7 lyžiarskych stredísk na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť

7 lyžiarskych stredísk na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť Táňa Žifčáková 04. 01. 2021 Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Koronavírus
Obsah článku:

K pravej zime patria lyže a Slovensko je plné príležitostí ako si užiť radosť z jazdy. Zdravý horský vzduch, upravené trate a lákavé sprievodné aktivity v našich ski centrách čakajú len na vás.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu zatiaľ nie je možné odhadnúť, či bude počas sezóny 2020/2021 možné využívať služby lyžiarskych stredísk v plnej miere. Veríme, že áno a čitateľom odporúčame okrem tipov spomínaných v tomto článku sledovať tiež denné spravodajstvo o prístupnosti a prípadných limitáciách v konkrétnych zimných rezortoch. Uvádzame tiež v súčasnosti známe pandemické opatrenia normálnej prevádzky.

Výhľad z Chopku

 

Hornatý charakter slovenskej krajiny ju predurčuje na zimné športy a prvé organizované lyžiarske aktivity u nás začali už koncom 19-teho storočia. Svahov vybavených vlekmi i lanovkami odvtedy pribudlo na desiatky a lyžiari dnes majú v domácom prostredí naozaj z čoho vyberať. Bez ohľadu na úroveň výkonnosti, tunajšie strediská sú ústretové ako voči všetkým kategóriám lyžiarov, tak i k rodinám s deťmi. Ponúkajú aj veľa druhov zábavy pre tých, ktorí pred lyžami dávajú prednosť iným zimným radovánkam.

Výhľad na hory v Jasnej

 

Jasná

Severná strana Chopku v Nízkych Tatrách disponuje zjazdovkami spĺňajúcimi kritériá pre preteky svetového pohára FIS. Jasná, rezort na konci Demänovskej doliny ponúka 45 km upravovaných tratí, z ktorých, ak je to potrebné, dokážu umelo zasnežovať až 36 km. Podľa obtiažnosti sa zjazdovky v rovnomernom pomere delia na čierne (najnáročnejšie), červené (stredne náročné) a modré (ľahké).

Lyžiari na Chopku

Prepravná kapacita 23-och vlekov a lanoviek je viac ako 28 000 osôb za hodinu. Samozrejmosťou sú detské trate v počte 11, freeridingové zóny (12) i nočné lyžovanie na svahu Biela púť.

Výhľad na hory a free ride v Jasnej

 

Jasná je zimným centrom svetového formátu so všetkým, čo k tomu patrí. Detské lyžiarske školy, dve bežkárske trate, či preteky FIS ženskej svetovej elity (6. - 7. Marec 2021) ponúkajú unikátne zážitky priamo na snehu. Hotely, reštaurácie, služby a rozvinutá infraštruktúra liptovského regiónu sú zárukami komfortu aj popri športovom vyžití. Neďaleký aquapark Tatralandia, najväčší na Slovensku, a aquapark Bešeňová s hrejivou termálnou vodou sú len dvoma s atrakcií, ktorými môžete vyplniť váš voľný čas mimo svahov. Pandemické opatrenia: v kabínkach sa môže prepravovať len jedna osoba, prípadne skupiny žijúce spolu v jednej domácnosti. Vstup na lanovky bude umožnený len ľuďom s negatívnym testom nie starším ako 72 hodín. Zatváranie bublín na sedačkových lanovkách nie je možné.

Vlek na Chopku

 

Tále

Na svahoch Nízkych Tatier sa lyžuje aj z južnej strany, napríklad v známom stredisku Tále. 6 vlekov s prepravnou kapacitou 4 100 osôb za hodinu a 5 tratí v najlepšom stave, i napriek južnej expozícii, sú garanciou fantastických zážitkov. 2,8 km tratí je zasnežovaných umelo a večerné lyžovanie je na Táloch pravidelnou záležitosťou každý piatok a sobotu. Pri dostatočnej snehovej nádielke si tu prídu na svoje aj bežkári. Na plochách v lete využívaných ako golfové ihrisko nájdu situované 4 okruhy ľahkej a strednej náročnosti. Jeden z nich býva taktiež v piatky a soboty osvetlený aj večer. Úžasnou rodinnou zábavou na snehu sú jazdy dolu svahom na veľkých nafukovacích kolesách.

K službám prístupným priamo pod svahom patrí lyžiarska škôlka pre najmenších, požičovňa výstroja i servis lyží. V rezorte Tále je možné relaxovať vo wellness hoteloch, organizovať rodinné i firemné spoločenské akcie, kurzy pre školy, či participovať v sprievodných pohybových aktivitách, ako je testovanie nových a netradičných modelov lyží. Pandemické opatrenia: vstup len s potvrdením o negatívnom teste na COVID-19 nie starším ako 72 hodín, povinné prekrytie tváre a rozostupy minimálne 2 metre.

Dieťa na lyžiach

 

Štrbské Pleso

Z trojice populárnych zimných športov - zjazdového lyžovania, bežkovania a skialpinizmu, vyhovuje Štrbské Pleso všetkým. 6 lanoviek a vlekov, nádherný výhľad zo Soliska, legendárna trať rovnakého mena a nemenej obľúbené Esíčko, či Interski. K tomu 8 úžasných panoramatických bežeckých tratí okolo plesa a Furkotskou dolinou i terén Mlynickej doliny, vrátane vodopádu Skok, ktorý je oficiálnym a správou TANAPu vyhradeným miestom na skialpinistické dobrodružstvá.

Vlek na Štrbskom plese

 

Čo s voľným časom v okolí Štrbského Plesa keď práve nie ste na lyžiach? Wellness, dobré jedlo a všade naokolo krásna príroda s množstvom možností aj pre zimnú turistiku a nordic walking. Populárnou atrakciou je aj Funpark, areál pod skokanskými mostíkmi, kde sú k dispozícii všetky menej tradičné, ale o to zábavnejšie, formy spúšťania sa dolu zasneženým svahom. Ak neviete, čo znamenajú slová snowtubing, snowbags, snowrafting, snowball a tatranský karling, Funpark je miestom, kde to zistíte na vlastnej koži. Pandemické opatrenia: nutnosť preukázania sa negatívnym testom nie starším ako 72 hodín pri nákupe lístka na vleky aj pri vstupe na lanovky. Zatváranie bublín na sedačkových lanovkách nie je možné. Parkovisko pri hoteli FIS je uzatvorené.

 Lyžiarsky svah na Štrbskom Plese

 

Tatranská Lomnica a Starý Smokovec

Vo východnej časti Vysokých Tatier sa zimné aktivity koncentrujú hlavne v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici. Zjazdovku s originálnym a zapamätateľným názvom Čučoriedky nájdete v Lomnici. Na jej východnom svahu je permanentne vytýčená pretekárska trať s bránami, ktorú si tam môžu vyskúšať aj amatérski lyžiari. Čas prejazdu je meraný časomierou a výsledok je v cieli dobre viditeľný. Bežkárska trať v Lomnici sa volá Hlboká a meria 2,7 km.

Čerstvo upravený svah v Tatranskej Lomnici

 

Zimné turistické prechádzky je možné uskutočniť z Hrebienka na Rainerovu, Bílikovu a Zamkovského chatu, prípadne na Sliezsky dom. Z Hrebienka vedie aj mimoriadne populárna sánkarská dráha a každoročne v zime tu vyrastie aj ľadový dóm, v ktorom sa nachádzajú impozantné ľadové sochy. Prvotriednym zážitkom je zimný výlet na Lomnický štít (2 634 m), kde leží aj najvyššie položený apartmán na území Slovenska, v ktorom je možné stráviť noc.

Lomnický štít

 

Pandemické opatrenia: nutnosť preukázania sa negatívnym testom nie starším ako 72 hodín pri nákupe lístka na vleky aj pri vstupe na lanovky. Zatváranie bublín na sedačkových lanovkách nie je možné. Dezinfekcia a dodržiavanie bezpečných vzdialeností platia v skibusoch, klientskych centrách a všetkých spoločných priestoroch.

 Ľadové sochy na Hrebienku

 

Donovaly

V stredisku Donovaly v pohorí Veľká Fatra nájdete 19 zjazdových tratí (9 z nich aj umelo zasnežovaných), 14 vlekov, 2 sedačky a celková kapacita prepravy 14 100 lyžiarov za hodinu. 4 značené zimné bežecké trate, vrátane 14,1 km dlhej, stredne náročnej trasy Donovaly - Šachtička, sú dôkazom, že fanúšikom tohto športu tu bude dopriatych taktiež veľa unikátnych zážitkov. Riders park bude zase stredobodom záujmu snowboardistov - denne upravované rampy a iné prekážky sú dielom špecialistov a sľubujú prvotriedne vyžitie. 3 značené skialpinistické trate sú vítaným doplnkom aj pre túto variantu trávenia času na horách. Detský Fun park na rozlohe viac ako 12 000 m2 je najväčším svojho druhu v širokom okolí. Popri lyžiarskych škôlkach sa v ňom deti môžu zabaviť pri celom rade veselých aktivít na snehu vo veľmi príťažlivom prostredí. Wellness, bazény, bowling a bary v rámci rezortu zasa potešia hlavne rodičov. Pandemické opatrenia: negatívny test nie starší ako 72 hodín, ako podmienka vstupu, dodržiavanie rozostupov 2 m, prekrytie tváre a prísna hygiena.

Večerné lyžovanie na Donovaloch

 

Oščadnica / Veľká Rača

Lyžiarsky areál tak trochu mimo hlavných dopravných ťahov i známych slovenských pohorí Snow Paradise Veľká Rača leží v regióne Kysúc, blízko poľských hraníc. Kombinácia štyroch vlekov, dvoch sedačiek, kabínkovej lanovky a sedemnástich zjazdoviek je však plne konkurenčnou alternatívou v porovnaní s tatranskými a fatranskými strediskami. Skialpinizmus je možný v lokalitách Dedovka a Lalíky. Adrenalínová jazda ratrakom trvá 15 - 20 minút a rezort ju turistom poskytuje na tratiach Košariska I. a Košariska II. Nechýba skiservis, požičovňa lyží ani detské škôlky. Absolútnym unikátom je 1 300 m dlhá bobová dráha, ktorej trasa začína i končí na vrchu Dedovka. Priemerná rýchlosť je 40 km/h, čaká na vás množstvo skokov i serpentín a v cieli budete do 10 minút. Naspäť na Dedovku, kde celá jazda i končí vás vyvezie špeciálny vlek. Pandemické opatrenia: vstup na vleky a lanovky len s negatívnym testom nie starším ako 72 hodín, dodržiavanie rozostupov 2 m, prekrytie tváre a prísna hygiena. Jazda v kabínke možná len pre jednu osobu.

Veľká Rača

 

Vrátna

Vrátna v Malej Fatre, to sú svahy Paseky, Poludňový Grúň a Chleb. Dohromady jedna sedačka, jedna kabínka a 12 vlekov vás vyvezú na 15 zjazdoviek. V okolí obce Štefanová sú aj 4 bežkárske trate (spolu 22 km), z vrchu Stoh vedie hrebeňová skialpinistická trasa a z Veľkého Kriváňa aj vymedzená freeridingová zjazdovka z výšky až 1 709 m. Vo Vrátnej je možné aj sánkovanie. Veľkým lákadlom, najmä pre tých najskúsenejších lyžiarov je jedna zo zjazdoviek z Chlebu, Oštiepková mulda, ktorá má miestami super-strmý sklon, až 50%.

Vlek Vrátna-Chleb

 

Pandemické opatrenia: vstup na vleky a lanovky podmienený negatívnym testom nie starším ako 72 hodín, dodržiavanie rozostupov 2 m, prekrytie tváre a prísna hygiena. Jazda v kabínke možná len pre jednu osobu.

Svah vo Vrátnej

 

Z ostatných stredísk si vašu pozornosť zaslúžia Martinky vďaka úžasnému výhľadu, Malinô Brdo a Kubínska hoľa vďaka skvelej polohe a ľahkej dostupnosti z Ružomberka, respektíve Dolného Kubína, či Bachledka vďaka nádhernej okolitej prírode Pienin a Belianskych Tatier.

Lyžiarsky svah v Malinôm Brde

 

To najlepšie zo slovenských lyžiarskych rezortov

Najdlhšia zjazdovka: Lomnické sedlo - Tatranská Lomnica, 5 500 m Najstrmšia zjazdovka (priemerný sklon): Padák 6, Roháče, 46% Najlepšie návštevníkmi hodnotené stredisko: Jasná Najviac zjazdoviek (celková dĺžka): Jasná, približne 45 km Najlepšia cena: záleží od druhu i času, či spôsobu nákupu skipasu. Jasná má vzhľadom na kvalitné služby aj pomerne konkurenčné ceny. Oplatia sa aj Veľká Rača a Tále. (Strediská Vysokých Tatier bývajú drahšie.)

Martinky

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Vysoké Tatry

Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Vysoké Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...
Kam na výlet s deťmi

Kam na výlet s deťmi

Margaréta Koklesová 14. 06. 2022 Vysoké Tatry, Nízke Tatry Cestovanie s deťmi má svoje čaro a trošku iné pravidlá. Nevyberáte si dlhé turistické trasy alebo večerné akcie, no o to intenzívnejšie si výlet, či dovolenku užijete. S deťmi je každé objavovanie...