Turistický región
Vysoké Tatry, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Račkova dolina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Kmeťov vodopád

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Vysoké Tatry
Obľúbené

Nadmorská výška: 1245 m.n.m.
Výška vodopádu: 80 m

Ľadovcový, tektonický a selektívny vodopád v Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách, najvyšší vodopád na Slovensku. Nachádza sa na západe Vysokých Tatier, v smrekovom lese na západnej strane spodných svahov Kriváňa, v Kôprovej doline, tvorený Nefcerským potokom. Je to relatívne úzky, divý a kaskádovitý tok. Pomenový bol po slovenskom vzdelancovi a kňazovi Andrejovi Kmeťovi.

Východiskovými bodmi túry sú parkoviská v Podbanskom, alebo bývalá Važecká chata pri Troch studničkách. Z Podbanského to je príjemná a nenáročná túra po žltej, zelenej a nakoniec modrej turistickej značke, je dlhá zhruba 8,5 km s prevýšením približne 310 m a trvá 2 hod.15 min. Trasa z Podbanského je zároveň aj cyklotrasou, čo je tiež jeden zo spôsobov ako sa dostať k vodopádu. Z parkoviska pri bývalej Važeckej chate vedie trasa po červenej značke k horárni pri Troch studničkách a neskôr k rázcestiu s modrou značkou, s názvom Pod Bytom, je dlhá 7 km s prevýšením 230 m a samotný výstup trvá približne 2 hod. Na tejto trase je nutné prejsť kopček rozkladajúci sa medzi rázcestiami Nad Bytom a Pod Grúnikom. Ten je namáhavejší predovšetkým pri návrate od vodopádu po tejto trase.

Ďalšie možnosti ako sa dostať k vodopádu, sú: trasa zo Štrbského plesa, cez Popradské pleso, Hincové plesá a Vyšné Kôprovské sedlo a následne cez Hlinskú dolinu do Kôprovej doliny (26 km s prevýšením okolo 1500 m) alebo trasa cez Tichú dolinu z Podbanského, cez Liptovský košiar, Sedlo Závory a následne Kobylou dolinou do Kôprovej doliny, potom k vodopádu a následne späť do Podbanského (30 km). Obe trasy sú však pre skúsenejších turistov.Najčastejšie otázky o atrakcii Kmeťov vodopád

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3