Dudinské travertíny
Národná prírodná pamiatka v správe štátnej ochrany prírody Štiavnické vrchy v katastrálnom území obce Dudince. Dudinské travertíny sa nachádzajú v parku v kúpeľnom areáli Dudiniec na ploche s rozlohou 13 280 m2 a vznikli vyzrážaním vody okolo minerálnych prameňov.
Najznámejšími sú Rímske kúpele (Močidlá, travertínové pole) neďaleko miestneho amfiteátra, ktoré poukazujú na prítomnosť Rimanov na území dnešného Slovenska. Tvorí ich 32 kamenných bazénov vytesaných do travertínu, na stenách ktorých je možné pozorovať skamenené zvyšky tráv, konárov a listov rôznych stromov. Súčasťou Dudinských travertínov je ďalších 6 samostatných výtvorov: Očný prameň (v minulosti považovaný za zázračnú liečivú vodu), Hostečný prameň (využívaný bol na liečbu reumy), Tatársky prameň, Kúpeľný prameň (najväčšia travertínová kopa dosahujúca skoro až 10 m pred kúpaliskom Dudinka), Travertínová terasa (pôvodne terasovité travertíny na brehu Štiavnice) a Šípková Ruženka (asymetrická travertínová kopa nazvaná podľa ruží, ktoré rástli okolo prameňa).
Kúpele Dudince patria k najmladším na Slovensku. Minerálna voda kúpeľov patrí medzi najvzácnejšie vody na svete. Vajcovka alebo prdľavka, ako ju domáci nazývajú, je vysoko mineralizovaná liečivá voda s veľmi vysokým obsahom vápnika ale predovšetkým sírovodíka umožňujúca liečbu rôznych ochorení súčasne. Voda podobného zloženia sa nachádza v Európe už len vo Vichy (Francúzsko).