Turistický región
Západné Slovensko, Záhorie, Bratislava a okolie, Malé Karpaty, Bratislavský kraj, Záhorská nížina
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Stupavský kaštieľ

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Malacky, Stupava
Obľúbené

Barokový kaštieľ na okraji parku v historickom centre mesta Stupava. Pôvodne vodný hrad bol v roku 1280 strediskom pajštúnskeho panstva, patril medzi kráľovské hrady a často menil majiteľov. Od roku 1592 bola majiteľmi vodného hradu rodina Pálffyovcov, ktorá hrad v 17. st. prestavala na opevnený rannobarokový kaštieľ. Ďalšou úpravou prešiel v rokoch 1867 - 1945, kedy bol majetkom Károlyiovcov. Súčasťou kaštieľa bol aj rozsiahly zámocký anglický park, v ktorom sa nachádzal mlyn, grófsky pivovar a niekoľko rybníkov. Počas 2. svetovej vojny bol kaštieľ opustený a poškodený a v roku 1947 požiar zničil celé jeho južné krídlo. Poškodená bola aj kaplnka v pravom bočnom krídle kaštiela, jej interiér značne zdevastovaný a vykradnutý.

V druhej polovici 50-tych rokov kaštieľ zrekonštruovali a v súčasnosti v ňom sídli zariadenie sociálnych služieb. Opravená bola aj kaplnka, ktorá je dnes vhodným miestom nielen pre bohoslužby, ale aj na usporadúvanie komorných koncertov, literárnych večerov či výstav.

Zámocký park pri kaštieli, v ktorom rastie veľa vzácnych starých stromov ako napr. odroda tisovníka Taxadium Ascendes, je vhodný na príjemné prechádzky, športové aktivity a je aj východiskovým bodom na turistické trasy do Malých Karpát a k hradu Pajštún, ako aj cyklotúry. Na východnej strane parku je rybník, ďalej sa tu nachádza pagaštanovú alej, detské ihrisko, atletická dráha a plochy pre loptové hry. V parku sa nachádza kaviareň a vegetariánska reštaurácia Makovice. Zaparkovať je možné pri zámockom parku, na Slovenskej ulici.


Najčastejšie otázky o atrakcii Stupavský kaštieľ

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3