Turistický región
Východné Slovensko, Zamagurie, Spiš, Prešovský kraj, Ľubovnianska vrchovina

Cesta minerálnych prameňov

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Stará Ľubovňa, Nová Ľubovňa

Prírodným bohatstvom Slovenska a aj regiónu severného Spiša a Pienin je množstvo minerálnych prameńov, ktoré majú blahodárne a liečivé účinky na ľudský organizmus. Celkovo je v tomto regióne evidovaných viac ako 80 minerálnych prameňov. Mnohé pramene sú však známe len miestnym obyvateľom a široká verejnosť o nich často ani netuší. Preto oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny prišla s myšlienkou realizovať projekt, ktorý by priblížil tieto pramene ľuďom a poukázal tak na jeden z prírodných klenotov, ktorý sa tu nachádza. A tak sa zrodil nápad vytvorenia turistickej trasy s názvom "Cesta minerálnych prameňov".

Trasa s celkovou dĺžkou do 100 km spája 12 najvýznamnejších minerálnych prameňov v jedenástich obciach - Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Lacková, Legnava, Litmanová, Nová Ľubovňa, Sulín a Vyšné Ružbachy.  A existujú aj alternatívne trasy ako napr.  Ľubovnianske kúpele - Nová Ľubovňa, Nová Ľubovňa - Stará Ľubovňa a iné, ktoré umožňujú návštevníkom spoznať, vidieť a dokonca ochutnať tie najzaujímavejšie minerálne pramene, ktoré tá - ktorá trasa ponúka. Pramene sú vhodné na pitné kúry, pomáhajú na rôzne zdravotné ťažkosti, nakoľko každý z nich má iné zloženie.

Prameň Smerdžonka - Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka, je stredne mineralizovaná prírodná liečivá voda, s obsahom minerálnych látok a solí,  najmä S, Na, Mg, Ca. Využíva sa na liečbu kožných ochorení, ochorení pohybového aparátu, dýchacích ciest, onkologických, neurologických a duševných. Ako pitný režim je minerálna voda vhodná pri poruchách tráviaceho ústrojenstva. Využitie má aj v balneoterapii pri čiastočných aj celotelových kúpeľoch.

Prameň Voňačka – Bajerovce, je prírodná mineralizovaná voda s obsahom C, Ca a S. Pri pravidelnom pitnom režime priaznivo ovplyvňuje trávenie a pravidelné teplé kúpele pôsobia proti reume.

Pramene v Ľubovnianskych kúpeľoch, Andrej, Veronika a Sissi. Prameň (vrt) Veronika je chránemý drevenou búdkou a jeho okolie je upravené a oplotené. Minerálna voda z tohoto vrtu sa využíva na plniarenské účely - podtatranská minerálka Ľubovnianka. Prameň Andrej obsahuje najviac prírodného horčíka na Slovensku. Horčík pôsobí blahodarne na srdce a svalovú sústavu. Minerálna voda v Ľubovnianskych kúpeľoch je vhodná najmä pre športovcov.

Prameň pod Kalváriou – Lacková, je prírodná slabo mineralizovaná voda s obsahom najmä Ca a C. Vhodná na pitné kúry podporujúce okrem iného aj liečbu nechutenstva, nedostatku vápnika, chronických zápalov dýchacích ciest, obličiek a močovodov.

Prameň Švabľovka – Hniezdne, Prírodná slabo mineralizovaná voda s obsahom S, C, Ca. Má priaznivé účinky pri problémoch s reumou.

Prameň Ščava – Forbasy, prírodný uhličitý minerálny prameň s obsahom Na, Ca, Mg, Fe a Mn. Pitné kúry sa odporúčajú pri chorobách pečene a pankreasu, nechutenstve, chronických žalúdočných problémoch a zápaloch obličiek, ako i pri nedostatku  nedostatku vápnika.

Prameň sv. Jána Krstiteľa – Litmanová, je pre každého pútnika prameňom znovuzrodenia a obnovenia vo Svätom Duchu.

Prameň lásky a Prameň zabudnutia  Kúpele Vyšné Ružbachy, minerálna voda uhľovodíková, vápenato-magnéziová, uhličitá a stredne mineralizovana. Pomáha pri brušných a črevných problémoch, pri bolestiach mandlí a hlavy, pri reumatických, zažívacích, kožných, pľúcnych a srdcovo-cievnych ovhoreniach.

Prameň Ščava – Hraničné, prírodná slabo mineralizovaná voda s obsahom Na, Ca, Mg, C, N.  Pitné kúry pomáhajú pri liečbe chronických ochorení tráviaceho traktu, obličiek, pečene a pankreasu a zmierňujú aj bolesti kĺbov, chrbta a krku.

Prameň Ščava – Legnava, prírodná stredne mineralizovaná voda s obsahom Ca, Mg, Fe a C. Jedna z najlepších minerálnych vôd v regióne. Pozitívne ovplyvňuje funkciu srdcového svalu a svalov pohybovej sústavy. Pravidelný pitný režim priaznivo pôsobí na organizmus a pomáha pri liečbe nechutenstva a močových kameňoch.

Prameň Sulínka – Sulín, prírodná minerálna voda s obsahom Na, Mg, Ca, Li a prírodného CO2. Využíva sa pri chudokrvnosti, žalúdočných a črevných kataroch, pomáha pri liečení cukrovky a dny. O jej jedinečných vlastnostiach a kvalite svedčí aj fakt, že si ju odtiaľto nechávala voziť aj samotná rakúska cisárovná Sissi, ktorej podobizeň je dodnes na etiketách fliaš.

Presné miesta prameňov a podrobnosti o trase nájdete na visitspis.sk/cesta-mineralnych-pramenov.Najčastejšie otázky o atrakcii Cesta minerálnych prameňov

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3