Turistický región
Orava, Malá Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Kubínska Hoľa, Oravská Magura
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava Dolný Kubín

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Dolný Kubín, Dolný Kubín
Obľúbené

Oravské múzeum v Dolnom Kubíne vzniklo v roku 1980 spojením Múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Oravského vlastivedného múzea. Patrí medzi najstaršie literárne múzeá na Slovensku a od roku 1983 nesie názov podľa významného slovenského rodáka, básnika, spisovateľa, prekladateľa a právnika, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava. Sídlom múzea je historická budova Čaplovičovej knižnice v Dolnom Kubíne.

Hlavnou náplňou múzea je na základe prieskum a vedeckého výskumu zhromažďovať, ochraňovať, vedecky a odborne zhodnocovať a spracovávať hmotné dokumenty so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia, a to s osobitým zreteľom na územie regiónu Orava. Múzeum sa špecializuje aj na oblasť dokumentácie života Goralov na Slovensku.

Spravuje 10 objektov, z ktorých 7 sú národné kultúrne pamiatky, v ktorých sa nachádza 8 expozícií: • Oravský hrad • Oravská lesná železnica • Čaplovičova knižnica • Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava • Florinov dom v Dolnom Kubíne • Pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej • Expozíca Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy • Expozícia Mila Urbana v areáli Hviezdoslavovej hájovne pod Babou horou

Oravské múzeum získalo aj 1. miesto v súťaži Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Pamiatka roka 2006, súťažná kategória Reštaurátorské práce, za obnovu Kaplnky sv. Michala, ktorá je súčasťou NKP Oravský hrad v Oravskom Podzámku. Pre viac informácií o jednotlivých kultúrnych pamiatkach a expozíciach pozri TU.


Najčastejšie otázky o atrakcii Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava Dolný Kubín

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3