Turistický región
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Prešovský kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Téryho chata

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Vysoké Tatry
Obľúbené

Nadmorská výška: 2015 m.n.m.

Najvyššie položená celoročne otvorená horská chata vo Vysokých Tatrách leží pri Piatich Spišských plesách v Malej Studenej doline, nad skalnou stenou. Chatu dal postaviť v roku 1899 Uhorský karpatský spolok na základe osobnej iniciatívy banskoštiavnického lekára a horolezca Edmunda Téryho (1856 – 1917). V medzivojnovom období chatu prevádzkoval Klub československých turistov, počas vojny a po nej Klub slovenských turistov a v roku 1944 spravovali chatu slovenskí vysokoškoláci, ktorí tu ukrývali aj poľských odbojárov i sovietskych utečencov.

Chata ponúka aj celoročné ubytovanie a stravovanie a jej okolie je ideálne na turistiku, prechody cez sedlá, horolezectvo, skialpinizmus, ale aj na oddych a relax pri Piatich Spiských plesách, Malé, Nižné, Prostredné, Veľké a Vrchné. V doline priamo pod Baraními rohmi  sa nachádza ešte mini Baranie pliesko a pod Malým Ľadovým štítom cestou na Sedielko Modré pleso.

Prístup k chate je možný zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu, alebo náročnejší prístup zo severu, z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou cez Sedielko prípadne zo Zbojníckej chaty cez Priečne sedlo. Najčastejšie otázky o atrakcii Téryho chata

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3