Turistický región
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Malé Karpaty, Bratislavský kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Slovenské národné divadlo

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava I, Bratislava - Staré Mesto
Obľúbené

Jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcii Slovenska má sídlo v hlavnom meste, v Bratislave. Divadlo vzniklo v roku 1920, krátko po vzniku prvej česko-slovenskej republiky, a začalo prevádzkou všetkých troch súborov (činohra, opera, balet) a to v budove bývalého Mestského divadla. Prvé predstavenie v slovenskom jazyku sa uskutočnilo v máji 1920 uvedením jednoaktoviek Jozefa Gregora Tajovského - Hriech a V službe. Väčšina repertoáru bola hraná v češtine, nakoľko nebolo dosatok slovenských hier, prekladov, hercov či spevákov. 

Súbory SND pôvodne hrali v troch divadelných budovách - súbor činohry v budove Divadla Pavla Országha Hviezdoslava a na Malej scéne. Opera a balet sídlili v historickej budove na Hviezdoslavovom námestí. V roku 2007 sa SND presťahovalo do novej budovy na Pribinovej ulici, v ktorej hrajú všetky tri súbory v troch divadelných priestoroch - opernej a baletnej sále, činohernej sále a v experimentálnom štúdiu. Okrem novej budovy SND naďalej využíva aj historickú budovu. 

Predstavenia na všetkých scénach SND sa konajú počas divadelnej sezóny zväčša každý deň (opera a balet), respektíve každý deň okrem pondelka (činohra). Divadelná sezóna trvá od začiatku septembra do konca júna. Najčastejšie otázky o atrakcii Slovenské národné divadlo

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3