Zaujímavosti na Orave

Plavba na pltiach po rieke Orava

Plte na OraveV prípade ak navštívite región Orava, určite si nenechajte újsť vyhliadkovú plavbu drevenou plťou po rieke Orava popod skalné bralo Oravského hradu. Pri plavbe sa vám naskytnú jedinečné pohľady na Oravský hrad a nádhernú oravskú prírodu. Vyhliadková plavba začína v obci Horná Lehota a končí v obci Oravský Podzámok, pričom trvá približne 1 hodinu.

Prevádzka:
júl, august: denne od 9:00 do 17:00 hod.
máj až október: formou objednávok

Bližšie informácie a objednávky plavieb:
Web stránka: www.plte-orava.sk
Tel.: 0905 358 182

Múzeum oravskej dediny - skanzen Zuberec

Skanzen ZuberecMalebný skanzen sa rozkladá okolo brehov Studeného potoka, vsadený uprostred nádhernej scenérie vytvorenej masívmi pohoria západných Tatier. Múzeum predstavuje zoskupenie charakteristických ľudových stavieb z jednotlivých oravských regiónov na ploche cca 20 ha. Zastúpená je juhozápadná oblasť dolnej Oravy, stredná a horná Orava, severovýchodná tatransko-goralská oblasť a severozápadná beskydská oblasť. Každoročne sa tu usporiadáva medzinárodný festival Podroháčske folklórne slávnosti.

Múzeum oravskej dediny pozostáva z piatich architektonických celkov:

- bohatšiu časť dolnej Oravy predstavuje dolnooravský rínok s honosnejšími stavbami umiestnenými na voľnejšom priestranstve
- domy a hospodárske stavby na Zamagurskej ulici predstavujú charakteristickú štruktúru pôvodnej oravskej dediny pozostávajúcu z bohatých a stredných roľníkov
- goralské lazy zastupujú najchudobnejšiu časť Oravy ležiacu na juhovýchodných svahoch Oravských Beskýd
- mlynica, ktorá sa nachádza pri potoku sústreďuje vodný mlyn, pílu a valchu na úpravu súkna so spoločným vodným náhonom
- nad celým areálom sa nachádza cintorín a neskorogotický drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreže z 15. storočia


Otváracie hodiny:
Múzeum je prístupné celoročne.
Júl, august od 8.00 do 18.00 hod. denne
Jún, september od 8.00 do 17.00 hod. denne
V ostatných mesiacoch od 8.00 do 15.30 hod.
Denne okrem pondelka.

Socha Ježiša Krista v obci Klin

Socha Ježiša KristaV obci Klin neďaleko Oravskej priehrady sa nachádza kópia slávnej brazílskej sochy Ježiša Krista v Rio de Janeiru.
Monument sa týči sa na kopci Grapa v nadmorskej výške 686 metrov. Výška sochy je deväť a pol metra, rozpätie rúk ma sedem metrov a váži 23 ton.
Bližšie informácie: Socha Ježiša Krista v obci Klin
 

Oravská lesná železnica

Oravská lesná železnička kedysi vozila drevo. Dnes vozí po kopcoch a v malebnej prírode turistov. Oravská lesná železnica je dlhá 3,5 kilometra a prekonáva prevýšenie 120 metrov. Od decembra 2009 prvýkrát preváža návštevníkov aj počas zimnej sezóny, a to každý deň od 9.30 do 15.30 hod.
Bližšie informácie: www.oravamuzeum.sk

Hviezdoslavova hájovňa - Oravská Polhora

Hviezdoslavova hájovňaHviezdoslavova hájovňaOrava je rodiskom velikána slovenskej literatúry Pavla Országha Hviezdoslava. Pri jeho pôsobení na Hornej Orave vzniklo dielo o konflikte dvoch svetov: chalúp a kaštieľov, pravdy, chudoby a neprávosti pánov - lyrickoepická skladba Hájniková žena. Expozícia Hviezdoslavova hájovňa, ktorá sa nachádza v nádhernom prírodnom prostredí, predstavuje túto jeho najväčšiu a najznámejšiu prácu. Expozícia je rozdelená do štyroch častí. Prvá predstavuje životné a pracovné prostredie hájnickej rodiny. Snahou tvorcov bolo vytvoriť atmosféru vtedajšieho bývania v oravských hájovniach. V druhej časti sa znázorňuje v časovom slede zrod a postupná realizácia myšlienky napísať túto prvú lyricko-epickú skladbu. V hájovni, ktorú P.O. Hiezdoslav navštevoval, sa narodil prozaik Milo Urban, ktorému je venovaná výstava v susednom objekte.

Otváracie hodiny:
15 apríl až 31 október: utorok-sobota 9:00- 16:30, nedeľa 10:30 - 18:00
pondelok: zatvorené
1. november až 14 apríl: len ohlasené návštevy

Bližšie informácie:
Web stránka: www.oravamuzeum.sk
 

Múzeum šľachtických kočiarov a saní - Oravský Podzámok

Múzeum kočiarovMúzeum šľachtických kočiarov a saní je jedinečnou a najrozsiahlejšou zbierkou kočiarov a saní na Slovensku. Múzeum začalo písať svoju históriu 1. mája 2008. Zbierka je dlhodobým procesom zberateľstva a precíznej renovácie. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok, priamo pod Oravským hradom. V našom múzeu môžete vzhliadnuť 21 exkluzívnych exponátov v pôvodnom, ale hlavne renovovanom stave. Precízna kvalita našich exponátov Vás nadchne a Vy sa necháte unášať čarom minulého storočia, keď sa po našich cestách preháňali luxusné Landauery a Landaulety, elegantné Mylordy pre pánov a Viktórie pre dámy. Nechýbajú diskrétne mestské Coupé , poľovnícke kočiare a samozrejme ani pohodlné sane na zasnežené zimy. Vstúpte do minulosti a unášajte sa fantáziou a predstavami . U nás platí pravidlo raz vidieť je viac ako sto krát počuť. Celá expozícia je doplnená zaujímavými sprievodnými textami.

Bližšie informácie:
Web stránka: www.muzeumkociarov.sk
 

Termálne kúpalisko Meander Park thermal - Oravice

Meander Park thermal leží na území regiónu Oravy – Západné Tatry, takmer na hranici s Poľskou republikou , len niekoľko km od Zakopaného. Z hĺbky 1611 m vyviera prírodná termálna voda s blahodárnym účinkom s teplotou 58°C, ktorá sa vlieva do všetkých bazénov v areáli Meander Park thermal o ploche 1545 m2 . Termálna voda je vysoko mineralizovaná sodno – vápenato – horečnato - siričitá s vysokým obsahom železa. Bazény sú v prevádzke 12 mesiacov v roku.

Bližšie informácie:
Web stránka: www.meanderpark.com