Minerálny prameň Nimnica
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Púchov, Nimnica
Prvé písomné zmienky o prítomnosti minerálnych prameňov v obci Nimnica v Púchovskom okrese pochádzajú z roku 1763. Vodu využívali miestni obyvatelia ako zdroj kvalitnej pitnej vody, ale aj na varenie piva. Liečivý, hydrogénuhličitanový prameň však objavili až v roku 1952 počas výkopových prác pri stavbe Priehrady mládeže, keď vytryskol z hĺbky 67 m. A tak vznikla myšlienka využiť minerálnu vodu s vysokou mineralizáciou na liečebné a kúpeľné využitie. A tak v roku 1959 vznikli kúpele Nimnica, ktoré sa špecializovali vďaka prameňu na liečenie dýchacích a zažívacích ťažkostí a chorôb z povolania postihujúcich dýchacie a tráviace cesty. Odiciálne boli Nimnice vyhlásené za kúpeľné miesto až o desať rokov neskôr a sú najmladšími slovenskými kúpeľmi.
Minerálna voda sa v kúpeľoch využíva na pitnú a inhalačnú liečbu a taktiež na vaňové uhličité kúpele. Prameň, ktorého teplota vody je 10 - 13°C, obsahuje stopové prvky ako draslík, horčík, sodík, jód, železo, chlór a voľný oxid uhličitý. Minerálna voda je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanovo-sodno-vápenato-horečnatá a hypotonická. Pomáha pri liečení chorôb tráviaceho ústrojenstva, dýchacích ciest i chorôb z povolania, postihujúcich tráviace a dýchacie cesty, chorôb obehového ústrojenstva, poruchy látkovej premeny (obezita, diabetes) a žliaz s vnútornou sekréciou, chorôb pohybového ústrojenstva a nervových, gynekologických a onkologických chorôb.
Prameň je voľne prístupný pod cestou oproti kúpeľom, kde vyteká nepretržite priamo z hadičky a verejnosť si môže vodu nabrať zadarmo.