Turistický región
Západné Slovensko, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Javorníky, Biele Karpaty
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Vodná nádrž Nosice - Priehrada Mládeže

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Púchov, Púchov
Obľúbené

Rozloha: 5,7 km²
Objem: 36 mil. m³

Vodná nádrž Nosice, alebo aj Priehrada mládeže, je vodná nádrž na koryte rieky Váh pred mestom Púchov. Je najstaršou priehradou na tejto rieke a bola postavená v rokoch 1949 - 1957 ako súčasť Vážskej kaskády. Od roku 1957 je súčasťou nádrže aj vodná elektráreň. Priehrada slúži na vyrovnávanie prietokov Váhu, výrobu elektrickej energie, ochranu pred povodňami, a keďže je obkolesená lesmi a prekrásnou prírodou, aj ako oddychová a rekreačná zóna pre športovcov, rybárov, na cykloturistiku aj kúpanie. V jej okolí sa však nenachádza žiadne väčšie rekreačné stredisko a tak sa využíva skôr ako miesto letnej rekreácie s lokálnym alebo regionálny významom.

Najväčšia hĺbka nádrže je 18 m, priemerná hĺbka 3 m, dno je štrkovité a bahnité. Dnes okrem hospodárskeho využitia má priehrada významné miesto v celom ekosystéme Váhu ako útočisko riečneho vtáctva, rastlín aj živočíchov a je lokalitou s bohatým výskytom rýb (kapre, šťuky, zubáče, pleskáče, nosále) a vodných vtákov.

Neďaleko nádrže sa nachádzajú aj najmladšie slovenské kúpele Nimnica, ktoré boli práve postavené na základe stavby Priehrady mládeže. Pri jej budovaní bol náhodne objavený aj minerálny prameň, ktorého voda preukázala liečivé účinky.Najčastejšie otázky o atrakcii Vodná nádrž Nosice - Priehrada Mládeže

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3