Hričovský hrad
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Hričovské Podhradie
Jeden z najstarších hradov stredného Považia, západne od Žiliny v obci Hričovské Podhradie. Prvý krát sa písomne spomína v darovacej listine z roku 1265 pre Mikuláša z rodu Beych. Ten ho zrejme dostal od Belu IV. po smrti zakladateľa a staviteľa hradu magistra Toluša, syna Farkaša. Na hrade sa vystriedalo niekoľko majiteľov a v roku 1563 ho odkúpil František Thurzo. Keďže Thurzovci na Hričove nebývali a nevenovali sa jeho obrane a údržbe, bol hrad počas Bočkajovského povstania v roku 1605 spustošený hajdúchmi. Ku koncu 17. storočia je už Hričovský hrad na svoju dobu málo pohodlný, začína čas jeho zániku a rozpadu.
V súčasnosti sa zachovali z hradu len múry paláca a obranná veža. V roku 2010 vzniklo Združenie priateľov Hričovského hradu, ktorému nie je ľahostajný ľahostajný osud hradu, a ktorého cieľom je postupné zakonzervovanie zachovaných častí hradu a vykonanie archeologického výskumu.
Východiskom výstupu k hradu je obec Hrušovské podhradie, kde je možné nechať autom a pešou chôdzou pokračovať po červeno značenom turistickom chodníku, lesom a miernym stúpaním až k hradu. Cesta na hrad trvá približne 1 hod. Poloha hradu ponúka krásny výhľad na okolie, na jeho západnej a severnej strane je možné vidieť dolinu Váhu, na východnej strane Žilinu a Malú Fatru. V roku 2013 bol otvorený aj náučný chodník Hričovského hradu s oddychovými zónami, ktorý tvorí 20 vyrezávaných tabúľ o hrade Hričov, faune a flóre okolia. Jeho súčasťou je aj hrad Hričov a menšie jaskyne pod hradom. V rámci tohto chodníka boli postavené aj dva altánky, jeden v centre obce, kde bol vybudovaný aj oddychový priestor so studňou, ohniskom a informačnou tabuľou o trase náučného chodníka, a druhý altánok je pod hradom. V blízkosti hradu je možné navštíviť aj chránený prírodný útvar Hričovskú skalnú ihlu, spomínané Malé jaskyne pod hradom alebo skalu Tajomný mních. Výlet na hrad je nenáročný a vhodný aj pre rodiny s deťmi.