Minerálne pramene Sklené Teplice
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Sklené Teplice
Na území Sklených teplíc je ich 14 s teplotou 37°C - 52,3°C a 7 z nich sa využíva pre potreby miestnych kúpeľov. Využívajú sa aj umelé hĺbkové vrty a studne až do hĺbky 1600 m. Sú to najvýznamnejšie pramene vulkanického pásma.
Prameň Jozef (ŽR-11) využíva sa na kúpeľné účely, Prameň Ľudovít (ŽR-12) v súčasnosti sa nevyužíva, Prameň Irena (ŽR-15) v letných mesiacoch sa využíva pre sprchy na letnom kúpalisku, Prameň Ľudový (ŽR-16) možný odber na pitie, voda je teplá 48 – 51 stupňov Celzia, Prameň Viera (ŽR-17) v letných mesiacoch sa využíva pre sprchy na letnom kúpalisku, Prameň Vilma (ŽR-18) termálna voda sa nevyužíva, odteká do potoka, Prameň Rudolf (ŽR-19) v letných mesiacoch sa využíva pre sprchy v letnom kúpalisku, Prameň Banský (ŽR-20) termálna voda sa používa sa na rehabilitačné účely (vonkajšia balneoterapia), Prameň Vojtech (ŽR-21) používa sa na rehabilitačné účely, Prameň Zipser ST – 1 (ŽR-23) využíva sa na kúpeľné účely (vonkajšia balneoterapia), Prameň Born ST – 2 (ŽR-2) využíva sa na kúpeľné účely pre vonkajšiu a vnútornú balneoterapiu, Vrt ST – 4 (ŽR-31) v súčasnosti sa nevyužíva, Vrt ST – 5 (ŽR-33), Vrt ST-5 v súčasnosti sa nevyužíva a Teplý prameň (ŽR-34) prameň sa využíva v domácnosti.
Prírodná liečivá voda je stredne mineralizovaná, stredne termálna (horúca), neutrálna, hypotonická, síranová, vápenato-horečnatá so zvýšeným obsahom fluóru. Najväčšie zastúpenie v nej má horčík a vápnik. Okrem týchto vzácnych minerálov obsahuje železo, draslík, bárium, lítium, sodík, amónium, stroncium, mangán a hliník. Teplota vody na zdroji je 52,1°C. Po ochladení je možné využívať ju na vonkajšiu aj vnútornú balneoterapiu t.j. na celotelové aj čiastkové kúpele, alebo aj pitnú liečbu. Termálna voda v kúpeľoch Sklené Teplice sa využíva predovšetkým pri liečbe ochorení pohybového aparátu a pri nervových ochoreniach.