Turistický región
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Slanské vrchy, Čergov, Branisko
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Veľký kaštieľ v Budimíre

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Budimír
Obľúbené

Neodmysliteľnou historickou pamiatkou obce Budimír je veľký klasicistický kaštieľ. Samotná obec Budimír leží v Košickej kotline v údolí rieky Torysy, 12 km od Košíc. Je druhým kaštieľom v obci, prvý a starší kaštieľ Flórián je neskorogotické pánske sídlo, ktoré bolo v roku 1561 prestavané a upravené na kaštieľ a v súčasnosti je v ňom obecné informačné centrum. Budimírsky veľký kaštieľ bol postavený v 2. tretine 18. st. a slúžil ako panské sídlo rodiny Ujházyovcov. Budova kaštieľa je vsadená do nového francúzskeho parku a ohradená novým oplotením v klasicistickom slohu. Objekt mal do roku 1985 rôznych majiteľov a časť kaštieľa slúžila aj Technickému múzeu ako depozitár, časť miestnej škole. Verejnosti bol kaštieľ sprístupnený v roku 1990 po 5 rokov trvajúcej rekonštrukcii.

Dnes sú v časti suterénnych priestorov umiestnené depozitáre Slovenského technického múzea, Východoslovenského múzea v Košiciach a stála expozíciu historických hodín.

Vo výstavných  priestoroch kaštieľa sú organizované aj rôzne výstavy zamerané na dejiny techniky, umenia, zberateľstva a histórie.  Okrem výstav zameraných na dejiny techniky sa tu striedajú výstavy venované histórii a umeniu. K bohatej programovej skladbe prispievajú aj výstavy zo zbierok súkromných podnikateľov - majiteľov starožitností, ako aj súkromných zberateľov.Najčastejšie otázky o atrakcii Veľký kaštieľ v Budimíre

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3