávali obrady. Kostolík bol zasvätený sv. Mikulášovi biskupovi, v roku 1963 bol zapísaný do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok. Vo vnútri je bohato zdobený, najväčšiu pozornosť by ste mali venovať veľkej ľudovej maľbe z roku 1785. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Zdroj fotky: vsmuzeum.sk
Košická ZOO
Celkovou rozlohou (teda nie výstavnou plochou) 288 hektárov je najväčšou zoologickou záhradou na Slovensku. Nachádza sa v mestskej časti Kavečany, v súčasnosti v nej žije viac ako 240 druhov zvierat, nájdete tu aj najväčší areál medveďa hnedého v ZOO v rámci strednej Európy. ZOO sa špecializuje najmä na euroázijskú faunu, v roku 2002 sa jej podaril jedinečný chovateľský úspech – narodili sa tu medvedie pätorčatá – zapísané to bolo aj do svetovej Guinnesovej knihy rekordov. Dva z medveďov žijú v ZOO dodnes. Do ZOO môžete ísť na výlet celoročne, pohodlne sa sem dostanete hromadnou dopravou (konečná zastávka ZOO) aj autom. Okrem štandardnej prehliadky voliér a výbehov môžete zažiť aj niektorý zo špeciálnych programov, napríklad Noc v ZOO, Offroad, Deň ošetrovateľom ZOO. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Zdroj fotky: ZOO Košice
Botanická záhrada Univerzity P. J. Šafárika
Svojou rozlohou najväčšia na Slovensku. Rozprestiera sa na ploche cca 22 hektárov. Nájdete ju v mestskej časti Košice – Sever. Od roku 2002 má štatút chráneného areálu. Vyskytuje sa tu 4 000 druhov rastlín, z čoho 1 200 druhov sú kaktusy. Medzi najzaujímavejšie kúsky botanickej záhrady patria hmyzožravé rastliny a tropické druhy rastlín. Štruktúra botanickej záhrady pozostáva zo štyroch oddelení – oddelenie tropickej a subtropickej vegetácie, oddelenie dekoratívnej flóry, oddelenie autochtónnej flóry a dokumentácie, oddelenie arboréta. V priestoroch záhrady nájdete aj včelársky náučný chodník, ktorý je zložený z 13-tich informačných tabúľ. Dozviete sa z nich o medonosných rastlinách, živote včiel a ich dôležitosti pre ľudstvo. Pre najmenších nechýbajú detské preliezky a mini ZOO. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Zdroj fotky: upjs.sk
Múzeum letectva v Košiciach
Múzeum letectva vzniklo v areáli Letiska Košice. Jedným z dôvodov bola bohatá história letectva, ktorá sa spája s mestom Košice. Múzeum nájdete priamo v hangároch, pôsobí tu od roku 2002. Zamerané je najmä na vývoj leteckej techniky od druhej svetovej vojny. Nainštalovaná expozícia pozostáva z vyše 30-tich historických strojov a 18-tich originálnych lietadiel. Pozrieť si môžete motorové aj bezmotorové historické dopravné prostriedky (expozícia cestnej dopravy). Najzaujímavejšou časťou ale bude Galéria prezidentských lietadiel a zbierka vojenských lietadiel (napríklad MIG-15, MIG-21, stíhač bombardér SU-22). Múzeum patrí pod Slovenské technické múzeum Košice. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.
Zdroj fotky: stm-ke.sk
Slovenské technické múzeum v Košiciach
Jediné múzeum technického typu s celoslovenskou pôsobnosťou. Venuje sa oblastiam ako baníctvo, hutníctvo, hodinárstvo, polygrafia, elektrotechnika, kartografia, doprava, fotografia a mnohé ďalšie. Ako návštevníci si môžete pozrieť niekoľko stálych expozícií: Hutníctvo a metalurgia, Sieň elektrických výbojov, Vývoj geodetickej techniky a kartografie, Energetické oddelenie Aurela Stodolu (súbor dynamických modelov parných strojov a spaľovacích motorov), Pravdivo o nepravých zuboch (dávne snahy ľudí o zhotovenie zubných náhrad). Slovenské technické múzeum má 6 pobočiek a niekoľko vysunutých expozícií – napríklad Múzeum letectva, História baníctva na Spiši, Hámor v Medzeve, Múzeum dopravy v Bratislave atď. Vybrať si teda môžete niektorú z originálnych expozícií presne podľa svojich záujmov. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.