Oravská priehrada

Oravská priehrada

Nadmorská výška: 601 m.n.m.
Rozloha: 1187 km²
Hĺbka: viac ako 30 m

Oravská priehrada bola vybudovaná na rieke Orava, ktorá vzniká sútokom dvoch zdrojníc Bielej a Čiernej Oravy. Orava je jednou z najčistejších slovenských riek. Niekdajšie časté záplavy v jej blízkosti sa stali dôvodom myšlienky skrotenia tejto rieky, a tak prišlo k vybudovaniu Oravskej priehrady. Je to umelo vybudované najväčšie vodné dielo na Slovensku. Prvé práce na tomto obrovskom a významnom projekte sa začali presne 24. júla 1941 a do prevádzky bola priehrada zpustená v roku 1954. Po napustení 35 km2 ostali pod vodnou hladinou 4 obce (Slanica, Osada, Oravské Hámre a Ústie nad Oravou), nad hladinou ostal len malý ostrov, nazývaný aj "vtáčí ostrov" , alebo "ostrov umenia". Na ostrove sa nachádza múzeum ľudovej plastiky a maľby a dopraviť sa naň je možné loďou. Významnou úlohou priehrady je jej využitie na výrobu elektrickej energie. Oravská priehrada a príležiace strediská však lákajú každoročne aj tisícky turistov, ktorí tu nachádzajú nespočetnú paletu vodných športov ako aj mnoho iných možností. Stačí si len vybrať zo širokej ponuky: vodné bicyklovanie, člnkovanie, potápanie, vodné lyžovanie, windsurfing, jachting, vyhliadkové plavby loďou a iné. Iných možno zaujme rybolov, či turistika do okolitej prírody, ktorú možu pokojne spojiť s hubárčením a hľadaním iných lesných plodín, na ktoré krajina nie je skúpa.

Oravská priehrada

Na južnom a juhovýchodnom brehu priehrady, okolo hlavnej dopravnej komunikácie, sa nachádzajú najvýznamnejšie letné strediská rekreácie a športu Slanická osada a Prístav. Chaty, penzióny, hotely, reštaurácie i bufety v týchto strediskách cestovného ruchu každoročne privítajú množstvo turistov zo Slovenska, Čiech i Poľska. Návštevníci, ktorí uprednostňujú spánok na čerstvom vzduchu, majú dve možnosti výberu a to autokemping Stará hora alebo Slanická osada.


Plavba vyhliadkovou loďou

Plavba vyhliadkovou loďou

Ak plánujete navštíviť vodnú nádrž Oravská priehrada, odporúčame plavbu na vyhliadkovej lodi OG Slanica. Dĺžka plavby je približne 90 min. s 30 min. zastávkou na Ostrove umenia. Dominantou ostrova je kostol Povýšenia sv. kríža, v ktorom sú lokalizované stále expozície ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie. Loď premáva denne v mesiacoch od 15. mája do 15. septembra z prístavu č. 2 v Slanickej osade.

Bližšie informácie: Plavba vyhliadkovou loďou
 

Informácie pre rybárov

Revír Vodná nádrž (VN) Orava
Číslo revíru: 3-5530-1-1
Charakter: kaprové vody

Rybačka na Orave

Popis revíru
Vodná plocha nádrže (3400 ha) od telesa hrádze po cestný most na štátnej ceste Námestovo - Tvrdošín a po štátnu hranicu s Poľskom. Vo vzdialenosti 100 m od hrádzového telesa (vyznačenej tabuľami) platí celoročný zákaz rybolovu. Na vyznačených častiach rybárskeho revíru platí z dôvodu vyhlásaného chráneného areálu 4. stupeň ochrany, kde platia v zmysle § 15 zák. č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny niektoré zákazy.

 

Druhy rýb
VN Orava je vo všeobecnosti preferovaná pre úlovky šťuky, zubáča, ale na svoje si prídu aj rybári pri love kapra a zvýšili sa aj úlovky pstruha dúhového.

1) Zákaz stanovať, bivakovať, táboriť a zakladať oheň s výnimkou vyhradených miest na stanovenie a bivakovanie v lokalitách Bobrovského špicu a Lišťáku od 1.7. do 31. 8. - lokalita č. 1. Vyhradené miesta budú v teréne vyznačené informačnými tabuľami a to len za účelom výkonu rybárskeho práva.
2) Zákaz vjazdu motorových vozidiel, motorovou trojkolkou, motorovou štvorkolkou, snežným skútrom alebo záprahovým vozidlom.
3) Zákaz vchádzať a stáť vodným skútrom, motorovým člnom alebo iným motorovým plavidlom a plávajúcim zariadením v lokalite č. 3. Zákaz vchádzať a stáť akýmkoľvek plavidlom a plávajúcim zariadením v lokalite č. 4 v okruhu 50 m od brehov Vtáčieho ostrova. V lokalite č. 4 je povolené zavážanie a zanášanie rybárskych nástrah od 1.6. do 30.9. a lov prívlačou z člna od 15.9. do 31.12., a to len na vesliciach alebo člnoch s elektromotorom.

Ceny hosťovacích povoleniek

Rybolov Orava Hosťovacie denné pre členov SRZ: 10 EUR
Hosťovacie týždenné pre členov SRZ: 20 EUR
Hosťovacie denné pre cudzincov a nečlenov SRZ: 16,50 EUR
Hosťovacie týždenné pre cudzincov a nečlenov SRZ: 66,50 EUR 
Hosťovacie ročné pre cudzincov a nečlenov SRZ: 265,50 EUR 

K tomu je potrebný rybársky lístok - týždenný 1,50 EUR, mesačný 3 EUR, ročný 6,50 EUR

Predajné miesta hosťovacích povoleniek

COOP Jednota – rybárske potreby, šport
Hviezdoslavova ulica
Námestovo
Tel.: 043 5522411
Mobil: 0907 685 091

pondelok – piatok
8:00 – 17:00 hod.
sobota
8:00 – 12:00 hod.

Camping Stará Hora
Vasiľov 97
Mobil: 0908 459 437

Chata Ruža
Oravská Priehrada - prístav č. 317
Mobil: 0905 233 409