Prameň Smokovecká kyselka

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Starý Smokovec

Minerálna kyselka s blahodárnymi účinkami na ľudský organizmus sa nachádza v Starom Smokovci. Vyviera v úžľabine, približne 100 m od amfiteátra. Najstaršia písomná zmienka o prameňoch je z roku 1764 a práve veľký záujem o túto minerálnu vodu viedol v roku 1793 k založeniu osady. Smokovecké kúpele sa môžu pochváliť prameňmi dvoch kyseliek Castor a Pollux (podľa dvojčiat z gréckej mytológie), prístupný je len jeden z nich, známy ako Smokovecká kyselka. Má farbu železitej vody (pH 3,4), samotný prameň tvorí prírodná, hydrouhličitanová, vápenatohorečnatá, uhličitá, studená hypotonická voda a má tak vplyv na široké spektrum zdravotných komplikácií. Liečivá voda slabého minerálneho zápachu a dobrej chuti je určená na pravidelnú konzumáciu.

Smokovecké pramene sa oplotili a zabezpečili a neďaleko nich vznikla v roku 2017 nová plnička tejto vody, vhodnej na pravidelnú (dennú) konzumáciu, ktorá sa distribuuje v sklených obaloch pod názvom Tatranská minerálka. Prameň kyselky je voľne prístupný aj pre verejnosť a to v parčíku v novo upravenom altánku. Vedie k nemu niekoľko turistických chodníčkov. V blízkosti kyselky sa nachádza ešte ďalší, už spomínaný druhý prameň, vytekajúci do umelého jazierka. Tento prameň však nie je určený na pitie.

Tatranská perlivá a železitá minerálna voda lieči nervové poruchy, ochorenia pohybového a kožného ústrojenstva a tiež podporuje trávenie.


Najčastejšie otázky o atrakcii Prameň Smokovecká kyselka

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3