Turistický región
Orava, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Skorušinské vrchy, Oravská priehrada
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Oravská priehrada

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Námestovo, Námestovo
Obľúbené

Nadmorská výška: 601 m.n.m.
Rozloha: 1187 km²
Hĺbka: viac ako 30 m

Oravská priehrada bola vybudovaná na rieke Orava, ktorá vzniká sútokom dvoch zdrojníc Bielej a Čiernej Oravy. Orava je jednou z najčistejších slovenských riek. Niekdajšie časté záplavy v jej blízkosti sa stali dôvodom myšlienky skrotenia tejto rieky, a tak prišlo k vybudovaniu Oravskej priehrady. Je to umelo vybudované najväčšie vodné dielo na Slovensku. Prvé práce na tomto obrovskom a významnom projekte sa začali presne 24. júla 1941 a do prevádzky bola priehrada zpustená v roku 1954. Po napustení 35 km2 ostali pod vodnou hladinou 4 obce (Slanica, Osada, Oravské Hámre a Ústie nad Oravou), nad hladinou ostal len malý ostrov, nazývaný aj "vtáčí ostrov" , alebo "ostrov umenia". Na ostrove sa nachádza múzeum ľudovej plastiky a maľby a dopraviť sa naň je možné loďou. Významnou úlohou priehrady je jej využitie na výrobu elektrickej energie. Oravská priehrada a príležiace strediská však lákajú každoročne aj tisícky turistov, ktorí tu nachádzajú nespočetnú paletu vodných športov ako aj mnoho iných možností. Stačí si len vybrať zo širokej ponuky: vodné bicyklovanie, člnkovanie, potápanie, vodné lyžovanie, windsurfing, jachting, vyhliadkové plavby loďou a iné. Iných možno zaujme rybolov, či turistika do okolitej prírody, ktorú možu pokojne spojiť s hubárčením a hľadaním iných lesných plodín, na ktoré krajina nie je skúpa.

Oravská priehrada

Na južnom a juhovýchodnom brehu priehrady, okolo hlavnej dopravnej komunikácie, sa nachádzajú najvýznamnejšie letné strediská rekreácie a športu Slanická osada a Prístav. Chaty, penzióny, hotely, reštaurácie i bufety v týchto strediskách cestovného ruchu každoročne privítajú množstvo turistov zo Slovenska, Čiech i Poľska. Návštevníci, ktorí uprednostňujú spánok na čerstvom vzduchu, majú dve možnosti výberu a to autokemping Stará hora alebo Slanická osada.


Plavba vyhliadkovou loďou

Plavba vyhliadkovou loďou

Ak plánujete navštíviť vodnú nádrž Oravská priehrada, odporúčame plavbu na vyhliadkovej lodi OG Slanica. Dĺžka plavby je približne 90 min. s 30 min. zastávkou na Ostrove umenia. Dominantou ostrova je kostol Povýšenia sv. kríža, v ktorom sú lokalizované stále expozície ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie. Loď premáva denne v mesiacoch od 15. mája do 15. septembra z prístavu č. 2 v Slanickej osade.

Bližšie informácie: Plavba vyhliadkovou loďouNajčastejšie otázky o atrakcii Oravská priehrada

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3