Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

Muž kráča po chodníku v Tatrách počas zamračeného letného dňa Margaréta Koklesová 27. 06. 2024
Obsah článku:

Slovensko ponúka veľa možností ako si užiť dlhé slnečné dni. Tráviť ich môžete pri vode, v horách i mestách. Vyskúšať adrenalínové aktivity (ako napríklad splavovanie), termálne kúpaliská alebo tradičné aj netradičné športy (napríklad golf). Pripravili sme pre vás zoznam aktivít, ktoré môžete v lete na Slovensku zažiť / vyskúšať a tiež základné pravidlá, vďaka ktorým si ich užijete v zdraví.

Čo na Slovensku v lete vyskúšať?

Vodné nádrže

Menšie / väčšie vodné nádrže nájdete po celom Slovensku. Vstup je bezplatný, v blízkom okolí je skoro vždy možnosť občerstvenia. Medzi najkrajšie vodné nádrže patria štiavnické tajchy (Klinger, Veľká vodárenská, Počúvadlo, Beliansky tajch), Liptovská Mara, Palcmanská Maša, či Vodná nádrž Orava. Úrad verejného zdravotníctva SR pravidelne stav kvality vody kontroluje a vydáva zoznam vodných plôch, na ktorých je možné kúpanie. Nájdete ho na tejto stránke.

Termálne kúpaliská a aquaparky

Ak vám nevyhovujú vodné nádrže v prírode, vyraziť môžete aj do niektorých zo slovenských aquaparkov a termálnych kúpalísk. Vzhľadom na nápor návštevníkov si na návštevu vyberte skôr deň počas pracovného týždňa. Čakať na vás bude hneď niekoľko bazénov, tobogánov, široké možnosti občerstvenia a počas leta častokrát aj animačný program pre deti. Medzi tie najznámejšie patria termálne kúpalisko v Podhájskej, Vodný park Bešeňová, Aquapark Tatralandia alebo Vodný raj Vyhne.
Liptovská Mara a jej breh počas letného západu slnka

Športy (tradične aj netradične)

Letné počasie je ideálne aj na športovanie. Vyhraďte si čas ideálne doobeda alebo po štvrtej poobede, aby ste sa vyhli najhoršiemu slnku a zoberte si dostatok tekutín. Výber samotného športu je už potom na vás. Tradičné bicyklovanie, hranie futbalu, bedmintonu alebo tenisu môžete oživiť aj športom netradičným, napríklad golfom. Ten sa hrá na otvorených trávnatých plochách (golfových ihriskách). Cieľom je pomocou golfovej palice umiestniť golfovú loptičku do jamky s čo najmenším počtom úderov. Okrem udržania fyzickej kondície zlepšíte koordináciu pohybov a silu. Medzi najznámejšie patria Airport Golf Club (Šurany), Black River Golf Resort (Bernolákovo) a Golf Park (Rajec), Golf Resort TRI DUBY (Sliač).

Chata s rodinou alebo kamarátmi

Na Slovensku je chalupárčenie veľmi populárne. A ak vlastnú chatu alebo chalupu nemáte, môžete si ju prenajať. Zoberte kamarátov alebo rodinu a vyrazte na víkend alebo celý týždeň. Chaty v rôznych veľkostiach aj cenových reláciách nájdete po celom Slovensku. A k perfektným zážitkom nebudete potrebovať nič viac.

Opekačka / varenie guláša

K letu neodmysliteľne patrí aj príprava typického jedla na záhrade alebo chate. Opäť väčšinou so skupinkou vašich obľúbených ľudí. Medzi tradičné jedlá, ktoré sa zvyknú pripravovať patrí kotlíkový guláš (na ktorý má každá rodina tej svoj recept) alebo opekačka klobások, či špekačiek. Na ohni si môžete opiecť napríklad aj jablko alebo do pahreby zahrabať zemiaky a cibuľu (v alobale).

Muž drží v ruke biely tanier s čerstvým domácim gulášom.

Stanovanie v kempe

Má také zvláštne, nepopísané čaro, ktoré vás okamžite chytí za srdce. Stan je sloboda, spojenie s prírodou a neuveriteľná pohoda. V kempe budete spokojne nosiť tepláky, vaše deti sa okamžite skamarátia so susedmi, variť budete jednoduché rýchle jedlá a zistíte, že vám absolútne nič nechýba. A všetka tá príroda dookola tomu dá iba poslednú bodku. Kempy sú na Slovensku často umiestnené blízko turisticky zaujímavých miest. Pohodové dni tak viete striedať s výletmi a pohybom.

Splavovanie

Či už si vyberiete párhodinový splav alebo niekoľkodňový výlet aj s kempovaním, spoznáte Slovensko z novej perspektívy. Naše rieky pretekajú naozaj nádhernou prírodou, budete sa kochať výnimočnými a pokojnými miestami. Svoje trasy si nájdu skúsení vodáci aj rodiny s deťmi. Medzi najznámejšie rieky na splav patria Malý Dunaj, Hron, Hornád a Orava.

Turistika

Nielen Tatry sa v lete tešia zvýšenému záujmu a návštevníkom. Vybrať sa môžete aj na menšie kopce, k vodopádom alebo na originálne miesta ako sú Jánošíkove diery. A niekedy stačí iba pozrieť do mapy. Určite zistíte, že vo vašom blízkom okolí sa nachádza pekný kopec na ktorom ste nikdy neboli. Opäť platia tradičné letné pravidlá – nezabudnite si pevnú obuv, pokrývku hlavy a dostatok vody. Trasu si naplánujte na skoro ráno, aby ste na obed boli späť. Vyhľadávajte trasy, ktoré idú lesom / v tieni.

Muž s batohom kráča po kamennom chodníku v horách

Historické mestá

V lete to všetkých ťahá k vode alebo do prírody. To dáva ostatným jedinečnú možnosť spoznať naše mestá, najmä tie historické. Môžete si pozrieť najdôležitejšie pamiatky, navštíviť múzeum (dnes sú ich prehliadky mimoriadne zaujímavé a častokrát aj vtipné), dať si dobré jedlo a deň zavŕšiť poriadnou porciou miestnej zmrzliny. A nemusíte mesto ani spoznať celé. Pokojne bude stačiť, ak sa potúlate uličkami. Naše najkrajšie historické mestá sú Košice, Banská Štiavnica, Bardejov, Nitra, Piešťany, Trenčín, Levoča alebo Kremnica.

Hrady a zámky

A ak by vám histórie nestačilo, vyraziť môžete aj za spoznávaním hradov a zámkov Slovenska. Niektoré sú pekne udržiavané, iné dnes spoznáte už iba v podobe zrúcanín. K väčšine sa viaže nejaká povesť, legenda alebo zaujímavé historické pozadie. To spoznáte buď vo forme komentovanej prehliadky alebo si to naštudujete a stanete sa sprievodcom pre vaše deti vy. Určite by ste v lete nemali vynechať návštevu Spišského hradu, Bojnického zámku, Oravského hradu, Trenčianskeho hradu, Hradu Strečno alebo Starého zámku v Banskej Štiavnici.

Pohľad na Bojnický zámok a kúsok zeleného parku

 

Základné pravidlá spokojného leta

Leto je špecifické obdobie roka. Je teplo, dni sú dlhé a máme viac času. Trávime ho často vonku, v spoločnosti rodiny a kamarátov. Aké základné pravidlá dodržať, aby sme si leto nielen užili, ale zvládli to aj v plnom zdraví?

Správne a bezpečné kúpanie

Či už počas horúceho dňa vyrazíme k jazeru alebo na kúpalisko, je dobré dbať na základné pravidlá. Hoci každý myslí iba na to, ako sa rozhorúčený hodí do studenej vody – a poriadne osvieži, je potrebné zvýšiť opatrnosť. Rozhorúčené telo zažije pri skoku do vody šok. V horšom (výnimočnom) prípade to môže spôsobiť až zástavu srdca. Náhle výkyvy teplôt sa postarajú aj o kašeľ alebo prechladnutie, s ktorým sa budeme trápiť ďalšie dni. Do vody sa vždy vchádza pomaly a postupne. 

Vyvarujte sa aj skokom do vody – najmä na miestach, ktoré nepoznáte a nepoznáte ani hĺbku vody. Pri skokoch môže veľmi ľahko dôjsť k ťažkým až fatálnym úrazom.

V prípade, že vyrazíte k bazénu, nezabudnite sa pred vstupom osprchovať. Zabránite tak vnášaniu nečistôt do bazéna a ušetríte aj chémiu, ktorá je následne potrebná na jeho čistenie.

Nepreceňujte svoje sily pri plávaní – radšej sa držte bližšie pri brehu a v prípade potreby sa dostaňte do plytkej časti vodnej plochy.

Deťom, ktoré ešte nevedia plávať, nasaďte rukávniky alebo plávacie koleso. A najmä ich majte vždy na očiach. Ak majú strach z vody alebo plávania, netlačte na nich a nepresviedčajte ich. Všetci by sme svet mali spoznávať tým svojim tempom. V správny čas strach dokážu prekonať a pobyt vo vode si budú užívať.

Bábätko s modrým klobúkom v žltom plávacom kolese vo vode

Opaľovanie

Opaľovanie je obľúbená aktivita, ktorú je ale potrebné robiť veľmi citlivo. Je mimoriadne dôležité vyhnúť sa spáleniu pokožky. Opaľujeme sa nielen vtedy, keď ležíme na priamom slniečku. Opaľujeme sa aj pri prechádzke vonku, či práci na záhrade alebo aj počas jazdy v dopravnom prostriedku.

Základom je naučiť sa používať opaľovací krém s SPF. SPF (Sun protection factor) je číslo, ktoré udáva stupeň ochrany pred ultrafialovým žiarením. Čím je číslo vyššie, tým je vyššia ochrana. Toto číslo nám hovorí, ako dlho bude trvať, kým nám pokožka vplyvom slnka sčervenie. Krém s SPF by sme mali aplikovať cca 20 minút predtým, ako sa vystavíme slnečnému žiareniu. Kľúčová je aj reaplikácia počas dňa. A to nielen po pobyte vo vode, ale aj počas slnenia. Odporúčaný čas je po každom kúpaní alebo každé dve hodiny – podľa toho, čo nastane skôr.

Ako sa zdravo opaľovať?

Slniečko nám dopĺňa vitamín D. Úplne sa mu vyhýbať preto nie je správne. Existuje ale niekoľko pravidiel, ako sa môžeme opaľovať zdravo:

 • Vyhýbame sa pobytu na slniečku počas obeda. Najlepšie je chodiť na slniečko ráno a večer. Počas obeda sa na dovolenke schovajte na izbu alebo pod slnečník.
 • Hlavu si chráňte klobúkom alebo šiltovkou.
 • Oči si chráňte slnečnými okuliarmi.
 • Pre deti pokojne použite aj kúpacie oblečenie s UV ochranou. Ich koža je citlivejšia ako koža dospelého človeka.
 • Pravidelne (re)aplikujte kvalitný krém s SPF faktorom.
 • Nezabúdajte na pitný režim.
 • 1x ročne (najlepšie po lete) si nechajte znamienka skontrolovať lekárom.

Žena na lehátku pri vode s klobúkom na hlave

Zdroj fotky: pixabay.com

Pitný režim

Počas horúcich dní (a najmä keď ich trávime vonku) je mimoriadne dôležité dodržiavať pitný režim. Základným pravidlom by malo byť - váha v kg x 0,035 l = denná potreba tekutín v litroch. Záleží samozrejme aj na veku, kondícií, počasí, aktivite počas dňa.

Nedostatok tekutín sa rýchlo prejaví pocitom smädu, bolesťou hlavy alebo únavou. V horšom prípade môže nastať až odpadnutie alebo skolabovanie organizmu.

Pitný režim je nutné dodržiavať počas celého dňa – radšej mať pri sebe neustále fľašu s vodou a tekutiny prijímať priebežne. Aby pocit smädu ani nenastal. Pitný režim ale nie je iba čistá voda. Rátať do toho môžeme aj minerálky, vodu s citrónom, či neochutené čaje. Džúsy a ochutené limonády sú fajn na osvieženie chuťových pohárikov, ale do pitného režimu ich nepočítajte – nenahradia pitný režim celého dňa.

Čistá voda – z kohútika nám na Slovensku tečie kvalitná pitná voda. A nestojí skoro nič. Je preto skvelé ju využiť. Ak by vás čistá voda nebavila, oživiť ju môžete kúskom citróna, limetky, pomaranču, mrazeného bobuľového ovocia alebo uhorky. Skvelé sú aj bylinky ako mäta, či medovka.

Minerálky – výhodou minerálnych vôd je ich obsah. V lete sa veľa potíme, naše telo vyplavuje minerály a práve pitím tejto tekutiny ich jednoducho doplníme. Na Slovensku sa do fliaš plní 23 prírodných minerálnych vôd. Medzi najznámejšie patria Budiš, Fatra, Baldovská alebo Gemerka.

Neochutené čaje – ideálne ovocné čaje rôzneho druhu. Pokojne si čaj môžete uvariť do džbánu a nechať vychladnúť. Následne stačí pridať ľad alebo čerstvé či mrazené ovocie.

Pohár a sklený džbán naplnený minerálkou a čerstvými jahodami

Zdroj fotky: pixabay.com

Vyvážená strava

Počas leta si môžeme dopriať čerstvé ovocie a zeleninu zo záhradky alebo z trhu. Je skvelé tieto možnosti využiť naplno. Teplé dni nás nútia variť skôr ľahšie, jednoduchšie a farebnejšie jedlá. Vďaka tomu prijmeme množstvo druhov vitamínov a minerálov, ktoré naše telo potrebuje.

V lete by sme mali jesť viackrát denne menšie porcie. Ideálne aspoň 5 kusov rôzneho druhu ovocia a zeleniny denne. Štartovať môžeme ovocným alebo zeleninovým smoothie, cez deň doplniť polievkou alebo čerstvým šalátom. Žiadajú sa aj ľahšie mäská – hydina alebo ryby.

Recept 1 – Ľahké letné smoothie s jahodami

Suroviny: 250 g jahody, 2 banány, 1 biely jogurt, 200 ml mlieka, 1 PL medu

Postup: jahody umyjeme a spolu s banánom vhodíme do mixéra. Pridáme jogurt a mlieko. Všetko rozmixujeme. Ak je potrebné, dochutíme medom.

Recept 2 – Rýchly šalát s tuniakom

Suroviny: šalát, uhorka, paradajka, olivy, konzerva tuniaka, vajíčko, balkánsky syr, hrianka

Postup: šalát, uhorku a paradajku si umyjeme a nakrájame. Pridáme olivy a konzervu tuniaka. Zamiešame. Tuniaka nemusíme zlievať, tekutina poslúži na ochutenie celého jedla. Nakoniec pridáme uvarené vajíčko, nadrobno nakrájaný balkánsky syr. Jesť môžeme spolu s hriankou.
Na stole sklená misa so zeleninovým šalátom a tuniakom

Prechádzky na čerstvom vzduchu

Príroda a pohyb na čerstvom vzduchu má na naše telo blahodarný vplyv. Šport a prechádzky v prírode si môžeme užívať celoročne, v lete to má ale o kúsok lepšiu atmosféru. Hlavnými benefitmi sú:

 • Aktivita na čistom vzduchu (v prírode) pomáha k lepšiemu okysličeniu a prekrveniu organizmu.
 • Dostaneme do tela vitamín D, ktorého má po zime väčšina ľudí nedostatok. Vitamín D pomáha pri vstrebávaní vápnika, stará sa o zdravie zubov, kostí a podporuje imunitný systém.
 • Zlepšíme si náladu a zredukujeme negatívne pocity. Pravidelné cvičenie na čerstvom vzduchu pomáha regulovať spánkový režim.
 • V prírode máme naozaj širokú škálu možností ako sa hýbať – prechádzky, rýchla chôdza, turistika, beh, jóga, cvičenie s vlastnou váhou.
 • A je to (na rozdiel od fitness centier) zdarma.
Pohľad zdola hore na zelené koruny stromov v lese

Správne chladenie

Počas teplých dní je dôležité neprehriať organizmus. Nosiť vzdušné veci svetlých farieb, ideálne voľnejšieho strihu. Pokojne aj s dlhším rukávom, či dlhé nohavice. Materiály vhodné do letných dní sú bavlna, ľan alebo satén. Pokožka bude vďaka nim dýchať a telo sa zbytočne nezahreje.

Ak je to možné, snažte sa miestnosti chladiť prirodzene. Ak v práci alebo doma používate klimatizáciu, dodržiavajte niekoľko základných pravidiel:

 • Rozdiel medzi teplotou v interiéri a exteriéri by mal byť maximálne 5 – 7 stupňov Celzia. V opačnom prípade môže dôjsť k teplotnému šoku a následne až k celkovému oslabeniu organizmu. Na to, aby si telo na teplotné zmeny zvykalo je potrebný dostatok času.
 • Nezabúdajte na vetranie – pri správne vychladenej miestnosti nás často ani nenapadne, že treba otvoriť okno a vymeniť kyslík. Z času na čas preto vypnite klimatizáciu a miestnosť poriadne prevetrajte.
 • Nezabúdajte na aklimatizáciu – pri prechode z teplého prostredia do vychladenej miestnosti (a naopak) si vždy nechajte priestor na prispôsobenie sa. Napríklad klimatizáciu v aute vypnite chvíľu predtým, ako prídete do cieľa. Pri príchode do miestnosti zostaňte chvíľku v nevyklímovanom priestore – často je to chodba v budove, a až potom pokračujte do chladnej kancelárie. 

Ako v lete ochrániť techniku?

Počítače a telefóny sú súčasťou našich životov. Nosíme ich všade a pozrieme sa do nich aj niekoľkokrát za hodinu, fotíme, pracujeme, četujeme, navštevujeme sociálne siete. V lete sú ale o čosi viac vystavené nebezpečenstvu. Techniku ochránite hardvérovo aj softvérovo pomocou nasledujúcich bodov:

 • Zvýšte opatrnosť pri verejných WiFi sieťach – určite ich nevyužívajte na platenie účtov, kontrolu zostatku na účte a podobne. Samozrejmosťou je počítač aj telefón ochrániť kvalitným antivírusovým programom.
 • Nepodceňujte zamknutie obrazovky – pri strate / krádeži telefónu nestratíte len prístup k dátam, ale aj osobným fotkám.
 • Chráňte zariadenia pred vlhkosťou a vodou – väčšinou si telefón berieme so sebou aj k vode. Pokiaľ nemáte zariadenie, ktoré je pred vlhkosťou chránené, neberte si ho so sebou do vody. Stačí chvíľka nepozornosti alebo zlý pohyb a mobil môže byť zničený. Ak to ale bez mobilu nejde, siahnite po vodotesnom obale.
 • Chráňte zariadenia pred slnkom a teplom – sú citlivé, slnko alebo teplo vám môže poškodiť displej alebo zničiť baterku. Zariadenia teda ukladajte do textilného obalu a ten položte do tieňa.

Mobil v ruke chvíľku pred vyhotovením fotografie

Zdroj fotky: pixabay.com

Zdravie a základná prvá pomoc

Všetci si želáme leto plné krásnych zážitkov. Stačí ale chvíľka nepozornosti, zlý pohyb a zranenie alebo iný zdravotný problém je na svete. Na všetky výlety by ste mali so sebou nosiť aspoň základnú lekárničku: obväz, leukoplast, dezinfekcia, pinzeta a vedieť, ako prípadné drobné zdravotné komplikácie riešiť.

Úpal

Úpal sa prejavuje nevoľnosťou, bolesťami hlavy, zrýchleným tepom, únavou a zvýšenou teplotou. Postihnutého dajte do chladnej miestnosti (nie klimatizovanej), nerobte prievan.  Zbavte ho nadbytočných odevov, aby sa telo mohlo schladiť. Pomôže studená sprcha alebo studený obklad na čelo. Ponúknite aj vlažný nápoj / minerálku. Tekutiny ale dopĺňajte po malých množstvách.

Spálenie pokožky opaľovaním

Spálenú pokožku uvidíte už na pohľad. Môže byť červená, bolestivá, horúca, niekedy na pokožke vzniknú aj pľuzgiere. Spálenie pokožky často sprevádza aj bolesť hlavy alebo nevoľnosť. Pomôže studená sprcha a studené obklady. Pokožku natierajte krémom po opaľovaní alebo krémom obsahujúcim panthenol (má hojivé a hydratačné účinky). Dobrým pomocníkom je aj aloe vera. Samozrejmosťou je chrániť spálenú pokožku pred slniečkom až kým sa nezahojí.

Popáleniny

Malá nepozornosť pri bežných činnostiach, či nehoda pri opekaní a popálenie je na svete. Kým tie veľké popáleniny je samozrejme nutné ošetriť v nemocnici, malé zvládneme aj doma. Prvá pomoc by mala zahŕňať:

 • Odstránenie zdroja tepla
 • Vyzlečenie odevu a šperkov – ak je odev priškvarený k rane, nestrhávame ho preč.
 • Ochladenie rany – najlepšie ponorenie do stojacej vlažnej vody aspoň na 15 minút. Nedávame pod silný prúd vody ani na ranu neprikladáme ľad (alebo ľadové potraviny z mrazničky).
 • Prekrytie nepriľnavým sterilným obväzom (ak popálenina nie je na tvári alebo krku)

Uštipnutie včelou

V prvom rade vyberte žihadlo. Ideálne pinzetou. Umyte miesto vpichu mydlom a vodou. Mierny opuch alebo bolesť, či svrbenie sú normálne. Pomôže studený obklad alebo kocka ľadu, či voľnopredajná masť z lekárne. Ak má pacient alergickú reakciu, je nevyhnutné ošetrenie lekárom / podanie liekov. 

Ako vybrať kliešťa?

Po každom pobyte v lese sa poctivo skontrolujte – aj vo vlasoch. Ak objavíte kliešťa je potrebné vybrať ho čo najskôr. Najlepšie je v lekárni zakúpiť špeciálnu pinzetu alebo kliešte. Ak nemáte, postačí aj obyčajná pinzeta.

 • Kliešťa nikdy nechytajte holými rukami. Ani ho nepolievajte alkoholom alebo krémom. Zvyšujete tak riziko infekcie.
 • Použite pinzetu a kliešťa pomaly a jemne ťahajte von – nepoužívajte krúživý pohyb.
 • Po vybratí skontrolujte, či je celý a má aj hlavičku. Potom ho môžete zlikvidovať.
 • Ranu vydenzifikujte.
 • Po vybratí kliešťa sledujte niekoľko týždňov zmeny na pokožke. Typickým príznakom lymskej boreliózy je väčší ohraničený okrúhly červený fľak, ktorý od stredu bledne. Môže vzniknúť nielen v mieste vpichu kliešťa, ale aj kdekoľvek na koži. Ďalšími príznakmi je zvýšená teplota, bolesť svalov alebo opuch kĺbov. V prípade príznakov vyhľadajte lekára.

Desiatky včiel prilietajú a odlietajú z úľa

Zdroj fotky: pixabay.com

Čo robiť ak vás v lete zastihne búrka?

Ak vás počas túry alebo výletu prekvapí búrka, nepokračujte ďalej. Práve naopak, je potrebné zísť do doliny, schovať sa do chaty alebo do najbližšieho auta. Ak túto možnosť nemáte, schovajte sa niekde pod úroveň terénu, napríklad do jamy. Držte sa čo najbližšie pri zemi. Medzi základné dôležité upozornenia patria:

 • Nestojte na okraji lesa. Radšej zájdite hlbšie.
 • Odložte ďalej od seba kovové predmety a techniku.
 • Dajte sa do podrepu a podložte pod seba batoh alebo izolačnú podložku.
 • Ak ste v skupine, rozdeľte sa. Nestojte všetci spolu.
 • Preventívne vypnite elektronické zariadenia.
 • Nestojte pri vysokých stromoch, stožiaroch alebo kovových plotoch.
 • Neutekajte pred búrkou. Robte malé kroky, ruky držte pri tele.
 • Nekúpte sa počas búrky vo vodnej ploche, ani sa nezdržiavajte v jej blízkosti.
 • Ak ideme na bicykli, radšej zosadnite.

Štyri blesky na zamračenej oblohe nad horami

Zdroj fotky: pixabay.com

Leto a zdravie domácich miláčikov

Pred horúčavou je potrebné chrániť aj domácich miláčikov. Veľké teplo a nemožnosť sa skryť sú náročné aj pre nich. A nie vždy majú dostatok rozumu na to, aby odhadli svoje sily. Je na nás, ich majiteľoch, aby sme im zabezpečili dostatok komfortu a bezpečie:

 • Základom je eliminovať pobyt vonku počas obeda.
 • Dlhšie prechádzky plánujte na skoré ráno alebo neskorý večer.
 • Zabezpečte zvieratku neustály prístup k čistej čerstvej vode. Meňte ju aj niekoľkokrát za deň.
 • Ak máte psíka vo dvore, zoberte ho aspoň počas dňa dovnútra (alebo aspoň do garáže), aby nemusel byť v tom najväčšom teple a na slniečku.
 • Postarajte sa, aby mal aj na záhrade tienisté miesto, ideálne na tráve.
 • Prechádzky plánujte po trávnatých plochách – cesty a chodníky sa v lete príliš rozpália.
Muž sefí na skale a má pri sebe na vodítku dvoch malých hnedých psov


Leto na Slovensku je pred nami. Či už ho strávite spoznávaním nových miest, oddychom alebo športom, prežite ho najmä v zdraví – a s kopou nových zážitkov!

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Najnovšie blogy

Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

Peter Sorger 19. 06. 2024 Kúpele Manželia Paula a Peter Sorgerovci sú majitelia portálu domalenka.sk (predtým sorger.sk, vznikol v roku 2010), ktorý je dnes jedným z najväčších portálov s predajom pobytov na Slovensku. V cestovnom ruchu sa pohybujú už od...
Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...