Turistický región
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Slanské vrchy, Branisko
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Slovenské opálové bane Dubník

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Prešov, Červenica
Obľúbené

Najstaršie opálové bane sveta sa nachádzajú v Slanských vrchov, medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Tajuplná podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 km a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922. Potom boli bane na takmer 100 rokov zatvorené a opäť otvorené a sprístupnené verejnosti v roku 2015.

Pre všetkých návštevníkov čaká na ceste podzemím o dĺžke 1 km fascinujúci príbeh pokladu slovenských hôr, tajuplná atmosféra dávnych dôb, množstvo minerálov, opálové žily, ako aj  poznanie techniky ťažby a jej postupný vývoj. Prehliadka základného okruhu, nachádzajúceho sa v štôlni Jozef (jedna z hlavných štôlní), oboznámi návštevníkov so starodávnymi technikami ťažby vzácneho opálu. V opálových baniach je stála teplota od +4°C do +6°C, preto sa odporúča teplé oblečenie a ideálne pevná obuv. Základný okruh je nenáročný terén, bez prevýšení, ktorý bez problémov zvládajú dospelí aj deti.

Pre školy je pripravený okruh s dĺžkou 1 km a prehliadka trvá približne hodinu. Školáci sa hneď na začiatku prehliadky ocitnú v stratovulkáne, spoznajú Svinický zlom a krásne viditeľné pyroplastiká. Z geológie sa plynule prenesú do dejepisu a oboznámia sa s osudmi nájomcov opálových baní, hľadačov vzácneho opálu, s legendami aj zlatou Goldschmidovskou érou.

A pre dobrodruhov je pripravená trasa, ktorá začína prehliadkou základného okruhu, vstupom do štôlne Jozef, pokračuje sa ďalej  do druhej hlavnej štôlne Viliam, potom do  vzácnej Alunogénky, chodby s unikátnymi minerálmi, a najväčšej banskej sály. Navštívia tak banské priestory, ktoré nie sú bežným návštevníkom prístupné. Počet osôb v skupine je 4 - 8 (osoby od 18 rokov) a celá prehliadka trvá až 5 hodín. Na tento jemne adrenalínový zážitok je potrebná fyzická zdatnosť, dobrý zdravotný stav a kondícia.

Základný okruh a areál s parkoviskom, oddychovými zónami, ohniskom a obchodíkom sa nachádza hneď pri ceste medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica v Slanských vrchoch, len cca 20 km od Prešova. Z Košickej strany je to približne 23 km. Cesta je označená oficiálnymi tabuľami. Najčastejšie otázky o atrakcii Slovenské opálové bane Dubník

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3