Kam cez víkend v Bratislave

Kam cez víkend v Bratislave Margaréta Koklesová 30. 01. 2023
Obsah článku:

V Bratislave si každý nájde niečo pre seba – milovníci adrenalínu, prírody, dobrého jedla i kultúry. A super je, že návštevu stihnete aj za jeden víkend. Pripravili sme tipy na rôznorodé zážitky, vďaka ktorým spoznáte hlavné mesto a okolie iba za 2 – 3 dni.

Bratislavský hrad

Toto je pamiatka, ktorú by ste v Bratislave nemali vynechať. Bratislavský hrad je pevnou súčasťou panorámy mesta. Jeho počiatky siahajú až do 13. storočia. Hrad má strategickú polohu, preto bol v minulosti sídlom mnohých kráľov – napríklad aj Márie Terézie. Dnes je areál hradu voľne prístupný verejnosti. Nájdete v ňom aj stálu expozíciu o dejinách hradu. Budete sa prechádzať po veľkolepých priestoroch a pozrieť sa môžete z vrcholu Korunnej veže – užijete si výhľad na mesto a okolie. Na hrade sa koná počas celého roka množstvo podujatí, napr. Hradné slávnosti. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Sochy na nádvorí Bratislavského hradu

Nová Cvernovka

Kultúrne a kreatívne centrum. Sídli v bývalej chemickej škole, je domovom 132 umeleckých ateliérov, organizujú sa tu rôzne diskusie, prednášky, koncerty a nájdete tu aj kino. V Cvernovke sa dobre najete, nechýba malá nákupná zóna, verejný park, komunitná záhrada a detské ihrisko. Nová Cvernovka ponúka široké spektrum kultúrnych a vzdelávacích programov, ktoré sú dostupné pre verejnosť a nielen cez víkend. Ide o jedinečné miesto, v ktorom si každý nájde niečo pre seba. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Budova Novej Cvernovky s okolitým parčíkom.

Zdroj fotky: Nová Cvernovka

Návšteva divadla

O divadlá v Bratislave nie je núdza. Z programu si môžete vybrať niečo zaujímavé každý deň. Spojiť to odporúčame s príjemnou večerou a prechádzkou mestom. Výber konkrétneho divadla je už iba na vašej preferencii, pozrite si prioritne programy Astorky, SND, a Novej Scény. Práve v týchto divadlách najčastejšie hrajú známe herecké legendy. Zoznam všetkých podujatí v bratislavských divadlách nájdete na tejto stránke.

Národné divadlo s noblesným vstupom pod stĺpmi.

Zdroj fotky: SND

Stará tržnica

Historická budova z roku 1910. Slúžila ako štúdiá pre Slovenskú televíziu, sklady, ale aj ako trhový priestor. Každý víkend sa tu konajú potravinové trhy, ostatné dni tu organizujú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. V rámci tržnice fungujú mnohé ikonické prevádzky ako kaviarne, coworkingové miesta a nájdete tu aj tradičný street food. Pochutnať si môžete napríklad na langoši z poctivého kváskového cesta. Stará Tržnica mesta Bratislava má jedinečnú atmosféru a môže byť súčasťou vašej prechádzky po Starom meste. Všetky potrebné informácie, otváracie hodiny i zoznam plánovaných podujatí nájdete na tejto stránke.

Prednáška s veľkým množstvom návštevníkov v Starej tržnici

Zdroj fotky: Stará Tržnica

UFO – Most SNP

Most SNP s vyhliadkovou vežou UFO vám umožní pozrieť si mesto z vtáčej perspektívy. Odporúčame si užiť výhľad ideálne pri západe slnka. UFO je vysoké 95 metrov a hore sa dostanete pohodlne výťahom. Ak vystihnete jasný deň, budete sa môcť pokochať výhľadom na okolie až do vzdialenosti  100 kilometrov. Súčasťou UFA je aj reštaurácia, kde si môžete dopriať nadštandardnú gastronómiu. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Dunaj, ktorý pretína bratislavský most so známym UFOm

Zdroj fotky: DiscoverWithDima, Wikipedia

Michalská brána

Jediná zachovaná vstupná mestská brána (z pôvodne štyroch). Bývala súčasťou mestského opevnenia zo 14. storočia. Nad bránou je tzv. Michalská veža vysoká 51 metrov, ktorá ponúka jedinečný výhľad na Staré mesto. Svoje pomenovanie brána dostala podľa kostola Sv. Michala, ktorý voľakedy stál pred opevneným. Kostol bol ale zbúraný. Michalská brána sa nachádza v Starom meste, pravdepodobne na ňu narazíte aj počas prechádzky centrom.

Tradičná Michalská brána v centre časti Bratislava - Staré mesto

Zdroj fotky: Martin Proehl, Wikipedia

Slavín

Jedna z dominánt mesta Bratislava. Slavín je pamätník (národná kultúrna pamiatka), odhalený v roku 1960. Zaujme vás jedinečnou architektúrou a 7 metrov vysokou sochou sovietskeho vojaka. Slavín je zároveň aj masovým hrobom, pochovaných je tu 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta počas druhej svetovej vojny. Dnes je turisticky zaujímavým miestom – je z neho nádherný výhľad na celú Bratislavu a okolie – a zároveň je dobrým východiskovým bodom pre ďalšie spoznávanie mesta. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Pamätník Slavín aj s cestou a okolitou prírodou.

Zdroj fotky: Visit Bratislava

Horský park

Nachádza sa skoro v centre mesta. Vznikol v roku 1868 vďaka dobrovoľníkom v Bratislavskom okrášľovacom spolku. Dnes je obľúbeným miestom pre aktívnych športovcov, pre rodiny s deťmi, ale aj na pokojnú prechádzku. Cez víkend ho hojne využívajú aj miestni. Aktuálne má rozlohu 22 hektárov. K parku patrí aj horáreň Horský park s detským ihriskom, kde sa môžete občerstviť – odporúčame vyskúšať tradičné bratislavské rožky. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Zelené stromy a pekne udržiavaná lesná cestička Horského parku

Zdroj fotky: Bratislavcan85, Wikipedia

ZOO Bratislava

Návšteva ZOO nie je len pre rodiny s deťmi. Tá bratislavská patrí medzi najväčšie na Slovensku. Svoj domov tu našlo viac ako tisíc zvierat, zaujme vás najmä pavilón šeliem (kde nájdete tigre, leopardy alebo levy) a pavilón primátov.  ZOO Bratislava je jediná na Slovensku, v ktorej žijú šimpanzy, žirafy a nosorožce. Počas teplejších mesiacov sú k dispozícii bufety s občerstvením a pozrieť si môžete komentované kŕmenie zvierat. ZOO je otvorená celoročne, všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Hroch vo svojom výbehu, žijúci v bratislavskej ZOO

Zdroj fotky: ZOO Bratislava

Socha Čumil

Symbol rušných ulíc bratislavského centra. A kto nemá fotku s Čumilom, ako keby v meste Bratislava ani nebol! Čumil je socha muža vykúkajúceho z kanála. Nájdete ho v centre, na križovatke Laurinskej, Panskej a Rybej brány. Nemá žiadny historický význam, ide skôr o umelecké zobrazenie veselej atmosféry historického centra mesta.

Známa socha muža - čumila - vykúkajúceho z kanála

Zdroj fotky: Mister No, Wikipedia

Primaciálny palác

Nachádza sa na Primaciálnom námestí v Bratislave. Pochádza z 18. storočia a bol miestom mnohých významných udalostí. V Zrkadlovej sieni paláca bol podpísaný Bratislavský mier, konali sa tu zasadnutia Uhorského snemu a podpísané tu boli aj Marcové zákony. Dnes je sídlom primátora. Prvé poschodie je prístupné verejnosti a vy by ste ho určite nemali vynechať pri spoznávaní Starého mesta. Návštevné hodiny pre verejnosť a všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Zachovaný primaciálny palác aj s nádvorím

Zdroj fotky: LMih, Wikipedia

Obchod v múzeu

Originálne miesto, v ktorom nájdete originálne suveníry. Nachádza sa v Bielej ulici v Starom meste, zdobia ho staré reklamné tabule, pokladne, historický pult na predaj zmrzliny, či staré fľaše Coca-Coly. Sortiment na predaj je zo starostlivo vyberaných slovenských výrobkov – nechýbajú miestne výborné vína, či tradičné bratislavské rožky alebo umelecké suveníry. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Dobový obchod v drevenom dizajne - so sladkosťami a retro produktami

Zdroj fotky: VisitBratislava

Grasalkovičov palác

Nachádza sa na Hodžovom námestí a dnes je sídlom Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Grasalkovičov palác má ale aj svoj historický význam. Pôvodne bol postavený ako letný palác pre predsedu Uhorskej kráľovskej komory, grófa Antona Grassalkovicha. Budova nie je štandardne prístupná verejnosti, určite si ale jej krásnu architektúru v rokokovom štýle vychutnajte zvonka a nevynechajte ani záhradu za Prezidentským palácom. Je otvorená verejnosti a patrí medzi obľúbené miesta relaxu aj pre miestnych obyvateľov. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Grasalkovičov palác počas jari, odfotený z prednej strany

Zdroj fotky: Felix König, Wikipedia

Múzeum židovskej kultúry

Skoro 3 000 artefaktov dokumentujúcich kultúru i dejiny Židov, žijúcich na území Slovenska. Múzeum nájdete v Zsigrayovej kúrii ako stálu expozíciu. Zoznámite sa s každodenným životom i sviatkami židovského obyvateľstva. Nechýbajú významné osobnosti židovského pôvodu a záver expozície je venovaný pamiatke obetí holokaustu na Slovensku. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Náučný panel v múzeu, informujúci o židovskej kultúre a histórii

Zdroj fotky: Múzeum židovskej kultúry

Múzeum polície Slovenskej republiky

Jedinečné múzeum, zamerané na dokumentáciu vzniku a činnosti policajných orgánov v našej krajine. Múzeum polície je jediné na Slovensku. Okrem stálej expozície venovanej histórii vás pravdepodobne najviac zaujme časť venovaná kriminalistike, Interpolu a medzinárodnej spolupráci. Na záver na vás bude čakať inscenované miesto trestného činu. Otváracie hodiny aj podmienky vstupu nájdete na tejto stránke.

Retro žltá motorka vystavená v múzeu, ktorá slúžila policajtom.

Zdroj fotky: Múzeum polície SR

Budova Slovenského rozhlasu

Jedna z najznámejších architektonických dominánt mesta Bratislava. Známa aj ako „obrátená pyramída“. Budova má oceľovú konštrukciu a jej celková výške je 80 metrov. Zaslúžene získala titul  stavba storočia na Slovensku. Prvé vysielanie rozhlasu v budove začalo v marci 1985, dodnes sa tu pravidelne konajú koncerty Symfonického orchestra, vážnej hudby i populárnych spevákov pre verejnosť. Sála má vynikajúcu akustiku, vďaka čomu sú koncerty nezabudnuteľným zážitkom. Zaujímavosťou je, že v budove rozhlasu je umiestnený aj jeden z najväčších organov v strednej Európe. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Budova v tvare obráteného trojuholníka, v ktorej sídli slovenský rozhlas

Zdroj fotky: MartinGregus, Wikipedia

Vrch Sanberg

Vrch Sanberg patrí do národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Ide o veľmi vzácnu lokalitu, najmä vďaka nálezom ako žraločie zuby, kosti tuleňov a kosti treťohorných veľrýb. Ide o ideálne miesto na výlet, ktoré zároveň ponúka unikátny kus prírody. Zvyšky lastúr môžete na stenách tohto pieskovca nachádzať dodnes. Vrch je aj jednou z veľmi významných lokalít drobných slovenských orchideí. Najjednoduchšie sa sem dostanete po modrej z Devínskej Novej Vsi. Ide jednu z nenáročných túr, ktoré ponúka okolie Bratislavy. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Pieskový kopec pri Bratislave, ktorý bol významným historickým náleziskom

Zdroj fotky: Fabuloso, Wikipedia

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Najnovšie blogy

Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

Ako si užiť leto na Slovensku v zdraví

Margaréta Koklesová 27. 06. 2024 Slovensko ponúka veľa možností ako si užiť dlhé slnečné dni. Tráviť ich môžete pri vode, v horách i mestách. Vyskúšať adrenalínové aktivity (ako napríklad splavovanie), termálne kúpaliská alebo tradičné...
Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

Naša recenzia: Kúpele Turčianske Teplice, jedny z najstarších termálnych kúpeľov v Európe

Peter Sorger 19. 06. 2024 Kúpele Manželia Paula a Peter Sorgerovci sú majitelia portálu domalenka.sk (predtým sorger.sk, vznikol v roku 2010), ktorý je dnes jedným z najväčších portálov s predajom pobytov na Slovensku. V cestovnom ruchu sa pohybujú už od...