Turistický región
Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Branisko, Levočské vrchy, Levočská dolina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Levoča, Levoča
Obľúbené

Najstaršie navštevované pútnické miesto východného Slovenska sa nachádza v Levoči na Mariánskej hore. V roku 2005 sa bazilika na Mariánskej hore začlenila medzi svetové pútnické miesta a patrí do zoznamu Európskeho združenia mariánskych pútnických miest. Na tomto mieste bola pôvodne v roku 1247 postavená kaplnka, ktorá bola výrazom vďaky Spišiakov za ich záchranu počas tatárskeho vpádu v rokoch 1241 - 1242. Každoročne sa tu potom konali ďakovné procesie aj spolu s obyvateľmi susedných obcí a takto vznikla prvá pútnická tradícia. Kaplnku dal farár Servác v roku 1470 prestavať na gotický kostol, ktorý neskôr zbúrali a základný kameň nového kostola položil farár Martin Engelbert 13. mája 1766. Kostol bol postavený v tom istom roku. Ten sa tak postupne niekoľkokrát prestavoval, zväčšoval a rekonštruoval až do dnešnej podoby, ktorá bola postavená v rokoch 1906 - 1922. 26. januára 1984  Svätý Otec Ján Pavol II. povýšil kostol na menšiu baziliku, ktorá bola v roku 1995 jedným z jeho cieľov návštevy na Slovensku. Bazilika dostala i výsady, čiže privilégia a pri návšteve baziliky môžu veriaci za obvyklých podmienok získať úplné odpustky v určité dni v roku.

Mariánsku horu v Levoči navštívia každoročne v prvú júlovú nedeľu tisícky pútnikov, aby tu načerpali duchovnú silu. Najväčšia púť bola za prítomnosti Svätého Otca Jána Pavla II. 3. júla 1995, kedy sa spolu s ním okolo Matky Božej zúčastnilo vyše 650.000 pútnikov.

K bazilike sa je možné dostať pešo, autom alebo kývadlovou dopravou. Z centra Levoče je to k bazilike na Mariánskej hore približne 6 km. Vstup do baziliky je bezplatný, bohoslužby sa počas zimných mesiacoch nekonajú.Najčastejšie otázky o atrakcii Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3