Prameň Smerdžonka
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Červený Kláštor
Liečivý prameň vyviera vo východnej časti obce Červený Kláštor. Voda z tohto prameňa je stredne mineralizovaná prírodná voda s obsahom minerálnych látok a solí, s charakteristickým zápachom po sírovodíku. Tunajší obyvatelia ju preto ľudovo nazývajú "Smerdžonka", smradľavá voda. Sírovodíkový prameň je aj jednou zo zastávok na Ceste minerálnych prameňov.
Na liečbu sa využíva prírodná liečivá minerálva voda, ktorá je bohatá na minerálne látky (sodík, vápnik, horčík) a sírovodík. Ide o studenú, slabo alkalickú, hypotonickú, stredne mineralizovanú prírodnú liečivú vodu s celkovou mineralizáciou 1172 mg/l, koncentráciou sírovodíka 11 mg/l a s teplotou 8 - 10°C (pH 7,46). Je ohrievaná na terapeutickú teplotu 37 - 40°C. Pri liečbe ss doporučujú čiastočné a celotelové kúpele v trvaní 20 minút. Pre optimálny efekt je potrebné kúpeľ opakovať denne do celkového počtu 18 - 20 kúpeľov, pri kožných chorobách 20 - 25 kúpeľov v sérii.
Vďaka zloženiu a komplexným blahodarným účinkom prameňa mohli vzniknúť výnimočné kúpele zo zameraním na liečbu kožných ochorení, akými sú psoriáza, atopický ekzém, akné či iné chronické choroby kože, ochorenia žalúdka a chorôb látkovej výmeny. A vďaka čistému ovzdušiu sa v klimatických kúpeľoch liečia aj ďalšie choroby a do kúpeľov navštevujú aj klienti, ktorých trápia netuberkulózne choroby dýchacích ciest, duševné choroby, stavy po operácii štítnej žľazy, niektoré z onkologických chorôb a chorôb z povolania.
Liečivé účinky prameňa využívali už v 14. storočí kartuziánski a neskôr kamaldulskí mnísi z neďalekého kláštora a vodu odporúčali piť pri tráviacich problémoch a nechutenstve. Po zrušení kláštora začiatkom 19. storočia začal poskytovať z prameňa miestny mlynár vo svojej stodole teplé vaňové kúpele za účelom relaxu. Vznik kúpeľnej osady a pôvodných kúpeľov pod Troma Korunami sa datuje do roku 1820. Počas ďalších desaťročí zažili kúpele niekoľko vzostupov a pádov, pričom po druhej svetovej vojne zanikli. Obnova kúpeľov sa začala v roku 2010 a prvé otvorenie kúpeľov pre verejnosť bolo v roku 2012 . Prírodným liečivým zdrojom okrem termálnej minerálnej vody sú aj klimatické podmienky horského prostredia, vďaka ktorému získali štatút klimatických kúpeľov.