Turistický región
Vysoké Tatry, Nízke Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Prešovský kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Útulňa Andrejcová

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Liptovská Teplička
Obľúbené

Nadmorská výška: 1410 m.n.m.

Známa zrubová chata, útulňa, na hlavnom hrebeni Kráľovohoľských Nízkych Tatier. Je to vybudovaný prístrešok pre všetkých príchádzajúcich nadšencov turizmu. Chatka bola postavená v roku 1968 ako miesto pre oddych, prípadne prístrešok pred zlým počasím. Časom sa udomácnila aj v turistickej mape a jej prístrešie dodnes využilo už nespočetne veľa ľudí. V období pastvy v útulni prebývali aj pastieri a tá bola využívaná ako salaš.

Aj napriek tomu, ze zrub postupne chátral (útulňa pod Andrejcovou alebo aj “na Andrejcovej”), bol vyhľadávaným a strategickým miestom pre prechod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier. Najnovšie na Kráľovú Hoľu pribudla nová moderná horská chata, ktorá leží v Prednom (Nižnom) sedle na jej južných svahoch, a útulňa Andrejcová jej jej novým susedom.

V roku 2014 - 2015 Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny s Národným parkom Nízke Tatry získal v rámci grantového programu “Obnovme Tatry” financie a zrub zrekonštruoval. Útulňa Andrejcová sa postupne mení a s ňou aj okolie či služby. Je otvorená celoročne a počas víkendov je tu dokonca aj chatár.Najčastejšie otázky o atrakcii Útulňa Andrejcová

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3