Turistický región
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Malé Karpaty, Bratislavský kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Slovenské olympijské a športové múzeum Bratislava

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava III, Bratislava - Nové Mesto
Obľúbené

V roku 1985 vzniklo v Bratislave Múzeum telesnej kultúry v SR,  v roku 2015 bolo premenované na Slovenské olympijské a športové múzeum. Celoštátne špecializované múzeum s komplexnou múzejnou dokumentáciou v oblasti športu vykonáva koordinačné, metodické, vzdelávacie a informačné činnosti v oblasti svojej špecializácie. Zbierkový fond múzea vlastní vyše 26 000 predmetov zbierkovej povahy akými sú napr. športové trofeje (medaily, plakety, poháre, plastiky) a športová výzbroj, výstroj, náčinie a náradie. Ďalšiu zbierku múzea tvorí rozsiahla fotodokumentácia a jeho súčasťou je aj knižnica zameraná na historicko-faktografickú literatúru z olympijského hnutia a športu na území Slovenska.

Ďalsou súčasťou múzea je stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku v Kremnici. Pozostáva z dvoch častí. Prvá časť dokumentuje dejiny lyžovania na Slovensku a jeho osobnosti, druhú časť tvorí výstava “Kremnica, slovenský Semmering”, ktorá približuje dejiny lyžovania v Kremnici. Expozícia obsahuje aj ukážky lyžiarskeho výstroja a výzbroje.

V Martine je postavené zasa symbolické pietne miesto, Pamätník olympionikov na počesť nežijúcich olympionikov zo Slovenska. Zapálením ohňa si tu pripomínajú olympijský deň a položením venca zasa pamiatku nežijúcich olympionikov,  vynikajúcich slovenských športovcov.

Predmetom výskumu múzea je história olympijského hnutia na Slovensku a vo svete, účinkovanie Slovenska na medzinárodnej športovej scéne a domáce dianie v historickom vývoji i súčasnosti. Múzeum poskytuje tiež konzultačné služby a študijné možnosti verejnosti, najmä členom SOV, študentom, športovcom, novinárom, športovým klubom a spoločenským organizáciám.


Najčastejšie otázky o atrakcii Slovenské olympijské a športové múzeum Bratislava

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3