Turistický región
Západné Slovensko, Dolné Považie, Trnavský kraj, Považie, Považský Inovec
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Zámocký park Hlohovec

Poloha
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Hlohovec, Hlohovec
Obľúbené

Hradný zámok aj s anglickým parkom v meste Hlohovec prešiel výraznými úpravami  v rokoch 1769 – 1789, kedy ho spravoval Ján Nepomuk Erdődy. Najrozsiahlejšia úprava zámockého parku však prebehla v rokoch 1790 – 1780, kedy v ňom vznikol celý rad menších architektúr nesúcich sa v duchu klasicizmu a empíru, a mnohé chodníky boli vsadené do prostredia už existujúceho zalesneného svahu. Rodina Erdődy zveľaďovala a prebudovávala park aj v nasledujúcich desaťročiach. Veľká rekonštrukcia zámockého parku sa uskutočnila na prelome 19. a 20. storočia, kedy pribudli v parku medzi filagóriou a skleníkom terasy, veľkolepé fontány, či vzácne platany. Samotný kaštieľ, ktorý bol súčasťou parku, obklopovali hospodárske budovy, stajne, budova správcu s pivničnými priestormi a empírové divadlo, v ktorom koncertoval aj slávny skladateľ Ludwig van Beethoven, a jazdiareň.

V parku dnes nájdeme lipovú alej a vek pôvodných stromov v stromoradí sa odhaduje na viac ako 150 rokov. Pravidelne sa v parku vysádzajú záhony ruží, ktoré sú lemované živým plotom z krušpánov vždyzelených. Zaujímavý je veľký počet pôvodných vzácnych platanov, ktoré sú v parku sústredené na jednom mieste, a z ktorých tie najstaršie doshujú vek až 200 rokov.

Zámocký park je prístupný širokej verejnosti nepretržite a v súčasnosti je centrom oddychu a relaxu obyvateľov mesta Hlohovec. Park je pravidelne udržiavaný a nachádza sa v ňom aj detské ihrisko, toalety a občerstvenie. Počas letných prázdnin je otvorený aj zámok, v ktorom dnes sídli Vlastivedné múzeum.


Najčastejšie otázky o atrakcii Zámocký park Hlohovec

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3