Najznámejšie chránené krajinné oblasti na Slovensku

Najznámejšie chránené krajinné oblasti na Slovensku Peter Sorger 16. 05. 2024
Obsah článku:

  Prinášame Vám tie najznámejšie chránené krajinné oblasti na Slovensku:

  • CHKO Biele Karpaty
  • CHKO Cerová vrchovina
  • CHKO Dunajské luhy
  • CHKO Horná Orava
  • CHKO Kysuce
  • CHKO Latorica
  • CHKO Malé Karpaty
  • CHKO Poľana
  • CHKO Ponitrie
  • CHKO Strážovské vrchy
  • CHKO Štiavnické vrchy
  • CHKO Vihorlat
  • CHKO Východné Karpaty
  • CHKO Záhorie

   CHKO Biele Karpaty

  Táto chránená krajinná oblasť sa nachádza na západnom Slovensku. Dôvodom vzniku je ochrana a zveľaďovanie krásnej živej prírody. Táto oblasť je bohatá na lesy, najmä jaseň, dub, hrab či lipu. Za zmienku určite stojí krásna vegetácia, ktorá je nesmierne rôznorodá. Lúky, ktoré sú v oblasti Bielych Karpát sú veľmi významné kvôli tomu, že sú najväčším náleziskom viacerých ohrozených druhov motýľov. K najzaujímavejším oblastiam patria bradlá v okolí Vršatského Podhradia a prírodná rezervácia Veľká Javorina, ktorá chráni lesné porasty najvyššieho vrchu pohoria. V okolí Bielych Karpát môžete navštíviť rôzne turistické atrakcie: Trenčiansky hrad, Zelená VodaBaťov Kanál, Bratislavu a jej pamiatky či Čachtický hrad. Ponuka ubytovania je taktiež veľmi bohatá, stačí si len vybrať.

  CHKO Cerová vrchovina

  Táto chránená oblasť sa nachádza na južnom Slovensku na hraniciach s Maďarskom. Cerová vrchovina vznikla v posledných fázach vulkanickej činnosti na území Slovenska. Významnou oblasťou, ktorá je mimoriadne cenná je prírodná rezervácia Šomoška, ktorá patrí k európskym raritám. Dokonca sa tu nachádza aj hradný vrch – Kamenný vodopád, ktorý je mimoriadne lákavý pre turistov. K ďalším chráneným pamiatkam patrí aj Ragač, Soví hrad či Sprašový odkryv. Cerová vrchovina je využívaná najmä od jari do jesene, v zime veľké využitie nemá, pretože tu nie sú vhodné terény. Miestne lesy ponúkajú možnosť zhliadnutia lesnej zveri či zber húb. Chránená krajinná oblasť Cerová vrchovina sa nachádza v okrese Rimavská Sobota. 

  CHKO Dunajské luhy

  Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy je najmladšia z chránených krajinných oblastí na Slovensku. Skladá sa z piatich samostatných časti v Podunajskej nížine od Bratislavy k maďarským hraniciam k  Veľkolélskemu ostrovu v okrese Komárno. Najväčšou časťou je Žitný ostrov, najväčší riečny ostrov v Európe. Žitný ostrov je najúrodnejšia oblasť Slovenska a taktiež je najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. Veľkou atrakciou pre turistov je aj vodné dielo Gabčíkovo, kde sa nachádza aj elektráreň a plavebné komory pre lodnú dopravu. Turistom je umožnená aj vyhliadková plavba. Pre milovníkov cykloturistiky je k dispozícii cyklistická trasa. Ak by ste zatúžili po oddychu, môžete využiť služby kúpalísk v Gabčíkove či v Topoľníkoch. V blízkosti sa nachádza aj obľúbený Veľký Meder, ktorý je v letnej sezóne vyhľadávanou lokalitou, či Thermalpark Dunajská Streda. Ponuky ubytovania v týchto okresoch sú bohaté na priváty, penzióny, chaty aj hotely, všetky zariadenia sa vyznačujú komplexným vybavením pre uspokojenie potrieb svojich návštevníkov.

  CHKO Horná Orava

  Táto chránená krajinná oblasť zahrňuje Oravské Beskydy, Oravskú kotlinu, Oravskú Maguru, Dolný Kubín, Tvrdošín, Podbeskydskú vrchovinu a Podbeskydskú brázdu. Je rozdelená na 4 zóny, z ktorých m každá svoj stupeň ochrany. V najprísnejšom, teda piatom stupni, sa nachádzajú pôvodné smrekové pralesy Babej hory a horské biotopy. Zaujímavé je aj pásmo s 3. stupňom ochrany, kde sa nachádzajú vzácne živočíchy a veľké šelmy. Pre návštevníkov je zaujímavá Oravská priehrada. Fenoménom Hornej Oravy sú jej rašeliniská, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na Slovensku v takomto rozsahu. Okolie Oravy je hojne využívané ako v letnej sezóne, tak aj v sezóne zimnej. Obľúbené sú zjazdovky v Zuberci a na Kubínskej holi. Známe sú aj bežecké túry po Oravskej Magure. Orava a jej okolie sú bohaté aj na historické a kultúrne pamiatky, nachádza sa tu Oravský hrad, rezervácia ľudovej architektúry či drevené kostoly v Tvrdošíne, Istebnom a Leštinách. Zaujímavú a lákavú ponuku ubytovacích zariadení na Orave nájdete na našej stránke.

  CHKO Kysuce

  Táto chránená krajinná oblasť leží na severozápade Slovenska. Táto oblasť je známa svojimi záhadnými kamennými guľami – prírodnými výtvormi, ktoré sú z pieskovca a zlepenca. Je zaujímavé, že doteraz nikto neprišiel na to, ako tieto kamenné gule vlastne vznikli.  Táto chránená krajinná oblasť je taktiež bohatá na prírodné klenoty, zaujímavosťou je prírodná pamiatky Korňanský ropný kameň – je to vyvieranie ropy, ktoré je sprevádzané nepravidelným výronom zemného plynu – metánu. Pre turistov je atraktívna osada Vychylovka, kde sa nachádza aj skanzen s unikátnou lesnou úvraťovou železničkou. Územie patrí do okresu Čadca a okrajovo zasahuje za hranice kysuckého regiónu do okresov Bytča, Dolný Kubín, Žilina, Považská Bystrica a Púchov. Obľúbené sú Kysucké Beskydy či Kysucká vrchovina. Kysucké Beskydy sú najvyšším pohorím. Kysuckých Beskydách pod najvyšším vrchom sa nachádza jedno z najväčších turistických centier na Slovensku Oščadnica – Veľká Rača. 

  CHKO Malé Karpaty

  Táto chránená krajinná oblasť je často označovaná za pľúca juhozápadného Slovenska, pretože táto oblasť je podstatne odlesnená. Veľkým lákadlom pre turistov sú krasy, skalné a jaskynné útvary. Zaujímavosťou je jaskyňa Driny či Smolenický zámok. Táto oblasť je typická aj početnými vinohradmi, zaujímavé pre turistov sú aj vínne cesty. Ponuku ubytovania v okolí Malých Karpát si prezriete TU, dozviete sa aj o okolitých atrakciách v blízkosti jednotlivých objektov. 

  CHKO Latorica

  Zaujímavosťou tejto chránenej krajinnej oblasti je to, že je jedinou na Slovensku, ktorá v sebe zahŕňa ochranu nížin. Väčšinu územia tvoria riečne korytá a ramená, lužné lesy či mokré lúky.  Na tomto území sú pravidelné záplavy, vplyvom čoho sa tu vytvorili veľmi vzácne vodné a močiarne zóny, ktoré sa nikde inde na Slovensku nevyskytujú. Charakteristické pre túto oblasť je vodné vtáctvo. Veľmi vzácna je korytnačka močiarna, ktorá sa tu vyskytuje. Chránená krajinná oblasť Latorica sa nachádza v okrese Trebišov v Košickom kraji. Využite teda možnosť navštíviť aj niektoré z atrakcií, ktoré mesto Trebišov ponúka, napríklad areál vodných športov. Dargovský priesmyk či Tokajské pivnice. V okolí Košického kraja je taktiež množstvo tipov na výlety, návštevy kultúrnych či historických pamiatok, možnosťturistiky či návštevy kúpalísk. Pozrite si ponuku ubytovania v Košickom kraji a sami sa rozhodnite, kde by ste chceli stráviť pár pekných dní, ktoré môžete spojiť aj práve s návštevou tejto unikátnej a očarujúcej chránenej krajinnej oblasti.

  CHKO Poľana

  Viete že Poľana sa radí medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe? Taktiež je najväčším sopečným pohorím na Slovensku. Pre svoju nesmierne vzácnu biosféru bola Poľana zaradená dokonca do prírodných pamiatok UNESCO. Nachádza sa tu aj náučný chodník. Okolité mestá ako Brezno či Banská Bystrica určite svojich návštevníkov nesklamú a ponúknu im kopec možností pre využitie voľného času aktívne alebo pasívne. Ubytovacie zariadenia nachádzajúce sa v okolí Poľany Vás určite očaria, môžete si vybrať z množstva chát či privátov alebo penziónov.

  CHKO Ponitrie

  Táto CHKO má svoje územie v dvoch odlišných geografických celkoch - nachádza sa v Tibeči a vo Vtáčniku. Tieto dva celky sa od seba odlišujú typom lesov, faunou aj flórou. Tribeč tvoria kryštalické bridlice, rastú tu veľmi vzácne druhy rastlín. Vtáčnik je časťou vulkanického pohoria, najvyšším pohorím je rovnomenný vrch Vtáčnik s nadmorskou výškou 1346 m.n.m.

  Chránená krajinná oblasť Ponitrie v sebe zahŕňa okresy ako Nitra, Prievidza, Partizánske, Topoľčany, Zlaté Moravce, Žarnovica, Žiar nad Hronom. Okolité mesta teda disponujú širokou ponukou možností využitia voľného času ako napríklad návšteva kúpalísk, absolvovanie turistických trás či využitie cyklotrás. V okolí sa nachádza taktiež množstvo hradov a zámkov. Ponuku ubytovacích zariadení v okolí Ponitria si prezriete TU.

  CHKO Strážovské vrchy

  Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy sa nachádza na strednom Slovensku. Pokrýva v sebe okresy Bytča, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Žilina. Súčasťou tejto CHKO sú aj známe Súľovské skaly, ktoré sú obľúbené najmä u turistov. No najpríťažlivejšia pre návštevníkov je známa obec Čičmany, ktorá je typická pre svoju jedinečnú architektúru – nachádzajú sa tu malebné dreveničky, ktoré sú pomaľované ozdobnými ornamentmi. Ak by ste mali záujem o ubytovanie v tejto rázovitej obci, pozrite sa na našu ponuku ubytovania. 

  CHKO Štiavnické vrchy

  V tejto nádhernej chránenej krajinnej oblasti je situovaný jeden veľký slovenský klenot. Pýtate sa aký? Je to klenot medzi mestami Slovenska – mesto Banská Štiavnica, ktorá je zapísaná aj do pamiatok UNESCO. Štiavnické vrchy boli v minulosti najväčším starovulkánom na Slovensku. Jedinečným úkazom tejto oblasti sú unikátne tajchy, ktoré niekedy slúžili ako zdroj rezervy vody pre miestne bane. V tejto oblasti sa taktiež nachádza jedinečný súbor banských diel. Mesto Banská Štiavnica je príťažlivé pre turistov nielen domácich, ale aj zo zahraničia. V minulosti bola preslávená ťažbou kovov, najmä striebra, oplýva bohatou multikultúrnou minulosťou. Je určite zážitok navštíviť túto oblasť, či už ste milovníkmi prírody, turistiky, kultúrnych alebo historických pamiatok. Určite si vyberiete aj zo širokej ponuky ubytovania.

  CHKO Vihorlat

  Bukové lesy, ktoré sa nachádzajú v oblasti Vihorlat, sú zaradené do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Najväčšou dominantou tohto územia je Morské oko, je 3. najväčším jazerom na Slovensku. Lesy tu pokrývajú väčšinu územia a dokonca niekde môžeme badať pralesovitý charakter týchto lesov. Minulosť tejto oblasti sa spája s ťažbou železnej rudy. V okolí sa nachádzajú turistické chodníčky. Najväčším lákadlom pre návštevníkov tejto oblasti je Zemplínska Šírava, ktorá sa nachádza na Hornom Zemplíne. Každý rok tu zavíta množstvo dovolenkujúcich. Zaujímavý je aj Viniansky hrad, množstvo kúpalísk a rančov, ktoré ponúkajú možnosť jazdy na koňoch. Blízkosť mesta Michalovce umožňuje taktiež návštevu ich krásneho múzea. Ponuku ubytovania v chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a na Hornom Zemplíne nájdete na našej stránke.

  CHKO Východné Karpaty

  Chránená krajinná oblasť Východné Karpaty je súčasťou národného parku Poloniny. Je územím s vysokým výskytom rysov a taktiež vlkov. Je to vďaka pôvodným lesným porastom, ktoré sa tu nachádzajú. Nachádza sa tu taktiež aj medveď hnedý. Ak milujete prírodu, či máte chuť prezrieť si zaujímavú architektúru v okolitých obciach, neváhajte a vyberte sa na dovolenku práve do týchto končín. Národný park Poloniny je unikátom, ktorý musíte zažiť, chránenú krajinnú oblasť Východné Karpaty nevynímajúc.  

  CHKO Záhorie

  Táto chránená krajinná oblasť bola prvou nížinnou chránenou krajinnou oblasťou na Slovensku. Sú tu nádherné borovicové lesy a je rajom pre hubárom. Na západe tejto oblasti sa vyskytujú veľmi vzácne lužné lesy, územím preteká rieka Morava. Zaujímavosťou je to, že zachovaniu prírodného charakteru dopomohlo najmä to, že 40 rokov tu nemal nikto prístup, pretože oblasť ležala vo verejnosti neprístupnej pohraničnej časti. Táto prekrásna oblasť sa tiahne od Devína po obec Kúty. Táto oblasť je charakteristická výskytom vodných vtákov a taktiež aj dravcov. Záhorie v sebe ukrýva nespočetné množstvo krás, ktoré môžete vidieť, ide hlavne o architektonické skvosty – je tu množstvo kostolíkov, múzeií, hrady aj zámky. Známe kúpele Smrdáky sa taktiež nachádzajú na Záhorí. Ubytovanie na Záhorí Vás jednoznačne osloví.

  Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

  Najnovšie blogy

  Spoznajte slovenské tekuté poklady

  Spoznajte slovenské tekuté poklady

  Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
  Leto na Slovensku

  Leto na Slovensku

  Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Vysoké Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...