Turistický región
Západné Slovensko, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Javorníky, Biele Karpaty
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Minerálny prameň Nimnica

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Púchov, Nimnica
Obľúbené

Prvé písomné zmienky o prítomnosti minerálnych prameňov v obci Nimnica v Púchovskom okrese pochádzajú z roku 1763. Vodu využívali miestni obyvatelia ako zdroj kvalitnej pitnej vody, ale aj na varenie piva. Liečivý, hydrogénuhličitanový prameň však objavili až v roku 1952 počas výkopových prác pri stavbe Priehrady mládeže, keď vytryskol z hĺbky 67 m. A tak vznikla myšlienka využiť minerálnu vodu s vysokou mineralizáciou na liečebné a kúpeľné využitie. A tak v roku 1959 vznikli kúpele Nimnica, ktoré sa špecializovali vďaka prameňu na liečenie dýchacích a zažívacích ťažkostí a chorôb z povolania postihujúcich dýchacie a tráviace cesty. Odiciálne boli Nimnice vyhlásené za kúpeľné miesto až o desať rokov neskôr a sú najmladšími slovenskými kúpeľmi.

Minerálna voda sa v kúpeľoch využíva na pitnú a inhalačnú liečbu a taktiež na vaňové uhličité kúpele. Prameň, ktorého teplota vody je 10 - 13°C, obsahuje stopové prvky ako draslík, horčík, sodík, jód, železo, chlór a voľný oxid uhličitý. Minerálna voda je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanovo-sodno-vápenato-horečnatá a hypotonická. Pomáha pri liečení chorôb tráviaceho ústrojenstva, dýchacích ciest i chorôb z povolania, postihujúcich tráviace a dýchacie cesty, chorôb obehového ústrojenstva, poruchy látkovej premeny (obezita, diabetes) a žliaz s vnútornou sekréciou, chorôb pohybového ústrojenstva a nervových, gynekologických a onkologických chorôb.

Prameň je voľne prístupný pod cestou oproti kúpeľom, kde vyteká nepretržite priamo z hadičky a verejnosť si môže vodu nabrať zadarmo.


Najčastejšie otázky o atrakcii Minerálny prameň Nimnica

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3