Turistický región
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Malé Karpaty, Bratislavský kraj

Prezidentská (Grasalkovičova) záhrada Bratislava

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava I, Bratislava - Staré Mesto

Mestská záhrada je súčasťou Grasalkovičovho paláca na Hodžovom námestí, ktorý je od roku 1996 sídlom prezidenta Slovenskej republiky. Je to rozsiahla záhrada upravená vo francúzskom štýle, ktorá nadväzuje na rozsiahlu záhradu bývalého letného arcibiskupského paláca, ktorý v súčasnosti slúži ako sídlo Úradu vlády Slovenskej republiky. 

V záhrade, v ktorej chodníky sú vysypané bielym štrkom, sa nachádzajú lavičky, sochy, mnohé atrakcie pre deti, či už v podobe hojdačiek alebo preliezok a toalety pre verejnosť. Dominantou strednej časti je fontána Radosť zo života z roku 1978 od autorov Tibora Bártfaya, Karola Lackyho, Imricha Ehrenbergeryho a Pavla Mikšíka znázorňujúca tri nahé ženské postavy, ďalej nie menej zaujímavá jazdecká socha Márie Terézie, ktorá bola pôvodne umiestnená v Nitre ako súčasť výzdoby Veľprepoštského paláca. Po oboch stranách záhrady je vysoký múr, ktorý oddeľuje zelenú oázu od okolitých ulíc, je vysadené stromoradie nazývané Prezidentská aleja. Je akousi živou pripomienkou návštev najvyšších predstaviteľov štátov. Nachádzal sa tu aj pomník Johanna Nepomuka Hummela, významného skladateľa a bratislavského rodáka, ktorý bol v roku 2002 po rekonštrukcii umiestnený na svoje pôvodné miesto pred veľvyslanectvo Nemecka na Hviezdoslavove námestie.

Vstup do záhrady je z priľahlej Štefánikovej alebo Banskobystrickej ulice. Prístupná je verejnosti len v čase otváracích hodín, ktoré sa vzhľadom na ročné obdobie menia (január – marec: Po-Ne 10:00 hod. – 19:00 hod., apríl – máj: Po-Ne 10:00 hod. – 20:00 hod., jún -september: Po-Ne 8:00 hod. – 22:00 hod., október-december: Po-Ne 10:00 hod. – 19:00 hod.). Prezidentská záhrada, ktorá hlavne počas letného obdobia ponúka návštevníkom príjemný oddych a relax pod korunami stromov priamo v centre hlavného mesta, je vskutku malebným miestom, ktoré odporúčame navštívíť.Najčastejšie otázky o atrakcii Prezidentská (Grasalkovičova) záhrada Bratislava

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3