Turistický región
Východné Slovensko, Zamagurie, Spiš, Prešovský kraj, Spišská Magura, Pieniny, Ľubovnianska vrchovina

Pramene Vyšne Ružbachy

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Stará Ľubovňa, Vyšné Ružbachy

Liečivá voda v známych slovenských kúpeľoch vo Vyšných Ružbachoch patrí do skupiny hydrouhličitanovo-síranových, vápenato-horčíkových, uhličitých, hypotonických minerálnych vôd. Jej zdrojom je deväť prameňov, ktoré chŕlia 150 litrov vody za sekundu. Jej teplota sa pohybuje v rozmedzí 19°C - 22,3°C. Prírodné liečivé minerálne pramene sú vhodné na liečenie srdcovo-cievnych, nervových ochorení a ochorení povolania. Kúpele Vyšné Ružbachy sa tešia veľkej obľube domácich, ale i zahraničných návštevníkov. 

Hlavným prameňom kúpeľov je prameň Izabela, ktorý využívajú kúpele nielen vo vodoliečebných zariadeniach, v balneoterapii, ale aj na letnom kúpalisku. Samotný vrt je hlboký 208 m, prameň produkuje 100 l / s a nachádza sa v kúpeľnom areáli na okraji lesa.

Ďalším zaujímavým zdrojom liečivej vody je aj prameň Kráter s termálnym travertínovým jazierkom, ktoré je najväčším travertínovým jazerom nielen a Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Má viac-menej kruhový tvar s priemerom približne 20 m, hĺbka jazera je cca 3 m . Je lemované obrubou, ktorá ma výšku 1 m a šírku 2 m. Nachádza sa v severozápadnej časti obce a od roku 1967 je zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska. 

Západne od kúpeľného areálu pri lesnej cestičke sa nachádza prameň Svätený I. Voda, ktorá vyteká z kamenného múrika slúži ako pitný zdroj. Podobne sa využíva aj prameň Jozef so stredne mineralizovanou, uhličitou vodou so zvýšeným obsahom vápnika, horčíka, fluóru a s teplotou vody 19°C. V blízkosti liečebného domu Travertín sa nachádzajú dva minerálne pramene, prameň Stavbár a prameň Ščenský, ktoré sú priam umeleckým dielom, pretože vytekajú zo zložito postaveného dekoratívneho múrika a to tak, že jeden prameň z ľavého a druhy prameň z pravého žľabu umeleckej pitnej vázy. Pozornosť pútajú aj ďalšie travertínové krátery a to Kaplnkový kráter, nazvaný podľa kaplnky stojacej na jeho okraji, a netradičným je aj kráter Jama smrti, z ktorého dodnes uniká oxid uhličitý.

Najčastejšie otázky o atrakcii Pramene Vyšne Ružbachy

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3