Turistický región
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Pohronie, Štiavnické vrchy, Vtáčnik, Žiarska kotlina, Kremnické vrchy
Našli ste chybu alebo nám chcete odporučiť novú atrakciu

Minerálne pramene Sklené Teplice

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Sklené Teplice
Obľúbené

Na území Sklených teplíc je ich 14 s teplotou 37°C - 52,3°C a 7 z nich sa využíva pre potreby miestnych kúpeľov. Využívajú sa aj umelé hĺbkové vrty a studne až do hĺbky 1600 m. Sú to najvýznamnejšie pramene vulkanického pásma.

Prameň Jozef (ŽR-11) využíva sa na kúpeľné účely, Prameň Ľudovít (ŽR-12) v súčasnosti sa nevyužíva, Prameň Irena (ŽR-15) v letných mesiacoch sa využíva pre sprchy na letnom kúpalisku, Prameň Ľudový (ŽR-16) možný odber na pitie, voda je teplá 48 – 51 stupňov Celzia, Prameň Viera (ŽR-17) v letných mesiacoch sa využíva pre sprchy na letnom kúpalisku, Prameň Vilma (ŽR-18) termálna voda sa nevyužíva, odteká do potoka, Prameň Rudolf (ŽR-19) v letných mesiacoch sa využíva pre sprchy v letnom kúpalisku, Prameň Banský (ŽR-20) termálna voda sa používa sa na rehabilitačné účely (vonkajšia balneoterapia), Prameň Vojtech (ŽR-21) používa sa na rehabilitačné účely, Prameň Zipser ST – 1 (ŽR-23) využíva sa na kúpeľné účely (vonkajšia balneoterapia), Prameň Born ST – 2 (ŽR-2) využíva sa na kúpeľné účely pre vonkajšiu a vnútornú balneoterapiu, Vrt ST – 4 (ŽR-31) v súčasnosti sa nevyužíva, Vrt ST – 5 (ŽR-33), Vrt ST-5 v súčasnosti sa nevyužíva a Teplý prameň (ŽR-34) prameň sa využíva v domácnosti.

Prírodná liečivá voda je stredne mineralizovaná, stredne termálna (horúca), neutrálna, hypotonická, síranová, vápenato-horečnatá so zvýšeným obsahom fluóru. Najväčšie zastúpenie v nej má horčík a vápnik.  Okrem týchto vzácnych minerálov obsahuje železo, draslík, bárium, lítium, sodík, amónium, stroncium, mangán a hliník. Teplota vody na zdroji je 52,1°C. Po ochladení je možné využívať ju na vonkajšiu aj vnútornú balneoterapiu t.j. na celotelové aj čiastkové kúpele, alebo aj pitnú liečbu. Termálna voda v kúpeľoch Sklené Teplice sa využíva predovšetkým pri liečbe ochorení pohybového aparátu a pri nervových ochoreniach.
 


Najčastejšie otázky o atrakcii Minerálne pramene Sklené Teplice

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3