Turistický región
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Malé Karpaty, Bratislavský kraj
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Slovenská národná galéria, SNG Bratislava

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava I, Bratislava - Staré Mesto
Obľúbené

Slovenská národná galéria bola založená v roku 1948. O jej vznik sa pričinil básnik, redaktor, novinár a publicista Ladislav Novomeský. Historicky sa tvorila a profilovala ako tradičné múzeum krásnych umení domácej, ale aj širšej, európskej proveniencie, pričom od začiatkov jej vývoja dôležitú úlohu predstavovalo zberateľstvo diel 20. storočia ako aj mapovanie živej umeleckej kultúry.

Dnes SNG, popri komplexe objektov v Bratislave, pôvodný objekt barokových Vodných kasární s modernou prístavbou (tzv. premostenie) a Esterházyho palác, tvorí sieť štyroch vysunutých pracovísk: Zámok Zvolen, Kaštieľ Strážky v Spišskej Belej, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku a Galéria insitného umenia v Schaubmarovom mlyne v Pezinku. V súčasnosti stále prebieha v Bratislave rekonštrukcia celého areálu SNG, ktorého autormi sú architekti Martin Kusý a Pavol Paňák.

Slovenskú národnú galériu, najvyššiu a centrálnu galerijnú inštitúciu Slovenska, možno chápať ako zbierkotvornú galerijnú inštitúciu, ktorej úlohou je rozvíjať sa ako celonárodná umenovedná inštitúcia a zároveň zbierať, chrániť a interpretovať umelecké diela v domácom i v medzinárodnom priestore. Celý fond SNG pozostáva z cca 55 000 diel a zberateľský záujem je sústredený predovšetkým na myšlienku identifikácie s minulosťou Slovenska, s jeho kultúrnym dedičstvom.

SNG v Bratislave má tieto stále expozície Archív Júliusa Kollera, Knižnica Kornela a Nade Foldváriovcov, Galéria Horský park, Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom a Antimúzeum J.K. Stála expozícia zbierky diel Júliusa Kollera, na Zvolenskom zámku je to expozícia na 1. poschodí Ikony Slovenska.

Pre viac info o otváracích hodinách jednotlivých pracovísk SNG pozri TU.Najčastejšie otázky o atrakcii Slovenská národná galéria, SNG Bratislava

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3