Kam na školský výlet

Kam na školský výlet Margaréta Koklesová 07. 10. 2022
Obsah článku:

Exkurzie sú bežnou súčasťou školského roka. Vybrať naozaj dobrý výlet tak, aby sa deti niečo naučili a na výlet spomínali ešte dlho, nie je práve najľahšie. Vymýšľanie vhodných miest nemusí byť vždy iba na pleciach učiteľa, zapojiť sa môžu deti i rodičia. Pripravili sme pre vás pár inšpirujúcich tipov:

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je malebné mestečko, ktoré dýcha históriou. A je plné aktivít, ktoré môžete s deťmi vyskúšať. V mineralogickej expozícii Banského múzea nájdete vyše 400 druhov minerálov, s veľmi zaujímavým výkladom. Navštíviť môžete banskú štôlňu Michal (sprístupnených je 75 metrov). Ďalšou štôlňou je Štôlňa Bartolovej, pred návštevou si deti oblečú plášť, nasadia prilbu a zoberú baterku, čo hneď celý zážitok posunie na úplne iný level. Žiaci sa dozvedia o živote a práci baníkov, samotnej ťažbe i o banských škriatkoch Permoníkoch. V Štiavnici ale môžete navštíviť i Nový zámok, Starý zámok, Botanickú záhradu, Banku lásky, vybehnúť môžete na Sitno alebo k niektorému zo štiavnických tajchov a jazier. Originálnym spestrením bude aj hodina zážitkovej streľby na miestnej strelnici (od 12 rokov). Možností je naozaj neúrekom.

Banská Štiavnica, malebné mestečko, ktoré dýcha históriou

Špania dolina

Špania Dolina sa nachádza cca 10 kilometrov od Banskej Bystrice. Unikátna je pre svoju banskú tradíciu a typické domčeky. V Historickej škole prof. Jozefa Mistríka je pre deti pripravovaný špeciálny program, vrátia sa do obdobia vyučovania pred 100 rokmi. Vyskúšajú si ako sa voľakedy písalo na tabuľky s pierkami a atramentom, pozrú si náučný film a prejsť sa spolu môžete i malým baníckym náučným chodníkom. Súčasťou chodníka je Cisárska štôlňa, Tajch a Banícky orloj. Všetky deti na koniec dostanú spomienkový Výučný list Permoníka. Program je ušitý na mieru rôznym vekovým kategóriám – prvému stupňu, druhému stupňu i stredoškolákom. Potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Banícke mestečko Špania Dolina neďaleko Banskej Bystrice

Čachtice

Čachtice preslávila najmä krvavá grófka, Alžbeta Báthory. Prejsť sa s deťmi môžete čachtickým podzemím a najmä Čachtickým hradom. Dovedie vás k nemu krátka prechádzka lesom. Spoznáte históriu i príbeh obce a samotnej panovníčky. Nevynechajte ani Múzeum Čachnite, ktoré sa nachádza v Draškovičovskom kaštieli. Pozrieť si môžete dobové dokumenty, odevy, šperky, portréty šľachticov i zbierku historických zbraní. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Zrúcanina hradu Čachtice, ktorý preslávila najmä krvavá grófka Alžbeta Báthory

Tatry

Tatry sú plné tipov na školské výlety a určite všetko nestihnete za jeden deň. Môžete to poňať turisticky a navštíviť Štrbské pleso, Popradské pleso, Vodopád Skok, Hrebienok, vysokohorské chaty a iné, menej náročné miesta. Mnohé lemujú informačné tabule, z ktorých sa deti dozvedia všeliaké zaujímavosti. V Tatrách určite odporúčame vidieť Kontakt ZOO a Motýliu záhradu, Park miniatúr, Tricklandiu (svet optických ilúzií a trikov) alebo sa môžete vyblázniť v aquaparku Tatralandia. Tatry sú zaujímavá lokalita, ktorú môžete navštevovať každoročne a vždy zažijete niečo iné.

Jazero Štrbské Pleso s blízkym okolím, Vysoké Tatry

Demänovská jaskyňa slobody + Levoča

Jednodňový výlet môžete začať v Demänovskej jaskyni slobody, ktorá je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Pozriete si rôzne sfarbené kvaple – žlté, ružové, tmavozelené, čierne i fialové. Ich farba závisí od podielu chemických látok v jednotlivých častiach jaskyne. Pozrieť si môžete i niekoľko jazierok. Druhou zastávkou je prehliadka mestečka Levoča, ktoré je plné pamiatok a patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. V meste uvidíte veľké stredoveké námestie, ktoré je obklopené renesančnými domčekmi, renesančný dom a vynechať by ste nemali Chrám sv. Jakuba, ktorý má 11 gotických a renesančných oltárov, vrátane toho najväčšieho a najznámejšieho. Samotné historické centrum obklopuje 2,5 kilometra dlhý hradbový systém.

Mesto Levoča, ktoré patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku

Bojnice – Bojnický zámok a ZOO

Bojnice sú perfektný tip na jednodenný školský výlet, počas ktorého toho uvidíte a zažijete naozaj veľa. Toto kúpeľné mestečko sem láka deti hlavne z dvoch dôvodov – rozprávkový zámok a miesta ZOO. Najnovšie sa do tejto ponuku pridal aj chodník v korunách stromov, z ktorého je naozaj nádherný výhľad do okolia.  Deti ocenia suchý tobogán, priechodový sieťovaný tunel i oceľovú sieť na najvyššom poschodí. Z veže je to iba kúsok na Bojnický zámok, ktorý je od roku 1950 prístupný verejenosti. Návštevu môžete s trochou plánovania absolovať v čase, keď na hrade prebieha niektoré z podujatí. Kalendár nájdete na tejto stránke. Po prehliadke zámku plynulo prejdete do miestnej ZOO, v ktorej sa deti môžu pozrieť na mnohé exotické zvieratká a dozvedieť sa čo to o ich živote. Aktuálne v ZOO žije viac ako 3 500 zvieratiek, nechýbajú napríklad ani slony africké. Viac informácií o Bojnickom zámku nájdete na tejto stránke. Pre návštevu ZOO zase klikajte sem. Ak by vám zoznam nestačil, všetky zaujímavosti mesta Bojnice sme spísali do článku Kam na výlet v Bojniciach.

Romantický Bojnický zámok patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku

Zámok Topolčianky + Arborétum Mlyňany + Zubria zvernica

Jeden z najtradičnejších školských výletov v našom zozname určite nesmie chýbať! Začať môžete na zámku, v ktorom sa pokocháte dobovým interiérom a expozíciou vzácneho nábytku i zbraní. Pozriete si národný žrebčín, ktorý je centrom chovu koní na Slovensku a radí sa i medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny. Po prehliadke môžete vyraziť do arboréta, ktoré má najväčšie zbierky cudzokrajných drevín na Slovensku. Najkrajšie je prísť sem v máji a júni, kedy všetko kvitne. Deň zakončíne návštevou Zubrej zvernice, jediného miesta na Slovensku, kde na vlastné oči uvidíte zubra európskeho – najväčšieho európskeho cicavca. Zubor dosahuje dĺžku 2,7 metra a výšku 1,9 metra. Všetky potrebné informácie o návšteve Zubrej zvernice nájdete na tejto stránke. Pre info o zámku a arborétu zase klikajte sem.

Národný žrebčín v Topolčiankach je centrom chovu koní na Slovensku a radí sa i medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny

Štúrovo + Ostrihom

Štúrovo ponúka celoslovensky známe kúpalisko Vadaš plné tobogánov a špeciálnych bazénov (napríklad s vlnobitím). A z kúpaliska je to iba na skok (cez most) do maďarského mestečka Ostrihom, v ktorom si môžete  pozrieť najmä známu Ostrihomskú baziliku z ktorej je nádherný výhľad na okolie. Odporúčame absolvovať aj platenú prehliadku. Ak si chcete výlet spestriť, využije jazdu loďkou po Dunaji, ktorá je komentovaná a ukáže vám najkrajšie prvky lokality + porozpráva i čo to z histórie. Viac informácií o bazilike nájdete na tejto stránke, aktuálny cenník kúpaliska zase po kliknutí sem.

Ostrihomská bazilika v maďarskom mestečku Ostrihom

Donovaly

Donovaly sa za posledné roky zmenili na miesto priam stvorené pre deti akéhokoľvek veku. Na svoje si prídu drobci i maturanti, aktivity viete pekne prispôsobiť ročníku, ktorý na školský výlet ide. Navštíviť môžete Harmaneckú jaskyňu, DAMi´Bike PARK SNOW (cyklistika), lanové centrum, požičať si môžete elektrokolobežky alebo si môžete pozrieť pretek psích záprahov. Menšie deti budú nadšené z Habakukov, dedinky, ktorá je inšpirovaná rozprávkami Pavla Dobšinského alebo z Myšiačikovho detského parku. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke. Donovalom a ich atrakciám sme sa venovali v špeciálnom článku – Kam na výlet na Donovaloch.

Dedinka Habakuky na Donovaloch inšpirovaná rozprávkami Pavla Dobšinského

Čierny Balog (Vydrovská dolina)

Náučné enviromentálne hry, prechádzky prírodou Lesníckeho skanzenu, spoznávanie ľudových tradícií, kultúry a slovenskej fauny a flóry. To všetko ponúka Vydrovská dolina v Čiernom Balogu. Nechýba jazda Čiernohorskou železnicou. Najviac si ale užijete špeciálne enviromentálne hry, ktoré deti naučia správnej separácií odpadu, viaczmyslovému vnímaniu, prezrú si tradičnú techniku zdobenia plátna, pozrú film alebo si pozrú výrobu recyklovaného papiera. A zoznam ešte stále nekončí! Ponuka je naozaj široká, všetky možnosti i postup pri rezervácií tohto zážitku nájdete na tejto stránke.

Čiernohorská železnica v Čiernom Balogu

Planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom a Múzeum mincí a medailí v Kremnici

Pozorovať nebeské telesá a dozvedieť sa, čo sa deje vo vesmíre, môžete s deťmi v Planetáriu v Žiari nad Hronom. Dominantným prvkom je hviezdna sála, v ktorej sa nachádza moderný projekčný prístroj. Dokáže premietnuť 5 800 hviezd severnej a južnej oblohy. Nechýba sála planét a malá pozorovateľňa. Výlet odporúčame spojiť s návštevou neďalekého baníckeho mesta Kremnica. Pozrieť by ste si určite mali Múzeum mincí a medailí (tu si môžete razenie mincí aj vyskúšať), Hodinovú vežu a Mestský hrad s gotickým kostolom sv. Kataríny.

Trieda detí na prehliadke v múzeu mincí a medailí.

Po stopách slovenčiny – Modra, Hlboké a Borský Mikuláš

Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Ján Hollý. Tri mená významných osobností, ktoré vďaka tomuto výletu spoznáte oveľa lepšie ako z učebníc a hodín slovenčiny. Odporúčame začať v Modre, v Múzeu Ľudovíta Štúra, kde si okrem naozaj zaujímavej prednášky môžete pozrieť jeho pamätnú izbu i expozíciu venovanú štúrovcom. V Modre na miestnom cintoríne môžete navštíviť aj jeho pomník. Následne sa presuňte do Hlbokého, do pamätnej izby J. M. Hurbana a výlet zakončite v rodnom dome Jána Hollého, v Borskom Mikuláši.

Vodný mlyn v Jelke

Originálnym výletom môže byť aj návšteva vodného mlyna v peknom prostredí brehu Malého Dunaja. Vodný Mlyn Jelka je národná kultúrna pamiatka, v súčasnosti funkčná. V mlyne nájdete aj pôvodné mlynárske náradie. Spracovával sa tu najmä raž a počas žatvy sa tu mlela kukurica. Za mletie sa platilo 10 % mýto. Hneď neďaleko sa nachádza skanzen venovaný poľnohospodárskej minulosti obce. Po návšteve mlyna môžete zvyšok dňa stráviť piknikom, opekaním a hrami pri brehu Dunaja.

Vodný mlyn obložený drevom v Jelke

Zveropark 

Asi sa zhodneme, že príroda sa najlepšie spoznáva naživo. Interaktívna návšteva zveroparku môže byť tým ideálnym miestom. Komentovaná prehliadka, zážitkové spoznávanie všetkých chovaných zvierat je robené veselou formou. Dozviete sa informácie týkajúce sa starostlivosti o zvieratá i rôzne „pikošky“ z ich života. Najväčšou zaujímavosťou sú losy mokraďové, no nechýbajú ani emu, kengury, korytnačky, veveričky, kozorožce, exotické a vodné vtáctvo. V Zveroparku žije viac ako 40 druhov rozmanitých zvierat. 

Líška ležiaca na pníku v oplotenej voliére

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Najnovšie blogy

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Spoznajte slovenské tekuté poklady

Margaréta Koklesová 09. 05. 2024 Slovensko je krajinou chutí. A to nielen v jedle. Svoje tradície, zvyky a jedinečnosti máme aj v nápojoch. Poďte s nami objaviť slovenské tekuté poklady. Nápoje našich predkov Základnou tekutinou...
Leto na Slovensku

Leto na Slovensku

Margaréta Koklesová 01. 05. 2024 Vysoké Tatry Dlhé slnečné dni priam lákajú, aby ste leto na Slovensku strávili vonku. Na záhradách, pri jazerách, v horách aj v mestách. Pestrosť a možnosti našej krajiny najlepšie objavíte práve v tomto ročnom období. Čo všetko...