Zima na Slovensku

Tri snežné psy v postrojoch ťahajú sánky po snehu. Margaréta Koklesová 21. 11. 2024 Pobyty, Vysoké Tatry
Obsah článku:

Zima, to je stavanie snehuliakov, lyžovačka a vôňa vareného vína. Sneh, ktorý nám vŕzga pod nohami a útulný domov, ktorý si v tomto ročnom období môžeme vychutnať najviac. Vyrazíme na výlet, upečieme dobrý koláč a zababušíme sa do deky. Zima je obdobím pokoja, stíšenia sa. A naberania sily na nové začiatky.

Zimné zvyky a tradície našich predkov

V zime naši predkovia riešili najmä úbytok denného svetla. Krátke dni, dlhé tmavé noci a zima v nich vytvárali predstavy, že démonické mocnosti a bytosti získavajú prevahu nad dobrom. Snažili sa preto robiť rituály, vďaka ktorým pritiahnu viac slnka, života a tepla – a tým aj víťazstvo dobra.

Zimný slnovrat

Slovania prinášali Slnku obete. Na obetnom mieste zarezali kozu a hydinu. Dôležité bolo, aby ich krv vytiekla na zem. Verili, že zem sa vďaka tomu prebudí a na jar bude úrodná. Piekli sa okrúhle koláče, ktoré mali svojim tvarom pripomínať Slnko. Ochucovali sa medom, makom alebo tvarohom.

Staroslovanská tradícia bolo aj tzv. chodenie s koledou. Koledy boli dve ženy, ktoré do domu vstúpili zakryté plachtou. Jedna bola pekne oblečená (symbolizovala bohatstvo), druhá bola v roztrhaných šatách (symbolizovala chudobu). Ich úlohou bolo veštiť, či bude nasledujúci rok pre rodinu hojný alebo nie. Gazda musel odokryť jednu z plachiet a potom uvidel, či odokryl pekne alebo škaredo oblečenú ženu. Podľa toho sa usudzovalo, či ho v budúcom roku čaká hojnosť alebo bieda.

Naši predkovia sviatky zimné slnovratu slávili v maskách. Čím strašidelnejšiu masku mali, tým si boli istejší, že démon sa zľakne a vyhne sa ich príbytku.
Muž v maske čerta pochoduje v maskovom sprievode.

Svätý Tomáš s oceľou

21. december bol podľa cirkevného kalendára dňom svätého Tomáša Apoštola (neveriaci Tomáš). V tento deň bol známy zvyk „chodenia s oceľou“, kedy mládenci navštevovali domy s kúskom kameňa a vinšom. To malo zabezpečiť zdravie a silu v domácnosti.

Drevené slovenské domčeky so zasneženou strechou.

Vianoce

Vianoce sú jeden z najdôležitejších sviatkov roka. Ich duchovný význam je zakorenený v kresťanstve, no niektoré zvyky pochádzajú ešte z predkresťanských čias. Slovo Vianoce pravdepodobne vzniklo z nemeckého slova Weihnachten a na našom území sa začalo používať pred viac ako tisíc rokmi. V slovenských regiónoch tento deň ľudia označovali aj ako Božie sviatky, Dohviezdny večer, Hody, Koleda alebo Kračún.

Na rozdiel od Veľkej noci nejde o pohyblivý sviatok.

  • 24. december – Štedrý deň
  • 25. december – Prvý sviatok vianočný
  • 26. december – Druhý sviatok vianočný

Celé predvianočné obdobie, slávenie adventu aj samotných Vianoc sme spísali v článku Vianoce na Slovensku.

Adventný veniec so štyrmi sviečkami položený na stole.

Chanuka

Na našom území, v období slávenia kresťanského sviatku Vianoc, sa v niektorých rodinách oslavovala  Chanuka. Tento sviatok trvá osem dní a patrí medzi najobľúbenejšie židovské sviatky. Symbolizuje ho osemramenný svietnik (chanukija). Na ďalšom ramene má sviečku, ktorou sa zapaľujú všetky ostatné. Symbolizuje víťazstvo svetla nad tmou. Pri svetle chanukije sa zhromažďujú všetci členovia. Sviecu za celú rodinu zapáli žena. Na chanukovom stole sa podávajú dobroty ako šišky plnené lekvárom, či zemiakové placky. Chanukové svietniky sa vykladajú do okna, aby sa svetlo šírilo ďalej.

Priadky a páračky

Priadky a páranie peria bola hlavná aktivita žien a dievčat na dedine od jesene až do jari. Každý podvečer sa stretli u niektorej gazdinej. Každá si priniesla svoj materiál a náradie. Posadali si na stoličky a lavice, pripravili náradia a priadli.

Na priadkach sa klebetilo, rozprávali sa rozprávky, príbehy o strašidlách, spievalo sa.

Na páračky peria sa chodilo od novembra do posledného fašiangu. Gazdiná si vždy pozvala skupinu žien, ktoré jej pomáhali. Posadali si okolo stola, do lona si dali nádobu na napárané perie. Na stôl sa vysypala kopa peria.

Žena vyšíva ihlou červenú krajku na biele plátno.

Zvyky na Silvester

Poslednému dňu v roku sa hovorilo aj babí deň. Po dedine chodili dvaja muži prestrojení za ženy. Na oblečení mali slamu, ktorú ženy v dedine trhali a dávali sliepkam do kurína. To malo zabezpečiť hojnú znášku vajíčok v ďalšom roku.

Na oplátku dostávali výslužku (kurine baby) v podobe slaniny, chleba, klobásy, či koláča. Nechýbal ani alkohol.

V podvečer konca roka sa veriaci schádzali v kostole. Bohu ďakovali za celý rok. Večer sa konala zábava. Pripravovala sa takmer rovnaká večera ako na Vianoce. Tentokrát sa ale mohlo jesť aj mäso. Verilo sa, že čo sa ľuďom bude túto noc snívať, to sa aj splní.

Jedným z najznámejších zvykov bolo zametanie smetí do kúta miestnosti – aby sa niekto nevymietol z domu, a teda nezomrel.

Zvyky na Nový rok

Novoročné obrady odhaľovali budúcnosť a mali priniesť blahobyt a šťastie. Verilo sa, že prasiatko prináša šťastie, a tak sa na novoročnom stole hojne objavovalo. Nesmela sa podávať hydina, pretože by sa rodine mohol rozletieť celý majetok. Podávali sa aj jedlá, ktoré symbolizovali peniaze, napríklad šošovica alebo mak.

Na Nový rok nemohla prísť do domu prvá žena. Prví museli byť vinšovníci z horného konca dediny – aby sa hospodárstvu darilo. Ak do domu prišiel niekto cudzí, nemohol prísť s prázdnymi rukami. Doniesť musel peniaze alebo koláče, aby rodine priniesol hojnosť.

V domácnosti muselo byť v tento deň čisto, aby to tak bolo po celý rok.

Kapusta, jaternica, klobása a zemiaková kaša na tanieri.

Hromnice

2. februára si kresťania pripomínajú sviatok Obetovania Pána (Hromnice). Oslavujú sa na 40-ty deň po narodení Ježiša Krista. V tento deň nosia veriaci do kostola sviečky, ktoré kňazi posväcujú. Tieto sviečky voláme hromničky.

V minulosti bolo ich úlohou chrániť ľudí pred hromom a bleskom. Ľudia verili, že keď počas búrky zapália hromničnú sviečku a pomodlia sa, do ich domu neudrie blesk. Hromničky sa používali aj pri pohreboch. Vďaka tejto sviečke mohli zosnulí odísť zo sveta pokojnejšie.

Počas tohto dňa sa nesmelo šiť, nesmela sa vonku prať bielizeň ani pracovať v lese. Hromnice sa považovali za prechodné obdobie medzi zimou a jarou. Dôležité boli aj kvôli predpovedi počasia. Napríklad sa hovorilo: „Bača vidí radšej na Hromnice vlka v košiari ako sedliaka v košeli.“ Znamenalo to, že ak bolo na Hromnice teplo, signalizovalo to dlhú zimu, slabú úrodu a chudobu. Ak bolo na Hromnice chladno, o to lepšia bola úroda a teplejšie leto.

Najznámejšie zimné pranostiky

  • Keď je noc na Všechsvätých mrazivá, bude zima teplivá.
  • Ide slnko dohora, ide zima do dvora.
  • Ak v novembri hrmí, sneží, úrodný rok za tým beží.
  • Martin chodí na bielom koni.
  • Katarína na ľade, Vianoce na blate.
  • Čím je v zime hlbší sneh, tým vyššia bude ďatelina.
  • Keď má cibuľa málo šúp, bude slabá zima, keď má veľa šúp, bude tuhá zima.
  • Na Tri krále zima stále.
  • Hromnice, zimy polovice.
Lanovka v Tatrách ponad pleso počas zimného dňa.

Zimné aktivity – čo môžeme robiť v zime?

Prechádzky v prírode

Čerstvo napadnutý sneh a hrejivé slnko sú ideálna kombinácia na to, aby ste zbalili kakao do termosky a vyrazili na prechádzku alebo menšiu túru po okolí. Nezabudnite na pevnú obuv a poriadne oblečenie. A ak bude svietiť slniečko, nezabudnite aj na použite krému na opaľovanie na tvár.

Sánkovačka

Sánky, boby, lopáre a na najbližší kopec. Toto s vašimi deťmi musíte zažiť. Možno budete musieť za snehom ísť autom, najmä v mestách je ho posledné roky menej. Za zážitok to ale určite stojí.
Skupina ľudí za sánkuje dole zasneženým kopcom pri lese.

Bežkovanie

Bežkovanie je zdravý šport pri ktorom uvidíte aj kus krásnej prírody. Pri bežkovaní zamestnávame kĺby a svaly, posilňujeme telo, pomáhame srdcovo-cievnemu systému. Zlepšujeme kondíciu a sme na čerstvom vzduchu. Veľkou výhodou bežkovania je nepreťažovanie jedných svalových oblastí na úkor iných – čo sa často deje pri iných športoch. Vhodné aj pre ľudí, ktorí kvôli bolesti kĺbov nemôžu behať. Možno máte bežkársku trasu v okolí. Ak nie, nájdete ich často okolo lyžiarskych stredísk, kde si bežkársku výbavu môžete aj požičať.

Nohy v bežkách a ruka držiaca bežkársku palicu na snehu.

Lyžovanie

Zimná klasika. Lyžovať môžete vyraziť aj na niekoľko dní alebo len na niekoľko hodín. Lyžiarske svahy u nás nájdete po celom Slovensku. S lyžovaním môžu deti začať už od skorého veku. Ideálne s inštruktorom, aby získali správne návyky. Lyžovanie pomáha vybudovať fyzickú kondíciu, vyplavuje adrenalín, endorfíny a dopamín. A často je lyžovačka miestom, kde sa stretneme s priateľmi alebo rodinou.

Relax v kaviarni

Zastavte sa vo vašej obľúbenej kaviarni na kávu a koláč. Alebo naopak vyrazte do kaviarne, v ktorej ste ešte nikdy neboli. Do kaviarni si môžete zobrať knihu, chvíľu v nej pracovať alebo zorganizovať stretnutie kamarátov.

Hrnčeky s čajom na stole v drevenej reštaurácii v horách.

Navštívte vianočné trhy

Krásna predvianočná tradícia. Možnosť dobre sa najesť, pozrieť si koncert a dokúpiť posledné vianočné darčeky. Vianočné trhy nájdete v mnohých slovenských mestách, krásne sú v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove alebo Trenčíne. Viac nájdete v našom článku o vianočných trhoch na Slovensku.

Pohľad zhora na vianočne vysvietené mesto s vianočnými trhmi.

Kŕmenie vtáčikov

V zime potrebujú zvieratká našu pomoc. Jednoduchý spôsob je zabezpečiť si kŕmidlo, do ktorého (aj s deťmi) budete celú zimu dosýpať semiačka. Ak si kŕmidlo umiestnite do záhrady tak, aby ste ho videli z okna, budete mať počas zimy pekné divadlo. S deťmi môžete napríklad sledovať a zapisovať, aké druhy vtáčikov ku vám doletia. Vtáčikom nikdy nedávajte zvyšky z kuchyne, mohli by ste im ublížiť. Špeciálne určené zmesky na kŕmenie sú cenovo dostupné a nájdete ich aj v bežných supermarketoch.

Malé kŕmidlo pre vtáčiky zavesené na strome počas zimy.

Vyrábanie – kŕmidlo pre vtáčiky

Budeme potrebovať: drevené dosky hrubé aspoň 2 cm, lak na drevo, klince, špagát, ceruzku, meter, kladivo, pílku na drevo, brúsny papier

Postup: pre menšie vtáčiky nám bude stačiť domček, ktorý má jednotlivé strany dlhé 20 cm. Podľa toho si narežte jednotlivé dosky. Budete potrebovať 1x dno, prednú stenu, zadnú stenu, dve bočné steny a strechu. Predná strana by mala mať okrúhly otvor, aby vedeli vtáčiky vletieť dnu. Jednotlivé steny spojne klincami. K stenám priklincujte dno a nakoniec strechu. Strecha by mala byť trošku väčšia ako zvyšok búdky – aby počas daždivých dní dnu nezatekalo. Prípadne urobte strechu na pánt, aby ste ju vedeli jednoducho otvoriť a krmivo vtáčikom dosypať. Domček natrite lakom na drevo, aby vám dlho vydržalo – vyberajte skôr ekologický náter. Na domček pripevnite špagát alebo háčik, aby ste ho mohli zavesiť.

Búdku môžete umiestniť na strom, stenu domu, na špeciálny stojan (kúpite napríklad v záhradníctvach) alebo aj na zábradlie na balkóne. Búdka by mala byť aspoň 1,5 metra nad zemou a dva metre od kmeňa – aby ste vtáčiky ochránili pred mačkami alebo kunami.

Vyrábanie s deťmi – dobrotky pre vtáčiky

Budeme potrebovať: 1 kg semienok, orechov, ovsených vločiek alebo špeciálnej kŕmnej zmesy pre vtáčiky, 500 g kokosového oleja (alebo hovädzieho loja), povraz, špajdle, silikónovú formu, hrniec

Postup: Kokosový olej (alebo loj) si roztopíme v hrnci. Pridáme semienka pre vtáčiky a poriadne zamiešame. Silikónové formičky naplníme zmeskou. Do každej zapichneme špajdle. Po stuhnutí vďaka tomu budeme mať dierku na prevlečenie povrázka. Za hodinku – dve bude zmes dostatočne tuhá. Vytiahnite špajdle, prevlečte cez otvor povrázok a dobrotku pre vtáčiky zaveste na strom.
Žlté kŕmidlo pre vtáčiky s napisaným jedlom opreté o bielu stenu domu.

Vyrábanie s deťmi – Snehuliaci z roliek od toaletného papiera

Budeme potrebovať: rolky od toaletného papiera, farebný papier, nožnice, lepidlo

Postup: z farebného papiera vystrihneme nos, oči, gombíky alebo šál pre snehuliaka. Z hnedého alebo čierneho papiera môžeme snehuliakovi vyrobiť aj ruky. Všetko nalepíme na rolku z toaletného papiera. Nepotrebujete žiadnu šablónu, snehuliakov si môžete ozdobiť podľa vlastnej fantázie.

Vyrábanie s deťmi – Zimné čiapky z papiera

Budeme potrebovať: výkres, vatu, lepidlo, pastelky alebo fixky

Postup: Z výkresu si vystrihneme čiapku. Spolu s deťmi ju vymaľujeme. Pomocou vaty a lepidla nakoniec čiapke prirobíme brmbolec.

Vyrábanie s deťmi – Snehuliak z ponožky a ryže

Budeme potrebovať: 3 hrste ryže, bielu ponožku, špagát, kúsky čiernej a oranžovej látky, fixku, lepidlo / taviacu pištoľ

Postup: Ponožku naplníme ryžou. Hore urobíme hrčku. Pomocou špagátu ponožku rozdelíme na tretiny. Vzniknú nám tak jednotlivé časti snehuliaka. Rukou ich môžeme vytvarovať do guličiek. Z čiernej a oranžovej látky vystrihneme snehuliakovi ruky, klobúk, nos, gombíky alebo oči. Pomôcť si môžeme aj dokreslením fixkou. Prilepíme lepidlom alebo taviacou pištoľou.

Snehuliak s čiapkou postavený v zasneženom parku.

Zimná výzdoba domova

Zima je väčšinou spojená s Vianocami a tradičnou vianočnou výzdobou. V zime sa snažíme našu domácnosť urobiť útulnejšou a hrejivejšou, aby sme sa v nej cítili príjemnejšie. Chladné a tmavé dni sa lepšie znášajú v príjemnom prostredí. Mimo tradičné vianočné dekorácie svoj domov v zime môžeme vylepšiť:

  • Teplými dekami na gaučoch a kreslách.
  • Poťahom na vankúše so zimným motívom.
  • Sviečkami. A nezabudnite ich sem-tam aj zapáliť.
  • Svetielkami vo forme reťazí alebo iných dekoračných osvetlení. Siahnite po žltom svetle (nie bielom), bude pôsobiť útulnejšie.
  • Misa s ovocím na stole – pekne ukáže kombinácia pomarančov, jabĺčok a orechov.
  • Pekná bude aj čečina vo váze.

Zimné recepty

Recept: Horúca čokoláda

Suroviny: 200 g horkej čokolády, 500 ml mlieka, 25 g masla, 1 PL kukuričného škrobu, 3 PL kryštálového cukru

Postup: Maslo rozpustíme na miernom ohni. Pridáme škrob a miešame, kým sa nám zmes nespojí. Pridáme mlieko, cukor a premiešame. Zväčšíme plameň a miešame, až kým zmes nezačne vrieť. Zmes začne zhustnúť. Okamžite znížime plameň a pridáme čokoládu. (Čokoládu predtým nalámeme). Dáme dole z plameňa, keď sa čokoláda rozpustí. Môžeme okamžite podávať ozdobené šľahačkou.

Recept: Varené víno ako z vianočných trhov

Suroviny: 1 liter červeného vína, 100 g cukru (hnedého), polovica pomaranča, 2 badiány, 2 kúsky celej škorice, kardamón, 8 klinčekov, plátky pomaranča na dozdobenie

Postup: Červené víno pomaly hrejeme v hrnci. Nesmie vrieť. Keď je teplé primiešame cukor. Pridáme pomarančovú šťavu. Ak máme BIO citrón, tak aj pomarančovú kôru. Následne prihodíme všetky koreniny – vcelku, nie je potrebné ich drviť. Premiešame a vypneme oheň. Víno necháme hodinu oddychovať. Vyberieme korenie a zmes pred podávaním znovu zohrejeme. Po naliatí do pohárov ozdobíme kúskom pomaranča.

Dva poháre vareného vína ozdobené a dodekorované ovocím.

Recept: Silvestrovská kapustnica

Suroviny: 1 cibuľa, 1 červená cibuľa, 1 cesnak, 2 hrste sušených hríbov, 7 ks sušených sliviek, 1 mrkva, 500 g kyslej kapusty, 500 g bravčové pliecko, 1 klobása, 1 zemiak, olej, mlieko, kurkuma, mletá červená paprika, soľ, rasca, čierne korenie, bobkový list

Postup: Huby a slivky namočíme do mlieka a necháme odstáť aspoň hodinu. Cibuľku nakrájame nadrobno, mäsko nakrájame na menšie kúsky. Do hrnca dáme olej a cibuľu. Chvíľku osmažíme a pridáme nakrájané mäsko. Restujeme, kým sa mäsko nezatiahne. Poprášime soľou, korením, paprikou a kurkumou. Zalejeme vriacou vodou a pod pokrievkou dusíme 15 minút. Na panvici si zatiaľ orestujeme nadrobno nastrúhanú mrkvu. Posypeme rascou a pridáme kyslú kapustu. Pridáme nastrúhaný zemiak. Posolíme, pridáme cesnak, bobkový list, korenie, klobásku a zalejeme vodou. Hríby a slivky vyberieme z mlieka a poriadne umyjeme. Obe zmesky spojíme dokopy a varíme spolu aspoň pol hodinu – kým nie je všetko mäkké. Ak je potrebné, prilejeme vodu.

Kapustnica s klobásou v bielej miske s kúskom chleba.

Recept: Silvestrovské chlebíčky so šunkou a zemiakovým šalátom

Suroviny: 1 veka, 300g šunky, 3 vajcia, plátky syra, zelenina na ozdobenie – nakrájaná kápia, kyslá uhorka, paradajka, paprika. Na zemiakový šalát: 600g varených zemiakov typu A, 4 vajcia, 150 g majonézy, 150 g tatárskej omáčky, konzerva mrkvy a hrášku, cibuľa, soľ, korenie, 2 PL plnotučná horčica

Postup: Uvarené olúpané zemiaky a uvarené vajíčka nakrájame na kocky. Pridáme mrkvu a hrášok z konzervy. Podlejeme troškou nálevu z konzervy. Osolíme, okoreníme. Pridáme nadrobno nakrájanú cibuľku a zamiešame. Nakoniec pridáme horčicu, majonézu, tatársku omáčku a zmes poriadne premiešame. Podľa potreby ešte dochutíme soľou a korením. Na plátky veky vrstvíme šalát, šunku, syr a zeleninu na ozdobenie podľa chuti.

Recept: Netradičné silvestrovské chlebíčky s hruškou, syrom a sušenou šunkou

Suroviny: veka, smotanová nátierka, parmská šunka, sladké zrelé hrušky, syr s modrou plesňou

Postup: Na veku natrieme smotanovú nátierku. Položíme na ňu sušenú šunku a nakrájané plátky hrušky. Rozmrvíme modrý syr a chlebík ním posypeme.

Tanier chlebíčkov so šunkou, vajíčko, uhorkou a kápiou.

Dopĺňanie vitamínu D

S príchodom zimy sa čoraz viac hovorí o dopĺňaní látok, ktoré náš organizmus potrebuje. Často sa spomína práve vitamín D. Ten môžeme získať slnečným žiarením na pokožku, správnou stravou alebo výživovými doplnkami. Vitamín D posilňuje náš imunitný systém. Je dôležitý pre zdravie a správnu funkciu kostí, zubov a svalov. Pôsobí na zdravie pokožky  a má pozitívne účinky na centrálny nervový systém a normálnu funkciu mozgu.

Kým v lete sme schopní vitamín D načerpať aj zo slniečka, počas zimy by sme si mali pomôcť stravou a doplnkami stravy. Dobrým zdrojom sú tučné ryby ako makrela, losos alebo treščia pečeň. Ak sa rozhodnete využiť doplnok stravy, snažte sa ho konzumovať vtedy, keď papáte nejaké tuky – jogurt, oriešky, šalát poliaty olivovým olejom – zabezpečíte si tak čo najvyššiu vstrebateľnosť potrebných látok.

Pohľad na zasnežené hory počas slnečného dňa.

Zimné prázdniny – ako ich využiť na Slovensku i vo svete

Pár dní voľna pre pracujúcich alebo skoro dva týždne voľna pre rodiny s deťmi sú ideálnym časom na výlet.

Lyžovačka v horách

Lyžovačka je perfektný spôsob ako aktívne stráviť zimu. Lyžovačka s kamarátmi môže byť aj peknou každoročnou tradíciou. Na Slovensku máme množstvo dobrých lyžiarskych svahov, tie najžiadanejšie sú, samozrejme, v Tatrách. Vyraziť môžete na víkendový pobyt alebo aj na celý týždeň. Za týždeň na svahu už u svojich detí uvidíte výrazný posun v technike a rýchlosti lyžovania. A poriadne si oddýchnete. Pozrite si ponuku na tejto stránke.

Pohľad na snowboard a zjazdovku s lanovkou a športovcami.

Wellness pobyt

Sami s partnerom alebo ako rodina, či partia kamarátov môžete vyraziť na wellness pobyt. A skvelé je, že ho môžete skombinovať aj s lyžovačkou. Nie je nič lepšie ako sa po celom dni na svahu vyhriať a zrelaxovať v hotelovom wellness. Tá práva zimná dovolenka začína hotelovými raňajkami, pokračuje na svahu s dobrým vareným vínom a končí saunou a bohatou večerou. Na horách je zima oveľa krajšia ako v mestách. Kopa snehu, slniečko, dobrí ľudia a zážitky. Na Slovensku nájdete širokú ponuku menších aj väčších hotelov, pobytov s all-inclusive alebo dokonca kratších liečebných pobytov v niektorých zo slovenských kúpeľov. Mnohé ponúkajú bohatý animačný program pre deti a aj kultúrny program pre dospelých. Pozrite si ponuku na tejto stránke.

Dovolenka v teple

Ak vás zima už omrzela, môžete počas prázdnin vyraziť do tepla. Skombinovať môžete objavovanie nových miest aj relax v dobrom ubytovaní. Slniečko a teplo budú dobrým spestrením dlhej a tmavej zimy, ktorú u nás máme. Dostupný je napríklad Dubaj alebo Omán. Zaujímavá zase Florida, Miami, Kuba, Bahamy alebo Kapské mesto v Afrike. Alebo potom naozajstná exotika, napríklad v Thajsko, či Bali v Ázii. Pozrite si ponuku na tejto stránke.

Návšteva historického mesta

Môže byť originálnym a cenovo dostupným spôsobom ako stráviť zimné prázdniny. Na Slovensku máme množstvo historických miest, ktoré nebudú preplnené turistami a vy ich môžete objavovať a vychutnávať. Krásne tú napríklad Levoča, Trenčín, Trnava, Košice, Banská Štiavnica. Pozrite si ponuku na tejto stránke.

Špania dolina a okolité kopce počas zasneženého podvečera.

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Pobyty

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

15 najlepších miest na Slovensku, kam na dovolenku

Margaréta Koklesová 23. 06. 2023 Pobyty Dovolenka na Slovensku môže mať kopec podôb. Objavovanie histórie, prekonávanie hôr, návštevy mesta alebo kúpeľov, či zbieranie zážitkov so zvieratkami. Malebná krajina, ktorá je na každom kroku iná, vám dokáže ponúknuť...
Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Pobyty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...