Slovenské opálové bane Dubník

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Prešov, Červenica

Najstaršie opálové bane sveta sa nachádzajú v Slanských vrchov, medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Tajuplná podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 km a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922. Potom boli bane na takmer 100 rokov zatvorené a opäť otvorené a sprístupnené verejnosti v roku 2015.

Pre všetkých návštevníkov čaká na ceste podzemím o dĺžke 1 km fascinujúci príbeh pokladu slovenských hôr, tajuplná atmosféra dávnych dôb, množstvo minerálov, opálové žily, ako aj  poznanie techniky ťažby a jej postupný vývoj. Prehliadka základného okruhu, nachádzajúceho sa v štôlni Jozef (jedna z hlavných štôlní), oboznámi návštevníkov so starodávnymi technikami ťažby vzácneho opálu. V opálových baniach je stála teplota od +4°C do +6°C, preto sa odporúča teplé oblečenie a ideálne pevná obuv. Základný okruh je nenáročný terén, bez prevýšení, ktorý bez problémov zvládajú dospelí aj deti.

Pre školy je pripravený okruh s dĺžkou 1 km a prehliadka trvá približne hodinu. Školáci sa hneď na začiatku prehliadky ocitnú v stratovulkáne, spoznajú Svinický zlom a krásne viditeľné pyroplastiká. Z geológie sa plynule prenesú do dejepisu a oboznámia sa s osudmi nájomcov opálových baní, hľadačov vzácneho opálu, s legendami aj zlatou Goldschmidovskou érou.

A pre dobrodruhov je pripravená trasa, ktorá začína prehliadkou základného okruhu, vstupom do štôlne Jozef, pokračuje sa ďalej  do druhej hlavnej štôlne Viliam, potom do  vzácnej Alunogénky, chodby s unikátnymi minerálmi, a najväčšej banskej sály. Navštívia tak banské priestory, ktoré nie sú bežným návštevníkom prístupné. Počet osôb v skupine je 4 - 8 (osoby od 18 rokov) a celá prehliadka trvá až 5 hodín. Na tento jemne adrenalínový zážitok je potrebná fyzická zdatnosť, dobrý zdravotný stav a kondícia.

Základný okruh a areál s parkoviskom, oddychovými zónami, ohniskom a obchodíkom sa nachádza hneď pri ceste medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica v Slanských vrchoch, len cca 20 km od Prešova. Z Košickej strany je to približne 23 km. Cesta je označená oficiálnymi tabuľami. Najčastejšie otázky o atrakcii Slovenské opálové bane Dubník

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3