Slovenské technické múzeum Košice
Múzeum technického zamerania s celoslovenskou pôsobnosťou so sídlom v Košiciach dokumentuje vývoj vedy, výroby, techniky, dopravy a priemyslu na území Slovenska, ktoré bolo kedysi najpriemyselnejšou časťou Uhorska. V roku 1947 vzniklo najskôr Technické múzeum, zakladateľom bol Štefan Butkovič, ktoré bolo v roku 1983 premenované na Slovenské technické múzeum. Sídli v budove, ktorá je architektonickou dominantou severnej časti pamiatkovej rezervácie mesta Košíc a už od roku 1654 bola sídlom najvyšších uhorských vojenských hodnostárov pri ich pobyte v Košiciach. A preto sa jej hovorí aj Dom hornouhorského kapitanátu alebo Rákocziho palác.
Slovenské technické múzeum ako jediné múzeum technického zamerania na území Slovenska poskytuje pohľad do histórie a tradícií vedy a techniky. Za roky svojej existencie nazhromaždilo viac ako 35 000 zbierkových predmetov, ktoré sú z oblasti hutníctva, baníctva, strojárstva, fyziky, chémie, kováčstva, elektrotechniky, hodinárstva, letectva, astronómie, cestnej, lodnej a železničnej dopravy, baníctva, tiež fotografické a kinematografické prístroje, geodézia, kartografia a premyslený dizajn. Spravuje aj nehnuteľné technické pamiatky ako napr. Solivar pri Prešove, vysokú pec Karol pri Vlachove, hámor v Medzeve.
Bohatý zbierkový fond múzeum verejnosti prezentuje aj vo viacerých pobočkách v Kaštieli Budimír, NKP Solivar - Prešove, v STM - Múzeu letectva v Košiciach, Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej, Múzeu kinematografie rodiny Schusterovej v Medzeve, STM - Múzeu dopravy v Bratislave a v Multifunkčnom energeticko-baníckom centre v Spišskej Novej Vsi - vysunutá expozícia História baníctva na Spiši.
Múzeum je pre návštevníkom otvorená celoročne. Otváracie hodiny múzea a vstupné.