Turistický región
Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Rajecká dolina, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Skanzen

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Čičmany
Obľúbené

Rázovitá obec Čičmany rozprestierajúca sa v Strážovských vrchoch, cca 40 km od mesta Žilina, je známa zachovalou ľudovou architektúrou, originálnymi drevenicami s charakteristickou bielou ornamentálnou výzdobou. V snahe zachrániť ľudovú architektúru a tradície obce aj pre ďalšie generácie, bola časť obce (dolná časť so 136 drevenicami) v roku 1977 vyhlásená za národnú pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V obci sa dodnes pestujú ľudové tradície. Technikou nazývanou geometrická ornamentika sa tu vyšívajú nielen obrázky a obrusy, ale i prekrásne kroje.

V rámci obce sú dve stále expozície, ktoré spravuje Považské múzeum, Radenov dom, expozícia prezentuje všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti, zamestnania, obživu, čičmiansku architektúru a rovnako odevy a textil, a Dom č. 42 (dom bol do 80. rokov ešte obývaný), expozícia zachytáva bývanie společníkov, ktoré bolo pre Čičmany typické do začiatku 20. storočia. V Čičmanoch sa nachádza aj národopisná expozícia, do ktorej patrí barokovo-klasicistický kaštieľ a barokový kostol Nájdenia sv. Kríža.

V súčasnosti z pôvodných asi 1500 obyvateľov žije v obci už len niečo cez 200 obyvateľov, ktorí sa však môžu pochváliť pre turistov jedinečnou ľudovou architektúrou, ale aj nádhernou prírodou, ktorá je celoročne ideálnym miestom oddychu. Čičmany patria k najkrajším miestam Slovenska.

Skanzen je otvorený celoročne a jeho prehliadka trvá približne 45 min. Pre viac info pozri TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Skanzen

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3