Turistický región
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy

Prírodný park kaštieľa Betliar

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Rožňava, Betliar

Anglický park, ktorý je súčasťou kaštieľa v Betliari, bol v roku 1978 zapísaný do Zoznamu umelecky a kultúrne hodnotných parkov sveta. Rozsiahly park s rozlohou 80 ha, s viacerými romantickými stavbami, fontánami, sochami či dekoračnými vázami patrí medzi naše najkrajšie a najzachovalejšie historické parky. Založil ho koncom 18 st. gróf Leopold Andrássyho (1767 - 1824), ktorý pozval na svoje panstvo významného záhradného architekta Henricha Nebiena, ktorý položil základy betliarskeho anglického-prírodného parku. Nasledovníkom Henricha Nebiena sa v roku 1823 stal Jozef Bergman, ktorý navrhol v parku  vysoký kamenný vodopád pripomínajúci rímske antické akvadukty, pod ktorý umiestnil grottu (jaskyňu) pre ľadové medvede.

V parku je veľa zaujímavých zákutí a stavieb -  pred kaštieľom je to fontána so sochou Psyché od francúzskeho sochára Ferdinanda Barbedienne, ďalej zverinec v podobe stredovekého hradu s vežičkou, kde rodina Andrássyovcov chovala medveďa hnedého, líšku, vlka a rysa a aj zvernicu pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver. Ďalej sú to slobodomurársky a čínsky pavilón, japonský most či Hermesova studňa, pri vstupnej bráne je to zasa klasicistická rotunda z konca 18. st., ktorú Andrássyovci využívali najprv ako knižnicu a neskôr ako archív. Dnes, po presťahovaní knižnice do kaštieľa, je na tomto mieste Múzeum Contemporary, ktorého autorom bol Jaro Varga (1982), slovenský umelec žijúci v Prahe, kurátor galérie MeetFactory a objekt je využívaný na občasné krátkodobé výstavy. Súčasťou parku sú aj vzácne cudzokrajné dreviny, či majestátne domáce duby a smreky. Najvzácnejšie stromy sú situované v bezprostrednej blízkosti kaštieľa, rastie tu aj najväčšia magnólia v strednej Európe, zelkova ostrolistá, katalpa, ginko dvojlaločné, či ľaliovník tulipánokvetý. V parku sú prítomné aj cenné exempláre čerešne pilkatej sakury, lipy veľkolistej so strihaným listom, douglasky tisolistej a iných. A nemenej dôležité sú aleje, ktoré slúžili ako vychádzkové trasy pre panstvo.

V súčasnosti je park využívaný na vzdelávacie a výchovne aktivity a na relaxačné prechádzky. Konajú sa tu rôzne hudobné podujatia alebo remeselné trhy či výstavy ruží. Pre širokú verejnosť je park spístupnený počas celého roka.


Najčastejšie otázky o atrakcii Prírodný park kaštieľa Betliar

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3