Turistický región
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy

Betliar

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Rožňava, Betliar

Najnavštevovanejší a najkrajší kaštieľ juhovýchodného Slovenska je situovaný v malebnej dedine Betliar. Je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval aj so svojim pôvodným zariadením a zbierkami.

Skutočne honosné sídlo (celý komplex budov) vzniklo na mieste menšieho renesančného kaštieľa v rokoch 1881 - 1886 pre účely reprezentácie majiteľa grófa Emanuel I. Andrássyho. Ten kaštieľ využíval predovšetkým ako poľovnícke sídlo a ako múzeum pre svoje bohaté zbierky.  Koncom 19. st., v rokoch 1880 – 1886, došlo k jednej z najrozsiahlejších prestavieb kaštieľa. Na západnej strane bola vybudovaná mohutná štvorpodlažná prístavba, centrálne schodisko, na oboch severných nárožiach objektu pribudli trojpodlažné veže a celá južná časť bola rozšírená na trojpodlažnú. Na 1. poschodí kaštieľa vznikla nová dvorana a vznikla aj definitívna dispozícia 2. poschodia. Neskôr, Emanuelov syn gróf Gejza I., kaštieľ začiatkom 20. st. zmodernizoval (asi v roku 1905)  a z kaštieľa sa stalo skutočne luxusná rezidencia s ektrickým osvetlením, ústredným kúrením, 16 kúpeľňami, krásnou knižnicou a početnými pohodlnými apartmánmi, v ktorých okrem jeho rodiny bývala aj spoločenská elita, zúčastňujúca sa na chýrnych betliarskych poľovačkách. Grófsky rod Andrássyovcov, ktorý patril medzi najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. st., vládol v kaštieli dlhých štyristo rokov.

Kaštieľ obklopuje nádherný anglický park so vzácnymi drevinami, romantickými stavbami a divou zverou. Vznikol koncom 18. storočia a patrí medzi najvýznamnejšie historické záhrady sveta. V parku je veľa zaujímavých zákutí a stavieb a jednou z nich je aj fontána so sochou Psyché od francúzskeho sochára (kovolejára) Ferdinanda Barbedienne, ktorá bola zreštaurovaná v roku 2015. V roku 1978 bol park dokonca zaradený do zoznamu svetových historických záhrad sveta.

Nachádzajú sa tu bohaté zbierky umeleckých predmetov, kníh, malieb i vzácneho dobového nábytku a svedčia o vkuse a prepychu niekdajších pánov. Andrássyovci boli veľkí cestovatelia, milovníci umenia a starožitností a ich „úlovky“ môžeme obdivovať dodnes. Najväčším bohatstvom kaštieľa je však nádherná knižnica, ktorá sa pýši viac ako 15 000 zväzkami kníh a tiež dve egyptské múmie, ktoré si Andrássyovci priviezli zo svojich exotických ciest.

Kaštieľ Betliar je otvorený pre širokú verejnosť v mesiacoch máj - september denne okrem pondelka (v letných mesiacoch júl - august je kaštieľ sprístupnený aj v pondelok). V mesiacoch november - marec, apríl a október denne okrem pondelka. Prístup ku kaštieľu je priamo z obce z Kaštielnej ulice pri penzióne Barónka alebo zo Šafárikovej ulice a stále rovno až ku bráne kaštieľa.Najčastejšie otázky o atrakcii Betliar

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3